Jak dobrać najlepszy klej do tapet?

Tapety umożliwiają ciekawe i estetyczne wykończenie ścian pomieszczeń. Odpowiednio dobrane, pozwalają stworzyć konkretny styl, nadać wnętrzu przytulności i urozmaicić je ciekawymi wzorami czy kolorystyką. Aby nienagannie prezentowały się na ścianach, muszą być solidnie przyklejone. Ważny jest też dobór odpowiedniego kleju, który będzie dopasowany do materiału.

Znaczenie doboru kleju do materiału

Klejenie jest jedną z metod trwałego łączenia materiałów. Polega na wykorzystaniu substancji chemicznej do spojenia ze sobą dwóch powierzchni o takiej samej lub różnej strukturze. Materiały mają jednak specyficzne właściwości, które decydują zarówno o przyczepności kleju, jak i o zmianach pod wpływem składników zawartych w preparacie. Przykładowo, klej wodny wykorzystany do łączenia papieru może zostać wchłonięty przez włókna celulozy, co doprowadzi do marszczenia się i odkształcania powierzchni. 

Skuteczność wykonania połączenia klejonego zależy od doboru obu komponentów – materiału oraz kleju. W przypadku tapet dodatkową trudnością jest fakt, że są one przyklejane do powierzchni tynkowanych lub drewnianych. Dlatego klej do tapet powinien wykazywać odpowiednią przyczepność do obu tych powierzchni. Znaczenie mają tu dwa zjawiska fizyczne – adhezja, czyli wspomniana przyczepność powierzchni, oraz kohezja, czyli wytrzymałość złącza. W większości wypadków do zainicjowania reakcji klejenia niezbędny jest też czynnik inicjujący. Może nim być rozpuszczalnik, ale też wilgoć zawarta w powietrzu lub samo powietrze.

Różnorodność tapet 

klej do tapet

Kilkadziesiąt lat temu na rynku dostępne były wyłącznie tapety papierowe. Do ich klejenia wykorzystywano kilka podstawowych preparatów o zbliżonym składzie i zasadach działania. Obecnie oferta producentów jest znacznie szersza, a poza papierowymi wydrukami pojawiły się też inne materiały. W sprzedaży są tapety:

  • papierowe,
  • winylowe,
  • lateksowe,
  • flizelinowe,
  • z włókna szklanego,
  • z włókien naturalnych – bambusa, rafii, sitowia, trawy morskiej,
  • tekstylne,
  • korkowe,
  • powlekane teflonem.

Różnorodność materiałów sprawia, że klejenie tapet wymaga wiedzy i starannego doboru preparatu klejącego. Na rynku jest ich obecnie bardzo wiele, dlatego do każdego wykończenia ścian można dobrać ten odpowiedni. 

Kleje do tapet i ich dobór do materiału

Jeśli planujesz wykończenie ścian w pomieszczeniu za pomocą tapety, z pewnością w pierwszej kolejności wybierasz jej wzór i rodzaj. Dopiero wtedy musisz zastanowić się, jaki klej do tapet wybrać, aby łączenie było wystarczająco trwałe. Dzięki temu zyskasz pewność, że za kilka tygodni dekoracja nie zacznie płatami odpadać od ściany. Dwa najistotniejsze czynniki, jakie musisz wziąć pod uwagę, to materiał, z którego wykonano tapetę oraz jej gramatura. Ta druga jest bardzo istotna ze względu na wytrzymałość połączeń klejonych. 

Zazwyczaj najlepszym wyborem są produkty przeznaczone do konkretnego typu tapety – dostępne zarówno w formie proszku do rozrobienia z wodą, jak i w formie gotowej do użycia mieszanki. Ciężkie, wielowarstwowe materiały wymagają solidniejszych klejów, które wytrzymają ich masę. Warto też pamiętać, że tapety wodoodporne, powlekane teflonem mogą być myte i szorowane. Dlatego klej powinien dobrze znieść wysoką wilgotność i bezpośredni kontakt z wodą.

Specjalne wymogi stawiają tapety flizelinowe. Podczas ich układania klejem smaruje się jedynie powierzchnię ściany, dlatego preparat powinien mieć nieco inną konsystencję. Stąd też najlepszym wyborem będzie gotowy klej przeznaczony do takich tapet. W ofercie producentów są też rozmaite kleje uniwersalne. Jeśli nie wiesz, jak dobrać najlepszy preparat, możesz zdecydować się na taki wariant.

Redakcja PKWSA