Czyszczenie bez pyłu – o czym mowa w praktyce?

Hydropiaskowanie to rewolucyjna metoda pozwalająca w skuteczny sposób czyścić różnego rodzaju powierzchnie techniczne bez uciążliwego pyłu. Do tego celu używa się sprężonego strumienia wody, które połączone jest z domieszką ścierniwa. Ta metoda jest także dużo tańsza od tradycyjnych metod usuwania zanieczyszczeń. Jak działa w praktyce? Wyjaśniamy.

Dlaczego tak ważne jest unikanie pyłu podczas czyszczenia?

Osoby, które regularnie wykonują czyszczenie metodą strumieniowo-ścierną narażeni są na powstające w trakcie tego procesu szkodliwe cząstki, które przez pewien czas pozostają w powietrzu. Nic więc dziwnego, że w trakcie pracy stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia oczu, dróg oddechowych oraz ciała. Operator urządzenia do klasycznego czyszczenia metodą piaskowania musi być wyposażony w odpowiedni strój ochronny. Jest to dość uciążliwa i skomplikowana metoda usuwania zanieczyszczeń.

Nic więc dziwnego, że wiele firm zwraca uwagę na inne, nowocześniejsze sposoby wykonywania takich prac. Istotne jest zwłaszcza to, aby w jak największym stopniu ograniczyć niedogodności tej pracy oraz zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla zdrowia operatora. Sensownym rozwiązaniem są więc urządzenia, które ograniczają produkcję pyłu lub w trakcie wyrzutu materiału z dyszy nie powstaje on wcale.

Na czym polega czyszczenie bez pyłu?

Jednym ze skuteczniejszych sposobów czyszczenia jest hydropiaskowanie. Jeśli korzystamy z wysokiej klasy urządzenia to w trakcie tego procesu nie dochodzi do powstawania szkodliwego dla człowieka pyłu. Do czyszczenia wykorzystuje się wodę wyrzucaną wraz ze ścierniwem. Ogranicza ona bardzo skutecznie samo pylenie. Zasada działania jest bardzo prosta. Zwiększona masa wyrzucanego kruszywa powoduje, że nie unosi się on długo w powietrzu i szybko opada, nie powodując zagrożenia dla operatora urządzenia. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się specjalistyczne hydropiaskarki, które pozwalają na łatwą regulację mocy i dostosowanie ich do konkretnych rodzajów materiałów. Można je znaleźć między innymi w ofercie firmy SANdBOT. Pełna oferta dostępna jest pod adresem https://www.sandbot.pl/.

Hydropiaskowanie sprawdza się między innymi przy czyszczeniu płaskich i twardych powierzchni typu kamień, asfalt lub beton. Nowoczesne urządzenia o zmiennej sile wyrzutu doskonale sprawdzają się także do wrażliwych materiałów, między innymi do obiektów zabytkowych wykonanych z piaskowca lub cegły. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą hydropiaskarki czyścić drewniane powierzchnie.

Redakcja PKWSA