Ściany mobilne – na czym polega ich fenomen?

Czasem, szczególnie w biurze, trudno jest ocenić, czy taki, a nie inny układ i podział pomieszczenia będzie najbardziej ergonomiczny. Zazwyczaj przekonujemy się o tym już po remoncie, w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Wtedy może się okazać, że niektóre boksy są za małe, w innych miejscach pracownicy się zagłuszają. Na szczęście z takim problemem nie mierzą się ci, którzy decydują się zawczasu postawić ścianki mobilne.

Konstrukcja ścianek mobilnych

Jak sama nazwa wskazuje, ścianki mobilne mogą się przemieszczać, dzięki czemu z łatwością zmieniamy ich ułożenie. Obsługa odbywa się w systemie szynowym, po którym płynnym ruchem sunie panel. Całość jest konstruowana z modułów, co pozwala na precyzyjne dopasowanie ścianek do wnętrz, pod kątem rozmiaru i stylu. 

Najpopularniejsze przy tym są elementy modułowe NE, teleskopy TE oraz fragmenty przyścienne IE i FE. Do tego można zamówić pasujące drzwi – jedno- lub dwuskrzydłowe. Cała konstrukcja jest stabilne osadzana na posadzce, lecz nie ingeruje w nią. Montaż jest szybki i niewymagający. Tor jezdny znajduje się na suficie i jest to niego przytwierdzany na mocnym kleju. Nie ma problemu, aby został on zamocowany do sufitu podwieszanego lub innej konstrukcji, która będzie w stanie go udźwignąć.

Dostępne systemy ścian mobilnych

Rozwijające się technologie i moda na ergonomiczne przestrzenie biurowy sprawiły, że coraz więcej osób interesuje się ściankami mobilnymi zamiast stałej zabudowy. To zrozumiałe, bo dzięki nim można wykreować przyjazne miejsce pracy – w razie potrzeby przestronne lub wygłuszone. I właśnie z tym wiąże się podział na różne rodzaje ścianek działowych, który obejmuje:

  • ścianki wygłuszające,
  • ścianki przeciwpożarowe,
  • ścianki szklane.

Jeżeli chcesz wykonać zabudowę sali konferencyjnej, która będzie oddzielona od reszty stanowisk pracy, a zarazem pracujący w niej pozostaną blisko i „na widoku”, wybierz elementy szklane. Takie ścianki zapewniają pełną transparentność, ale będą na tyle wygłuszone, że swobodnie będzie można rozmawiać, bez obaw, że zostanie się podsłuchanym. 

Jeżeli pracujesz w miejscu, które jest zagrożone pożarem, wybierz ścianki zapewniające bezpieczeństwo. Powinny to być solidne elementy o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, takie, które będą barierą dla rozprzestrzeniającego się ognia oraz dymu. Unikniesz dzięki nim eskalacji żywiołu.

Konstrukcja mobilnych ścianek oraz sam idea tego rozwiązania technologicznego, to duża szansa dla współczesnych firm. Warto z niej skorzystać. 

Redakcja PKWSA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *