Czyszczenie klimatyzacji – na czym polega?

Klimatyzacja to rewelacyjny wynalazek, który pozwala w komfortowych warunkach spędzać nawet najbardziej upalne dni. Co jednak bardzo ważne, klimatyzacja nie jest urządzeniem, które po zakupie można pozostawić bez żadnej konserwacji i skupić się tylko na korzystaniu z jego zalet. Okresowe czyszczenie klimatyzacji to niezwykle poważna sprawa. Dlaczego jest to tak ważne, a także, na czym konkretnie polega?

Dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne?

Wiele osób, które posiada w swoim domu klimatyzacje, zastawia się zapewne, dlaczego w ogóle warto ją czyścić? Przecież nie dostaje się do niej kurz, czy też inne zabrudzenie, a dopóki działa i nic jej nie dolega, po co ją właściwie ruszać?
Jak się jednak okazuje, to, że klimatyzacja na pozór działa idealnie, a do jej wnętrza faktycznie nie dostaje się kurz, to jednak nie jest dostatecznie dobry powód, aby całkowicie zaniedbać jej serwisowanie. Okazuje się bowiem, że klimatyzacja, a dokładniej mówiąc jej instalacja wewnętrzna, to idealne warunki do życia dla różnego rodzaju grzybów i pleśni. Ich obecność w dłuższym czasie może mieć nie tylko bardzo negatywny wpływ na działanie klimatyzacji, lecz przede wszystkim na zdrowie domowników. Z tego też powodu regularne i co najważniejsze bardzo dokładne czyszczenie klimatyzacji jest rzeczą absolutnie obowiązkową. Pytanie tylko jakie trzeba sobie teraz postawić, to, w jaki sposób takie czyszczenie zrealizować.

Na czym polega czyszczenie klimatyzacji?

Jak łatwo można się domyślić, samodzielnie klimatyzacji nie powinno się nawet próbować czyścić. Nie tylko wymaga to naprawdę dużej wiedzy i doświadczenia, lecz przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Z tego też powodu konieczne będzie do tego celu wynajęcie odpowiedniego serwisanta. Przy czym należy pamiętać, że najlepiej wykonać taką konserwację u firmy, która nam zakładała klimatyzacje (https://klimatyzuj.pl/). Liczyć wtedy można nie tylko na serwis gwarancyjny, lecz również ma się pewność, że dany fachowiec zna ten konkrety rodzaj klimatyzacji i wie jak się z nim obchodzić.

W jaki jednak sposób można wykonać czyszczenie klimatyzacji?

czyszczenie klimatyzatora

Jest na to kilka metod. Jedną z najczęściej stosowanych jest tzw. piaskowanie, czyli wtryskiwanie pod dużym ciśnieniem do instalacji specjalnego preparatu grzybobójczego w postaci pianki. Jest to metoda szybka i tania, lecz niestety niezbyt skuteczna, ponieważ cząsteczki piany nie są na tyle małe, aby mogły skutecznie oczyścić z pleśni wszystkie elementy klimatyzacji.
Inną metodą jest oczyszczanie przy pomocy ultradźwięków. Za pośrednictwem dźwięków o bardzo niskiej częstotliwości, w układzie klimatyzacji rozpylany jest specjalny środek czyszczący. Jest to metoda skuteczna, lecz jedynie wtedy, gdy użyje się do niej naprawdę dobrego, a co za tym idzie drogiego środka.

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą jest ozonowanie. Jest to metoda nie tylko tania, ale i skuteczna, ponieważ nie wykorzystuje żadnego środka chemicznego, a jedynie ozon. Charakteryzuje się on doskonałą skuteczność zabijania i usuwania wszelkiego rodzaju pleśni, ale również i kurzu oraz brzydkiego zapachu, dzięki czemu klimatyzacja staje się zupełnie jak nowa.

Redakcja PKWSA