Baryłka ropy – ile to litrów? Poznaj różne przeliczniki

O baryłce ropy mówi się przede wszystkim w kontekście spadków lub wzrostów cen paliw. Nic w tym dziwnego, gdyż jednostka ta stała się głównym, wykorzystywanym do tego celu przelicznikiem. Problem w tym, że nie każdy wie ile ma tak naprawdę litrów. W tym artykule dowiesz się ile tak naprawdę litrów ma baryłka ropy.

Z tego artykułu dowiesz się.

  • Ile litrów ma baryłka ropy?
  • Przelicznik – co warto wiedzieć,
  • Ile m3 ma baryłka ropy?

Sprawdź też:

Jak usunąć zapach ropy z ubrania

Co człowiek o baryłce wiedzieć powinien – ile to baryłka ropy

Od razu trzeba podkreślić, że – biorąc pod uwagę znany w Polsce system miar i wag – baryłka jest dość dużą jednostką objętości. Ile litrów ma baryłka ropy? Otóż jest ona odpowiednikiem aż 159 litrów. Co ciekawe, w krajach anglosaskich jest ona bardzo popularna, gdyż odmierza się nią objętość praktycznie wszystkich towarów. Poza wspomnianymi krajami anglosaskimi wykorzystuje się ją głównie w kontekście obrotu ropą naftową. Mało tego – baryłkę stosuje się również w odniesieniu do ogólnoświatowego obrotu paliwami, gdyż jednostka ta jest podstawą do ustalenia giełdowych cen ropy naftowej.

Dowiedz się także: 1 metr sześcienny ile to metrów kwadratowych?

Przelicznik – co warto wiedzieć?

Ile to jest baryłka ropy? O ile odpowiedź na pytanie baryłka ropy ile to litrów jest dość prosta, o tyle ustalenie jej równowartości w innych jednostkach takie proste już nie jest. Baryłka ropy ile litrów? Jedna baryłka ropy i jej pojemność to równowartość 42 galonów amerykańskich. Z kolei – omawiana wcześniej – pojedyncza baryłka brytyjska, jest zamiennikiem aż 36 galonów brytyjskich.

Jedna baryłka ropy ile m3?

Dużo wygodniejszym pod względem pomiarowym zamiennikiem dla baryłki paliw jest metr sześcienny. Ile to baryłka? Jedna baryłka to aż 0.15 m3. Z tej perspektywy wartość ta nie prezentuje się aż tak widowiskowo, gdyż pojedynczy metr sześcienny to inaczej tona wody.

Baryłka ropy ile to litrów – podsumowanie

Podsumowując, w przypadku tak istotnych jednostek jak baryłka ropy ile to litrów jest pytaniem jak najbardziej zasadnym. Baryłka ropy i jej pojemność jest naprawdę spora, ile litrów ma baryłka ropy tak naprawdę? 1 baryłka ropy ma 159 litrów, jest ona także podstawową jednostką przy ustalaniu globalnych cen ropy. Nikt bowiem na chwilę obecną nie wpadł na pomysł, by w Polsce również „przejść” na tą jednostkę.

Sprawdź też:

Które państwo ma najwięcej ropy?

Jan Konieczny

Jan Konieczny - ekspert w dziedzinie Ropy Naftowej oraz wystroju wnętrz. Prywatnie uczestnik licznych kursów dotyczących handlu ropą jak i samej ropy oraz projektowania wnętrz. Pasjonat stylizacji wnętrz oraz handlu.