Optymalne warunki cieplne w domu – czy warto stosować klimatyzację?

Słońce przyjemnie przygrzewa, dni stają się coraz cieplejsze i dłuższe. Z utęsknieniem czekaliśmy na ten moment, gdy nadejdzie w końcu wiosna i lato. Jednak, czy na pewno mamy ochotę spędzać czas w domu, w którym temperatura przekracza ogólnie przyjęte normy?O ile na zewnątrz jesteśmy w stanie znieść zdecydowanie cieplejsze warunki, to jednak w domu pragniemy utrzymywać stałą temperaturę. Aby ją uzyskać, często potrzebujemy odpowiedniej instalacji chłodzącej. Czy warto montować w domu klimatyzację? O tym opowiemy poniżej.

Do czego przydaje się klimatyzacja w domowych czterech ścianach?

Nikt nie kwestionuje konieczności instalowania instalacji grzewczych w domach. Staramy się z jej pomocą uzyskać optymalną temperaturę do codziennego funkcjonowania. W większości pomieszczeń wynosi ona 18-22 stopnie Celsjusza. Wyjątkiem od tej zasady pozostaje łazienka, w której temperatura powinna być wyższa o około 2-3 stopnie, aby zapewnić komfort po wyjściu spod prysznica lub podczas kąpieli najmłodszych członków rodziny.

Co jednak zrobić w okresie letnim, gdy temperatura sama z siebie osiąga poziom 22 stopni, a później wciąż rośnie? Wówczas warto postawić na domowe systemy klimatyzacyjne.

Dlaczego warto z nich skorzystać? Przede wszystkim pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę przez cały czas. Nie musimy dzięki nim przejmować się upalnymi, słonecznymi dniami na zewnątrz. W naszych domowych czterech ścianach zawsze będziemy mieć dokładnie tyle stopni, ile chcemy.

Klimatyzacja w domu zapewnia zatem wygodę i komfort. A one przekładają się na ludzkie samopoczucie. Zbyt wysoka temperatura prowadzi bowiem do nadmiernego przegrzania organizmu, to z kolei przekłada się na uczucie chronicznego zmęczenia i ospałości. Nie mamy energii do działania, a w nocy nie możemy się zbyt dobrze wyspać – wysoka temperatura przekłada się zatem na bezsenne i męczące noce.

Dla osób starszych lub z problemami zdrowotnymi zbyt wysoka temperatura w domu potrafi być wręcz niebezpieczna dla zdrowia, zwłaszcza jeśli cierpią z powodu niewydolności układu krążenia lub oddechowego.

Klimatyzacja zapewnia zatem zarówno komfort cieplny, jak i odpowiednie warunki zdrowotne do codziennego funkcjonowania dla wszystkich domowników.

Jakie rozwiązania można wybrać? Klimatyzacja do domu

Skoro już wiemy, że klimatyzacja do domu potrafi być bardzo przydatna, a niekiedy wręcz niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa domownikom, warto zastanowić się nad tym, jakie rozwiązanie warto wybrać.

Do najczęściej wykorzystywanych należą:

  • klimatyzacja przenośna,
  • typu split,
  • multi-split,
  • klimatyzery.

W klimatyzatorach przenośnych wszystkie potrzebne elementy zamknięto w jednej obudowie. Można je ustawić w dowolnym miejscu i otrzymać przyjemne chłodzenie. Sprawdzają się w przestrzeniach, w których doraźnie pragniemy obniżyć temperaturę oraz w pomieszczeniach, w których z różnych powodów nie zamontowano stałej instalacji chłodniczej.

Najpopularniejsze w użytku domowym są urządzenia typu split. W ich przypadku mamy do czynienia z modułem zewnętrznym oraz jednostką wewnętrzną. Są zdecydowanie cichsze i bardziej wydajne niż jednostki przenośne, zapewniają przy tym zawsze odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym zamontowano moduł.

Urządzenie typu multi-split składa się z jednego modułu zewnętrznego, do którego podpięto kilka urządzeń wewnętrznych, umieszczonych w różnych pomieszczeniach. Zazwyczaj jest to rozwiązanie stosowane w biurowcach, niekiedy jednak pojawia się także w większych budynkach mieszkalnych.

Na koniec pozostawiliśmy jeszcze niewielkie i bardzo praktyczne klimatyzery. W ich przypadku nie mamy do czynienia z jednostką wyposażoną w chłodziwo oraz kilka modułów. Klimatyzery to niewielkie i tanie urządzenia przenośne, posiadające wentylator oraz moduł chłodzący, w którym gorące powietrze obniża swoją temperaturę dzięki wodzie. Produkty tego typu są niezmiernie tanie, ciche oraz całkowicie przyjazne środowisku naturalnemu, co przysparza im szerokie grono zwolenników. Można je znaleźć w sklepie Econovli.

Idealne warunki w domu – różne typy chłodzenia

Nowoczesne instalacje chłodnicze do domów wyróżniają się sporą energooszczędnością, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb oraz wymagań przestrzeni domowej.

Jeśli szukamy ochłody sporadycznie, warto postawić na klimatyzację przenośną lub funkcjonalne klimatyzery. Jeżeli natomiast zależy nam na stałym kontrolowaniu temperatury, lepiej zastosować urządzenia typu split, które gwarantują optymalne warunki przez cały czas użytkowania.

Redakcja PKWSA