Tapeta na ścianie wygląda okazałe

Tapeta ścienna ma swoją długą historię. Prawdopodobnie już przed tysiącami lat w Chinach kiedy wynaleziono papier, stwierdzili, że bardzo ładnie wygląda przyklejony do ściany. Wtedy już tapety zdobiły ściany cesarskiego pałacu. Chińczycy doprowadzili produkcja zdobień ściennych zrobionych z papieru do perfekcji. Ręcznie zdobione były prawdziwymi dziełami sztuki.

Wystrój wnętrz

Wszędzie tam, gdzie papier produkowany był na masową skalę, tapety ścienne stanowiły tradycyjny wystrój wnętrz. Podczas rewolucji przemysłowej w europejskich wnętrzach zapanowała moda na zdobienie ścian ręcznie wykonanymi tapetami. Pałace i szlacheckie dworki zdobione były papierowymi ornamentami. Stosowano je wszędzie, ale najpopularniejsze były tapety do salonu, gdzie przyjmowano gości i można było się pochwalić dostatkiem.

Dziś rola tapet nie zmieniła się wcale

Nowoczesne tapety do pokoju zdobią ściany ładnie urządzonych mieszkań. Popularna jest mieszanina stylów. Stosowane są tapety ścienne nowoczesne i wykonane styl sprzed lat. Jeśli tak zakłada projekt, cały dom może być wykonany technice klejonych tapet.
Kolorowe tapety do sypialni zdobią ściany dziecięcych pokojów. Sypialnia dorosłych również tworzył klimat sprzyjający odpoczynkowi.

Dziś tapety wykonuje się z różnych materiałów. Nie jest to tylko papier. W dobie rozwoju technologii wytwarzania plastiku powstają coraz nowsze materiały. Tapety często wykonane są w całości z polimerów. Innym razem pokrywa się papier na przykład winylem, tak żeby tapeta zyskała niezbywalność. To bardzo ważne, ponieważ tapety można stosować również w pomieszczeniach, gdzie w powietrzu znajduje się sporo wilgoci.

hedodesign.pl

Redakcja PKWSA