Założenie firmy budowlanej sposobem na biznes?

Założenie własnej działalności gospodarczej może być doskonałym sposobem na to, by uwolnić się od etatu. Niemniej jednak należy mieć na nią pomysł, tak aby móc odnieść sukces i zacząć zarabiać. Jeszcze do niedawna branżą, która przynosiła duże zyski, była branża budowlana. Jak jest obecnie? Czy założenie firmy budowlanej to rzeczywiście dobry pomysł na biznes?

Budowlanka – wciąż dochodowa?

W okresie niskich stóp procentowych i niskiej inflacji zarówno firmy, jak i osoby fizyczne bardzo chętnie inwestowały w remonty czy budowanie nieruchomości od podstaw. To napędzało cały rynek budowlany – firmy budowlane wielkopolska odnotowywały wysokie zyski, nawet w czasie pandemii. Podobnie firma budowlana zachodniopomorskie, której zyski rosły w bardzo szybkim tempie. Dziś sytuacja wygląda podobnie, choć jak przyznają zarówno przedsiębiorcy, jak i eksperci, rynek nieco spowolnił. Za kilka miesięcy, gdy na własnej skórze odczujemy podwyżki stóp procentowych, rynek może nieco się załamać. Oczywiście, nie oznacza to, że będzie odnotowywał straty, jednak zyski mogą być niższe. Deweloperzy, przedsiębiorcy i osoby prywatne przestaną inwestować duże środki w budownictwo, ze względu na wysokie koszty związane z owymi przedsięwzięciami. Z drugiej strony, firmy budowlane zawsze będą potrzebne, bowiem na chwilę obecną w niektórych rejonach brakuje mieszkań czy budynków gospodarczych, na które wciąż zgłaszane jest zapotrzebowanie.

Czy warto założyć firmę budowlaną?

Chcąc założyć firmę budowlaną, warto przeprowadzić badanie rynku lokalnego, bowiem to właśnie na nim będziemy świadczyć usługi. Przykładowo, jeśli zamierzamy założyć firmę we Wrocławiu, zbadajmy całe województwo dolnośląskie, pod kątem zapotrzebowania na usługi budowlane. Ponadto, należy opracować dobry biznesplan, mając na uwadze popyt, jaki klienci przedstawiają na konkretne prace budowlane czy remontowe. Warto skupić się też na źródłach finansowania, gdyż zakup niezbędnego sprzętu pociąga za sobą spore wydatki. Jeśli zdecydujemy się prowadzić firmę budowlaną, zadbajmy o jej właściwe rozreklamowanie. Na początku może być trudno pokonać konkurencję, dlatego warto zaproponować nieco niższe ceny, jednocześnie ciągle promując swoje usługi. Właściciele firm budowlanych napotykają dziś jeszcze jeden problem, jakim jest brak pracowników. Branża w dużej mierze oparta była na budowlańcach zza wschodniej granicy, którzy obecnie przebywają w swoim kraju. Dlatego też warto dobrze przemyśleć koncepcję firmy budowlanej, zanim zdecydujemy się na jej otwarcie i prowadzenie. 

Redakcja PKWSA