Trendy aranżacyjne 2022 – modne obrusy do salonu

Trendy w aranżacji wnętrz ulegają zmianom. Katalogi wnętrzarskie przy akompaniamencie portali społecznościowych prezentują nam coraz to nowsze propozycje mebli, dodatków dekoracyjnych, kolorów i printów, które dominują we wnętrzu. 

Czy aby cieszyć się modnym i stylowym wnętrzem, jesteśmy zmuszeni do ciągłych remontów? Niekoniecznie. Aby odświeżyć wnętrze i nadać mu stylowy wymiar, wystarczy sięgnąć po popularne w danym sezonie tekstylia. Modne obrusy do salonu – wykonają to zadanie bezbłędnie. Sprawdź, jakie obrusy wpiszą się w najnowsze dekoratorskie trendy.

Kierunek natura – modne obrusy do salonu

Obecnie obserwujemy zbiorową fascynację wnętrzami w kolorach ziemi i natury. Ciepła i rozbielona szałwia czy ciemniejsza wersja – bazylia pojawia się w towarzystwie naturalnych materiałów i deseni. We wnętrzach królują inspirowane naturą wzory – motywy liści, kwiatów i tropikalnych zwierząt i roślin. Widać to wyraźnie, kiedy zwrócimy uwagę na to, jakie obrusy na stół pojawiają się w proponowanych przez dekoratorów aranżacjach. Uwagę przyciągają mocne wzory liści, delikatne motywy kwiatowe, a także wzory inspirowane naturalnymi minerałami, kamieniami, a także rozgwieżdżonym niebem. Najnowsze trendy zapraszają do domów naturę w każdej możliwej formie. Przekłada się to również na kwestię materiałów. Wielu producentów stawia na naturalne lniane obrusy prostokątne lub pokryte modnym deseniem obrusy bawełniane.

Nowoczesne obrusy – geometryczne desenie

Wnętrza w stylu skandynawskim i minimalistycznym wciąż są na topie. I nic nie wskazuje na to, żeby zmieniło się to w najbliższych latach. Styl skandynawski urzeka zarówno przywiązaniem do prostej estetyki, naturalnych materiałów, jak i funkcjonalności. W tym klimacie świetnie sprawdzają się obrusy nowoczesne w geometryczne wzory. Romby, pasy, koła i kwadraty to desenie, które znajdziemy wśród obrusów i innych tekstyliów w różnych wariantach kolorystycznych. Od mocnych kontrastowych zestawień, w których czerń przeplata się ze słonecznym żółtym i mocnym różem, po pastele uzupełnione zielenią liści. Obrusy nowoczesne w tym wydaniu sprawdzą się doskonale w funkcjonalnych salonach, jadalniach i kuchniach.

Klasyka, która nie wychodzi z mody – obrusy w kratę

Moda się nieustannie zmienia. Są jednak klasyki, tak w aranżacji wnętrz, jak i modzie ubraniowej, które mimo upływu lat nie wychodzą z mody. Przykładem takich modnych tekstyliów są obrusy w kratę. Ten ponadczasowy print występuje w różnych wariantach kolorystycznych – połączeniu bieli i czerni, czerwieni i czerni, koloru czerwonego w towarzystwie bieli. Sprawdzi się zarówno w nowoczesnym salonie, jak i tradycyjnej jadalni. 

Przykładem elementu, który powinien znaleźć się obowiązkowo w każdym domu, jest biały obrus, wykonany z naturalnego materiału. Sprawdzi się w subtelnej codziennej aranżacji, a także jako dekoracja świątecznego stołu.

Jakość materiałów – obrusy szyte w Polsce

Obrusy na stół to tekstylia użytkowe, które są narażone na zabrudzenia i uszkodzenia, dlatego warto postawić na dobrej jakości materiały. Piękny obrus, który po pierwszym praniu straci kolor lub kształt, nie będzie przydatny. 

Warto zadbać o to, aby wybrany obrus był nie tylko estetyczny, podkreślał charakter wnętrza, ale był również funkcjonalny – dobry jakościowo, z możliwością prania w pralce oraz prasowania. Zagniecenia na obrusie nie przywodzą raczej na myśl abstrakcyjnych esów-floresów – aby uzyskać wyrafinowany wnętrzarski efekt, warto ich unikać.

Jaki rodzaj obrusów jest najbardziej popularny?

Zdecydowanie łatwiej jest dopasować obrus do stołu niż stół do obrusu. To kształt stołu determinuje rodzaj obrusu, który warto wybrać. Jeśli w jadalni posiadasz duży prostokątny stół, znajdź wymarzony prostokątny obrus. Do okrągłego stołu wybierz obrus okrągły lub kwadratowy. Zadbaj też o odpowiednią długość obrusu. Powinien zwisać z blatu przynajmniej 20 cm. Jeśli blat stołu jest nietypowy, skorzystaj z opcji obrusu na wymiar. W ten sposób zadbasz o wymarzony efekt.

Redakcja PKWSA