Jak wybrać wentylator łazienkowy?

Odpowiednia wentylacja jest istotna w całym domu, ale każdy się chyba zgodzi, że naprawdę kluczowa jest w łazience. W końcu to właśnie w tym pomieszczeniu jest najwięcej wilgoci, a wobec tego największe zagrożenie pleśnią i grzybami. Za odpowiednią jakość powietrza w łazience odpowiadają wentylatory łazienkowe. Wbrew pozorom temat nie jest jednak aż tak wąski – istnieją bowiem różne rodzaje wentylatorów. Mają one zupełnie odmienne parametry, wygląd i cenę. W takim razie jak wybrać odpowiedni wentylator łazienkowy, aby później nie żałować?

Na co zwracać uwagę kupując wentylator

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wentylatorów jest sporo i to w dużej mierze od nas i naszych preferencji zależy to, który będzie dla nas najlepszy. Za tradycyjny typ wentylatora uważa się taki, który włącza się po prostu za pomocą przycisku na ścianie łazienki. Dla ułatwienia może być on zintegrowany z przyciskiem odpowiadającym za włączenie światła. Nie ma powiem potrzeby, aby wentylator działał cały dzień bez przerwy. W dużej mierze wystarczy, jeśli będzie on włączany na okres aktywności w tym pomieszczeniu, ponieważ wtedy też generuje się najwięcej wilgoci (na przykład kiedy włączony jest prysznic). Coraz większą popularność zyskują także wentylatory z opóźnieniem włączania – mogą się one włączać jakiś czas po wejściu przez nas do tego pomieszczenia i wyłączać kilka minut po wyjściu. Dodatkowo spotkać można także modele wyposażone w czujnik ruchu, dzięki czemu obejdzie się bez naciskania czegokolwiek. Jedną z ciekawszych, ale też droższych opcji są wentylatory, które samoczynnie wykrywają poziom wilgoci w łazience i reagują dopiero, kiedy pojawi się taka potrzeba. To, który rodzaj wybierzemy, zależy wyłącznie od tego, co uważamy za najbardziej komfortowe rozwiązanie. Dodatkowo, zwłaszcza jeśli ktoś jest wrażliwy na hałas, warto zwrócić uwagę na to, czy dany model nie będzie dla nas za głośny.

Czy wentylator szpeci łazienkę

Niekoniecznie musi tak być. Obecnie na rynku jest taki wybór kształtów i kolorów wentylatorów, że każdy powinien być w stanie znaleźć coś, co odpowiada aranżacji występującej w jego łazience. Dzięki temu może on stać się estetyczną częścią otoczenia, a nie złem koniecznym, które zakłóca wytworzoną przez nas wcześniej harmonię. Niestety trzeba jednak przygotować się na to, że najładniejsze i najciekawsze modele zazwyczaj będą również tymi najdroższymi. Jeśli jesteśmy jednak skłonni zapłacić za estetykę, z pewnością nie będziemy rozczarowani.

Wentylatory łazienkowe https://mat-dom.pl/wentylatory-azienkowe/ powinny znajdować się w każdym domu, wobec tego warto wiedzieć, na jakie rodzaje się je dzieli i mieć lepsze pojęcie na ich temat, aby nie mieć problemu z wyborem takiego, który nam odpowiada najbardziej.

Redakcja PKWSA