Przepływowy podgrzewacz wody do domu

Jesteś w trakcie remontu lub budowy nowego domu? Zastanawiasz się nad jak najbardziej ekonomicznymi rozwiązaniami w zakresie podgrzewania wody? Zależy Ci na nowoczesnej i energooszczędnej instalacji? Szukasz inspiracji i profesjonalnych rozwiązań? Jeżeli tak to koniecznie powinieneś zapoznać się z naszym tekstem, w którym przedstawimy informację na temat przepływowego podgrzewacza wody. Zapraszamy do lektury!

Przepływowy podgrzewacz wody – czym jest? 

Przepływowy podgrzewacz wody, nazywany także przepływowym ogrzewaczem wody, to nowoczesne i energooszczędne urządzenie do podgrzewania wody. Urządzenia tego typu są niezwykle oszczędne w związku z tym, że pobierają energię jedynie podczas podgrzewania wody. Co więcej każdy przepływowy podgrzewacz wody charakteryzuje się dobrym i prostym wyglądem, a dodatkowo w związku z zaawansowaną technologią  produkcji bezawaryjną i bezproblemową pracą. 

Niezawodna konstrukcja przepływowego ogrzewacza wody sprawia, że taki wybór może okazać się doskonałą, wieloletnią inwestycją. Przepływowy podgrzewacz wody zapewnia także bardzo duży komfort korzystania z c.w.u. Istnieje także osobna podkategoria tych urządzeń, czyli podgrzewacze o bardzo wysokiej mocy, tak zwane podgrzewacze trójfazowe. Ich praca na jednoczesnym dostarczaniu podgrzanej wody do kilku miejsc ich poboru. Są to, więc urządzenia ciśnieniowe. Na rynku dostępne są zarówno modele sterowane hydrauliczne, jak i wersje sterowane za pomocą nowoczesnych interfejsów elektronicznych, czyli elektryczny przepływowy podgrzewacz. Urządzenie to jest wykonane z najwyższej jakości komponentów oraz z zastosowaniem najnowszych technologii dzięki czemu podgrzanie wody jest możliwe nawet z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza. Wpływa to także na znacznie mniejsze zużycie energii, co za tym idzie przepływowy podgrzewacz wody pomaga nam zaoszczędzić pieniądze.

przepływowy podgrzewacz wody

Przepływowy podgrzewacz wody – 2 sposoby regulacji temperatury

Każdy, nowoczesny model przepływowego podgrzewacza wody ma jeden z dwóch sposobów regulacji temperatury. Są to:

  1. hydrauliczna – w takim przepływowym podgrzewaczu wody im większy jest jej przepływ, tym niższa temperatura,
  2. elektroniczna – w takim przepływowym podgrzewaczu wody można precyzyjnie ustalić moc urządzenia oraz strumień wody.

Jaki przepływowy podgrzewacz wody kupić?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modelów przepływowych podgrzewaczy wody, mamy do wyboru naprawdę wiele wersji i modeli tego typu urządzeń. Pierwszym kryterium jest wybór pomiędzy podgrzewaczem gazowym i elektrycznym. Elektryczne przepływowe podgrzewacze są szczególnie polecane w przypadku na przykład domów lotniskowych, gdzie często bardzo ciężko jest wykonać skomplikowaną instalację gazową. Kolejną kwestią przy wyborze pozostaje oczywiście wygląd, design, a także mechanizm sterujący przepływowym podgrzewaczem wody. Zdecydowanie bardziej przyjaznym mechanizmem jest oczywiście elektroniczny interfejs, który jest przejrzysty oraz bardzo intuicyjny w użytkowaniu. Przepływowe podgrzewacze wody nie wymagają żadnego dodatkowego zbiornika na gromadzenie wody, co sprawia, że sprzęt ten może być montowany w naprawdę małych przestrzeniach.

Zobacz też: Ogrzewanie w każdym domu

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody – który wybrać?

Odpowiadając na postawione powyżej pytanie, czyli elektryczny przepływowy podgrzewacz wody – jaki wybrać, należy kierować się przede wszystkim swoimi możliwościami finansowymi. Im większa moc takiego urządzenia, tym szybciej podgrzewa on wodę – im wyższa moc, tym wyższa cena, ale także komfort życia mieszkańców. Ponieważ przepływowy ogrzewacz wody to inwestycja na wiele lat, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Popularne marki, oferujące modele elektryczne, to m.in. Galmet, Kospel, ARISTON, Wijas, Termet, Formaster i inni.  

Jaka moc przepływowego ogrzewacza wody na prywatny, domowy użytek?

Moc przepływowego ogrzewacza wody to kluczowy parametr, który powinien być decydującym czynnikiem w wyborze takiego urządzenia do domowego użytku. Niektóre, tańsze propozycje o niskiej mocy – np. 3kW – są za mało wydajne, nawet do prywatnego mieszkania. Taki przepływowy ogrzewacz wody ma wydajność na poziomie zaledwie 2 litrów podgrzanej wody na minutę. Jaka jest zatem optymalna moc takiego urządzenia? W przypadku umywalki potrzebne będzie minimum 5 litrów na minutę, a napełnienia gorącą wodą wanny aż 10 litrów na minutę. 

Dowiedz się, jak działa pompa ciepła

Ile kosztuje przepływowy podgrzewacz wody?

Cena przepływowego podgrzewacza wody zależy od wielu różnych czynników i zmiennych, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszty. Ceny są bardzo mocno zróżnicowane – wysokość zależy od producenta, marki, wielkości, i typu urządzenia ceny mogą wahać się od około 200 złotych do kilku tysięcy. Pamiętajmy, że przy wyborze powinniśmy dokładnie przemyśleć, jak przepływowy podgrzewacz wody będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy także o tym, żeby wybierać produkty uznanych i renomowanych marek, dzięki czemu będziemy mogli zaoszczędzić sobie wielu nerwów i pieniędzy przy potencjalnych naprawach. Mamy nadzieję, że nasz tekst pomoże Wam w odpowiednim wyborze!

Gerard Nowak

Cześć, jestem Gerard! Całe życie zajmowałem się górnictwem. Pasjonuje się tematami związanymi z węglem, ogrzewaniem oraz budownictwem. W moich artykułach przekaże Ci swoją wiedzę nabytą podczas lat pracy oraz wynikającą z moich pasji. Zapraszam do lektury moich artykułów na blogu PKWSA.pl