Baryłka ropy – ile to litrów? Poznaj różne przeliczniki

O baryłce ropy mówi się przede wszystkim w kontekście spadków lub wzrostów cen paliw. Nic w tym dziwnego, gdyż jednostka ta stała się głównym, wykorzystywanym do tego celu przelicznikiem. Problem w tym, że nie każdy wie, jak przeliczyć ją na inne jednostki. Czas zadać sobie pytanie: baryłka ropy ile to litrów?

Co człowiek o baryłce wiedzieć powinien?

Od razu trzeba podkreślić, że – biorąc pod uwagę znany w Polsce system miar i wag – baryłka jest dość dużą jednostką objętości. Otóż jest ona odpowiednikiem aż 159 litrów cieczy i ciał sypkich. Co ciekawe, w krajach anglosaskich jest ona bardzo popularna, gdyż odmierza się nią objętość praktycznie wszystkich towarów. Poza wspomnianymi krajami anglosaskimi wykorzystuje się ją głównie w kontekście obrotu ropą naftową. Mało tego – baryłkę stosuje się również w odniesieniu do ogólnoświatowego obrotu paliwami, gdyż jednostka ta jest podstawą do ustalenia giełdowych cen ropy naftowej.

Od razu należy podkreślić, że baryłka „paliwowa” ma oznaczenie „bbl”. Alternatywą dla niej jest baryłka brytyjska, którą oznacza się skrótem lmp.bl. Pod względem pojemności jest to jednostka nieco większa niż jej „paliwowy” odpowiednik, gdyż zawiera ona w sobie aż 164 litry. Jest ona jednak najczęściej wykorzystywania w na obszarze UK w celu… odmierzania i obrotu piwem.

Dowiedz się Palenie w kominku – jak robić to dobrze i zgodnie z przepisami?

Przelicznik – co warto wiedzieć?

O ile odpowiedź na pytanie baryłka ropy ile to litrów jest dość prosta, o tyle ustalenie jej równowartości w innych jednostkach takie proste już nie jest. Jedna baryłka ropy to równowartość 42 galonów amerykańskich. Z kolei – omawiana wcześniej – pojedyncza baryłka brytyjska, jest zamiennikiem aż 36 galonów brytyjskich.

Jedna baryłka ropy ile to litrów i nie tylko

Na tym jednak nie koniec! Pojedyncza baryłka to odpowiednik prawie 5600 uncji, które – co ciekawe – oznaczone są dość tajemniczym skrótem fl oz. Tak duża ilość paliwa jest też zamiennikiem aż 158987.3 ml, przy czym mało kto przy przeliczaniu jednostek, bierze pod uwagę takie wartości. Dużo wygodniejszym pod względem pomiarowym zamiennikiem dla baryłki paliw jest metr sześcienny. Jedna baryłka to aż 0.15 m3. Z tej perspektywy wartość ta nie prezentuje się aż tak widowiskowo, gdyż pojedynczy metr sześcienny to inaczej tona wody.

Metr sześcienny to podstawowa jednostka długości w układzie SI. Nic więc dziwnego, ze można pokusić się o przeliczenie wspomnianej baryłki na inne, oparte na metrze jednostki. I właśnie dlatego 1 bbl, to inaczej… aż 158987 cm3. Tutaj sprawa była jednak prosta, gdyż wystarczyło przesunąć przecinek o określoną liczbę miejsc. Na koniec warto poznać zależności pomiędzy wspomnianą baryłką paliw a jedną kwartą, która w Polsce jest również dość mało znaną jednostką. Okazuje się, że jedna baryłka to równowartość 139.88 kwart (qt). Widać więc, że pojedyncza kwarta to pojemność zbliżona do litra.

Kalkulatory i inne narzędzia, by przeliczyć – baryłka ropy ile to litrów

Przeliczenie baryłki paliw na inne jednostki jest na szczęście dość proste. Chcąc dowiedzieć się, czym jest baryłka ropy ile to litrów, można skorzystać np. z wielu dedykowanych, internetowych narzędzi. Należą do nich funkcjonalne kalkulatory, które szybko policzą nie tylko równowartość baryłki w odniesieniu do innych jednostek, ale też wykonają czynność odwrotną czyli przeliczą, jaką częścią baryłki jest litr, kwarta, a nawet uncja.

Podsumowując, w przypadku tak istotnych jednostek jak baryłka ropy ile to litrów jest pytaniem jak najbardziej zasadnym. Nikt bowiem na chwilę obecną nie wpadł na pomysł, by w Polsce również „przejść” na tą jednostkę.

Sprawdź też, czy warto mieć kominek elektryczny w salonie

Redakcja PKWSA