Co powinniśmy wiedzieć o tulejach do koparek?

Koparki to bardzo zaawansowane pojazdy, które są w stanie udźwignąć duże obciążenie, jednocześnie działają w najbardziej wymagających warunkach. W konsekwencji niektóre części mogą ulec eksploatacji i zużyciu- ich regularna wymiana jest konieczna, jeśli zależy nam na odpowiednim funkcjonowaniu maszyny. Za co odpowiadają tuleje do koparek? Dlaczego odpowiednie smarowanie tulei do koparek ma tak duże znaczenie? Z jakiego materiału wytwarzane są tuleje przeznaczone do koparek? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie. 

Za co odpowiadają tuleje do koparek?

Tuleje do koparek wbrew pozorom mają bardzo szerokie zastosowanie, o czym wiele osób nie ma pojęcia. Podstawowy kształt to wydłużony pierścień lub alternatywnie- wydrążony walec. W przypadku koparek mają one szereg funkcji- odpowiadają chociażby za wysięg ramienia łyżki. Co godne podkreślenia, stosowane są także w zawieszeniu, gdzie m.in. są odpowiedzialne za tłumienie wibracji, umożliwiają kierowanie pojazdem, jednocześnie zmniejszają tarcie i naprężenia. Tuleje do koparek są miejscem, w którym poszczególne części układu mogą połączyć się ze sobą, ewentualnie z podwoziem danej maszyny. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że umożliwiają również osadzenie się poszczególnym częściom w konstrukcji danej koparki. Z powyższych informacji możemy wywnioskować, że tuleje do koparek to bardzo ważne elementy, a ich uszkodzenie może doprowadzić do bezużyteczności pojazdu.

Dlaczego odpowiednie smarowanie tulei do koparek ma tak duże znaczenie?

Tuleje do koparek i sworznie to elementy, które ze sobą współpracują. Aby zadbać o ich jakość, powinniśmy regularnie używać smaru. Dzięki temu zmniejsza się tarcie, przez co prawdopodobieństwo ścierania się poszczególnych części jest mniejsze. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że żywotność jest znacznie dłuższa. Kiedy jednak dojdzie do ich całkowitego zużycia, wówczas warto zakupić części zamienne, których koszt jest stosunkowo niski.

Z jakiego materiału wytwarzane są tuleje przeznaczone do koparek?

Zarówno tuleje do koparek, jak i sworznie podlegają ścieraniu. O ile smarowanie jest bardzo ważną czynnością, to nie możemy zapominać, że poszczególne części powinny zostać wykonane z wysokiej jakości materiału. Jest to szczególnie istotne w przypadku kupowania części zamiennych. Ważnym wyznacznikiem jest odporność na ścieranie- im jest ona wyższa, tym lepiej dla użytkownika. 

Redakcja PKWSA