Co powinno wyróżniać dobre okulary ochronne?

Na rynku artykułów BHP znajdziesz wiele marek okularów ochronnych o zróżnicowanych zastosowaniach, na przykład cieszące się dobrymi opiniami pracowników z różnych branż okulary ochronne UVEX. Są to zarówno modele mające zabezpieczać wzrok przed niebezpiecznymi odpryskami, jak i specjalne gogle chroniące oczy przed pyłem i unoszącymi się w powietrzu zanieczyszczeniami. Co wyróżnia tego typu okulary i które ich właściwości wydają się najważniejsze z punktu widzenia użytkownika?

Poziom ochrony oczu

Podstawową właściwością wszystkich profesjonalnych okularów ochronnych jest zabezpieczenie oczu użytkownika przed ryzykiem ich uszkodzenia podczas wykonywanej przez niego pracy czy realizacji innego rodzaju aktywności. W związku z tym profesjonalne akcesoria, w tym wszystkie modele okularów ochronnych UVEX wykonane są z materiałów charakteryzujących się ponadprzeciętną wytrzymałością, przystosowanych do użytkowania w określonych warunkach. Na rynku znaleźć można m.in. oryginalne okulary ochronne UVEX przeznaczone do pracy w pomieszczeniach zapylonych, dedykowane osobom pracującym w zawodach związanych z ryzykiem zachlapania oczu substancjami potencjalnie niebezpiecznymi czy pracującym w miejscach, w których oczy mogą zostać uszkodzone przez różnego rodzaju odpryski. Szukając porządnych okularów ochronnych, należy zwrócić uwagę na ich podstawowe parametry techniczne, w tym przede wszystkim sprawdzić ich odporność na temperaturę, parowanie, ryzyko stłuczenia i zarysowania.

Komfort użytkowania

Przeglądając oferty z okularami ochronnymi UVEX lub okularami innych znanych marek, uwagę odbiorcy natychmiast przyciąga atrakcyjna forma ich wykonania. Dobrej jakości sprzęt ochronny powinien bowiem nie tylko dbać o bezpieczeństwo oczu użytkownika, ale także gwarantować mu wysoki poziom komfort stosowania. W związku z tym przywołane już wcześniej okulary ochronne UVEX każdorazowo wykonane są z materiałów nie tylko wytrzymałych, ale i bardzo lekkich. Poza tym sposób ich wyprofilowania sprawia, że nie powodują nadmiernego ucisku, również wtedy, gdy pracownik korzysta z innych środków ochrony osobistej, takich jak kaski, nauszniki czy półmaski. W przypadku gogli chroniących przed zapyleniem, takie okulary są również wyposażone w skuteczny system wentylacji, dzięki czemu mniej parują podczas pracy. Dobre okulary ochronne powinny charakteryzować się zatem nie tylko wysokim poziomem oferowanej ochrony w określonym środowisku pracy, ale także dbać o wygodę pracownika, minimalizując dyskomfort związany z ich wielogodzinnym użytkowaniem.  

Redakcja PKWSA