Kim jest Jerzy Brzęczek, trener polskiej kadry?

Przy okazji przeniesienie EURO 2020 na przyszły rok, pojawiły się głosy wśród niektórych ekspertów, by wykorzystać tę przerwę na zmianę trenera Biało-Czerwonych. Zarzucają oni Brzęczkowi styl gry, nierówną dyspozycję zespołu i wiele innych niedociągnięć. Jednak stanowisko PZPN-u jest jasne – Brzęczek poprowadzi kadrę Polski w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy. Z tej okazji, kilka faktów z historii życia naszego trenera

Pigułka informacji o Jerzym Brzęczku

Trener polskiej reprezentacji, który urodził się 18 marca 1971 roku w Truskolasach, to osoba, na którą jest obecnie zwrócony wzrok miliona polaków. Godnie zastąpił on Adama Nawałkę i przyjął posadę selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej. I co ciekawe grę w piłkę nożną zna z każdej strony. 

Sam bowiem zaczął swoją ścieżkę w Olimpii Truskolasy. Następnie były zespoły: 

 • Rakowa Częstochowa, 
 • Olimpia Poznań, 
 • Lech Poznań, 
 • Górniku Zabrze, 
 • GKS Katowice, 
 • Tirolu Innsbruck  
 • LASK Linz, 
 • Maccabi Hajfa, 
 • Sturmie Graz, 
 • FC Kärnten,
 • Wackerze Tirol. 

Wielokrotnie był kapitanem drużyn, wielokrotnie równiez ze swoimi zespołami zdobywał mistrzostwo.

Jako zawodnik w 1992 roku pod wodzą selekcjonera Janusza Wójcika wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich, Polska Reprezentacja zdobyła srebrny medal, przegrywając jedynie w finale z Hiszpanią. Jest to jeden z większych sukcesów w historii Reprezentacji Polski. Jako piłkarz wystąpił 42 razy w Reprezentacji Polski. Jerzy Brzęczek z wykształcenia jest technikiem – elektromechanikiem.

Początek kariery trenerskiej

W 2009 roku Jerzy Brzęczek ogłosił zakończenie kariery, jednak twardo podkreślił, że zawieszone korki to początek nowej przygody. I że od tej pory ma zamiar zająć się trenowaniem piłkarzy. Jako trener najpierw podjął współpracę z zespołem Rakowa Częstochowa. Następnie, od 2014 roku trenował Lechię Gdańsk. 

Później, przez dwa lata trenował GKS Katowice. Następnie, przez rok trenował piłkarzy Wisły Płock. Tam potwierdził swoją fachowość i wysoki warsztat trenerski, co skutkowało tym, że Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej – Zbigniew Boniek zaufał mu i powierzył Reprezentacji Polski. 

Mając niewiele czasu musiał poprowadzić kadrę w meczach Ligi Europy. Po pierwszym, dość dobrym meczy w Bolonii z Włochami nastąpiła seria słabych meczów Reprezentacji Polski. Skutkowało to tym, iż Polska spadła ze strefy A Ligi Europy. 

Kibice wówczas domagali się zmiany trenera, gdyż wyniki były wysoce niezadowalające. Prezes Zbigniew Boniek w dalszym ciągu obdarzał go dużym zaufaniem. Następnie przyszły eliminacje Mistrzostw Europy – Euro 2020. Tam po kilku bardzo dobrych meczach, prowadzona przez niego Reprezentacja Polski uzyskała awans do Mistrzostw Europy 2020, czym zaskarbił sobie coraz większą sympatię polaków uwielbiających piłkę nożną, a także klientów firm bukmacherskich, którzy obstawiali na swoich kuponach poczynania naszych.

Polska pod wodzą Brzęczka

Dotychczas prowadził Reprezentację Polski w 16 meczach, z czego 8 wygrał, 4 zremisował oraz 4 razy przegrał. Przez długi okres trener nie mógł zdecydować się jakim ustawieniem grać będzie Reprezentacja Polski, aby wykorzystać drzemiący potencjał wszystkich zawodników. Aż w końcu, najlepszym ustawieniem okazała się gra z dwójką napastników. 

Trener dużą wagę przykłada do wprowadzenia świeżej krwi do reprezentacji Polski, co potwierdza ciągłe powoływania grającego we włoskiej Serie A – Arkadiusza Recy. Jednocześnie, cały czas korzysta z dobrej kondycji zawodników takich: Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Kamil Glik, Wojciech Szczęsny i Grzegorz Krychowiak. Czy ta 6 zawodników poprowadzi naszą kadrę na ME 2020 do lepszego wyniku niż podczas ostatniego EURO? Niektórzy bukmacherzy już wstawiają w swoją ofertę takie zdarzenia. Prym wiedzie w tym np. bukmacherzy Fortuna i BETFAN, który specjalizuje się w ofertach zakładów specjalnych czy to wokół piłki czy polityki.


Jerzy Brzęczek prywatnie ma syna Roberta, który idąc śladami swojego ojca również jest piłkarzem a nawet młodzieżowym reprezentantem Polski. Jerzy Brzęczek pełni również bardzo ważną rolę w życiu innego, znanego na całym świecie piłkarza – Jakuba Błaszczykowskiego. Jest on bowiem jego wujkiem i to on, po tragedii rodzinnej Jakuba Błaszczykowskiego w dzieciństwie był jego bliską osobą i to on wprowadzał Kubę w świat piłkarski.

W Polsce, Jerzy Brzęczek ma zarówno wielu przeciwników, ale jak i zwolenników. Ci ostatni doceniają go za konsekwencję taktyczną, doskonałą analizę przeciwnika, motywację i dobre podejście do piłkarzy. Mimo, że Jerzy Brzęczek już jest selekcjonerem Reprezentacji Polskiej, to jego kariera trenerska potrwa zapewne jeszcze bardzo długo. Czy jego przyszłość przyniesie serię sukcesów godnych napisania biografii? Czy doczekamy się książki o Jerzym Brzęczku wśród najlepszych sportowych książek

Redakcja PKWSA