Zamiana wanny na kabinę prysznicową. Jak poradzić sobie z remontem łazienki?

Remont łazienki to spore przedsięwzięcie. Trzeba skuć płytki, jeśli chce się postawić na inne rozwiązanie, choć można również postawić na nowe płytki i wtedy kucie nie musi być konieczne. W dzisiejszym poradniku dowiesz się, jak poradzić sobie z remontem łazienki, a także jak zamienić wannę na kabinę prysznicową.

Krok pierwszy: wybierz trwałe i ponadczasowe płytki gresowe – lekkie i nienasiąkliwe

Zanim przejdziemy do kwestii zamiany wanny na kabinę z izolacją taśmą akrylową, przybliżymy kwestię remontu ścian. Otóż zamiast skuwać płytki, wybierz większe płytki gresowe i zmatuj powierzchnię starych przy użyciu papieru ściernego. Dzięki temu będą bardziej przyczepne. Oczywiście nie obędzie się bez odpowiedniej zaprawy klejowej do gresu i trzeba pamiętać, że klej nakłada się na płytkę i ścianę, a w tym przypadku stare płytki. W ten sposób połączenie może być trwałe. Płytki nie można naklejać dosłownie jednej na drugą, fugi nie mogą przypadać w tym samym miejscu.

Krok drugi: pozbądź się wanny na rzecz kabiny prysznicowej i dokładnie wymierz wnękę, gdzie znajdzie się prysznic

Przechodzimy do głównego celu naszego remontu, czyli zamiany wanny na kabinę prysznicową. Oczywiście zanim zdemontuje się wannę, trzeba wybrać odpowiedni model kabiny prysznicowej. Konieczne jest jej dokładne wymierzenie, a także wypoziomowanie i wymierzenie odpływów. Nieco łatwiej jest w przypadku klasycznej kabiny z brodzikiem, a trudniej, gdy jest to kabina postawiona bezpośrednio na powierzchni płytek, bo ponadto konieczne jest zachowanie odpowiedniego spadku i wykonanie odpływu liniowego. Ważne, by wybrać takie rozwiązanie, by kucia było jak najmniej. Jeśli kupuje się brodzik i kabinę to warto dopasować modele z tej samej serii wzorniczej.

Krok trzeci: o czym należy pamiętać przy montażu?

Jak już odrobinę wspomnieliśmy przy zamianie wanny na kabinę prysznicową nie obejdzie się bez przeróbek instalacji kanalizacyjnej oraz ciepłej i zimnej wody. Montaż rur doprowadzających wodę do baterii prysznicowej nie jest problematyczny. Wykonane są one z tworzywa sztucznego i mają niewielką średnicę – 15 mm. Nieco trudniej jest z brodzikiem. Odpływ zużytej wody wykonuje się za pomocą przewodu kanalizacyjnego, który ma średnicę 50 mm i ułożony jest ze spadkiem minimum 2,5%. Konieczne jest także zaplanowanie miejsca na syfon odpływowy pod brodzikiem. Należy zapewnić ok. 85 mm przestrzeni pod nim. W przypadku brodzika płaskiego na parterze, trzeba rozkuć podłogę i zrobić gniazdo pod syfon. Gdy łazienka znajduje się na piętrze należy albo wykonać wgłębienie w stropie za zgodą konstruktora albo podnieść powierzchnię podłogi. Warto wiedzieć, że do płaskich brodzików zaleca się zestaw odpływowy z syfonem czyszczonym od góry. Syfon powinien mieć większą średnicę 90 mm, a nie 52 mm, aby nie dochodziło do przelewania wody przez krawędź brodzika. Oczywiście ważna jest również izolacja samych krawędzi białego montażu.

Krok czwarty: w jaki sposób zaizolować krawędzie brodzika i umywalki? Przyda się taśma akrylowa

Warto wiedzieć, że taśmy akrylowe są doskonałym izolatorem wilgoci, dlatego podczas remontu łazienki sprawdzą się doskonale. Dzięki nim można zaizolować zarówno brodzik, jak i umywalkę. Przed naklejeniem taśmy powierzchnię trzeba oczyścić i odtłuścić, a w przypadku sprzętu, który pozostaje i jedynie jest odnawiany pozbyć się także silikonów, które wcześniej zostały zastosowane. Potem miejsce przeznaczone do zabezpieczenia należy ogrzać. Można w tym celu użyć suszarki. Zmierzenie powierzchni styku brodzika ze ścianą czy podłogą jest także niezbędne, bo takiej szerokości powinna być taśma zabezpieczająca. Taśmę akrylową należy przyklejać powoli, etapami, tak by nie tworzyły się pęcherzyki, ani zakładki.

Krok piąty: alternatywa, czyli wanna z parawanem i nowy wkład akrylowy do wanny

Warto wiedzieć, że jeśli chce się zamienić wannę na prysznic i nie chce się pozbywać wanny to jest alternatywa. Jeśli emalia jest już zużyta to po prostu należy wkleić nowy wkład akrylowy do wanny. Jeśli chodzi o kwestię prysznica, to można zamontować przezroczysty parawan, który zapobiegnie chlapaniu wodą podczas kąpieli.

Remont łazienki i zamiana wanny na prysznic mogą przebiec bez zbędnych komplikacji. Wystarczy, że zastosujecie się do powyższych rad.

Redakcja PKWSA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.