Czym charakteryzują się wkręty do płyt gipsowych?

Płyty gipsowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Służą choćby do suchej zabudowy, montażu sufitów podwieszanych czy stawiania ścianek. Popularność płyt gipsowych wynika stąd, iż praca z nimi idzie bardzo szybko i wygodnie. Dodatkowo system montowania płyt na stelażach również nie jest skomplikowany. Ważne jest tu jednak zastosowanie odpowiednich wkrętów. Konkretnie mowa tu o wkrętach do gk.

Zastosowanie wkrętów do płyt gipsowych

W przypadku łączenia płyt gipsowych mówić można o dwóch rodzajach wkrętów. Pierwszym rodzajem są wkręty służące do łączenia profili do regipsów. Stosuje się je podczas tworzenia pierwszego stelażu. W tym przypadku pamiętać jednak trzeba, aby postawić na wkręty do gk wykonane z wysokiej jakości stali ocynkowanej. Drugim rodzajem są typowe wkręty, dzięki którym możliwe jest przymocowanie płyty gipsowej do przygotowanego już wcześniej stelażu. Wkręty te pozwalają na takie osadzenie płyt, aby te się nie poruszały.

Rodzaje wkrętów do regipsów

Na rynku dostępne są różne wkręty do regipsów. Wybierając te konkretne, uwagę zwrócić należy na to, czy na pewno pasują one do rodzaju profili, które się posiada. Inne bowiem wkręty zastosować należy do konstrukcji drewnianych, inne do blachy ocynkowanej, a jeszcze inne do profili aluminiowych. Najlepiej jest jednak postawić na wkręty do gk, które wykonane są ze stali. Dobrze również, aby posiadały łeb trąbkowy z wgłębieniem krzyżowym. Takie wkręty mają szerokie zastosowanie. Sprawdzą się przy ścianach działowych czy sufitach podwieszanych.

Wkręty do gk i ich rozmiary

Wkręty do płyt gipsowych mają oczywiście różne długości. Wyróżnić można tu przede wszystkim trzy typy długości. Pierwszy typ to blachowkręty do płyt gipsowych TN 3,5 x 20 mm. Drugi typ to wkręty do płyt gipsowych TN 3,5 x 35 mm. Trzeci typ to wkręty do płyt gipsowych TB 3,5 x 35 mm. Dodatkowo dostępne są także wkręty gwintowane, których długość jest znacznie większa. Może wynosić nawet 130 mm. Posiadają one różne rodzaje gwintu. Może być to gwint pojedynczy, gwint drobnozwojowy oraz gwint grubozwojowy.

Wybór wkrętów do płyt gipsowych

Wybierając konkretny rodzaj wkrętów do płyt gipsowych, kierować należy się kilkoma zasadami. Ważne jest, aby długość wkrętów dopasowana była nie tylko do grubości profilu, ale także do szerokości płyty gipsowej. Uwagę zwrócić należy również na to, czy wybrane wkręty posiadają ostre czubki. Pozwolą one na szybki montaż płyt gipsowych. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ nie będzie konieczności wcześniejszego przygotowywania otworów.

Redakcja PKWSA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *