Co zrobić, by mieć przytulne mieszkanie?

Kiedy goście odwiedzający mieszkanie pochwalą wystrój wnętrz, jest to dla właścicieli bardzo duża przyjemność, komplement. Warto jednak sprawić, aby mieszkanie było przytulne, dla samego siebie, aby z przyjemnością wracać do niego każdego dnia po pracy, w poszukiwaniu relaksu.

Przytulne mieszkanie – co zrobić, aby uzyskać taki efekt?

Przytulne mieszkanie to marzenie wielu ludzi. Niestety, nie wszyscy posiadają artystyczny zmysł i potrafią samodzielnie tak urządzić mieszkanie, aby rzeczywiście można było nazwać je przytulnym. W tej sytuacji można skorzystać na przykład z inspiracji w magazynach wnętrzarskich. Ogromnym źródłem inspiracji jest także Internet, bezpłatne strony www, a także blogi, gdzie inni ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami w urządzaniu mieszkania na różne sposoby. Jest to świetna metoda, aby dowiedzieć się, gdzie można kupić tanie, dobrej jakości akcesoria do mieszkania.

Przeczytaj Styl boho w mieszkaniu – modne inspiracje

Indywidualny styl i charakter

Trudno mówić o urządzeniu mieszkania w sposób uniwersalny. Oczywiście są pewne meble, które pasują do każdego wnętrza, ale przecież mieszkanie powinno mieć swój własny, indywidualny charakter, nadany przez mieszkańców. Tylko wtedy mieszkańcy będą dobrze czuli się w tej przestrzeni. Przytulne mieszkanie powinno być pełne indywidualnych akcentów. Magnesy z wakacji, zdjęcia przedstawiające odwiedzone miejsca, wspaniałe chwile z życia, to wszystko nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter. Zdecydowanie warto także zwrócić uwagę na materiały. Grube koce, zasłony, to wszystko sprawia, że mieszkanie wydaje się niesamowicie przytulne. Warto w pomieszczeniach wyodrębnić takie przestrzenie, aby każdy z domowników mógł na przykład na półce umieścić istotne dla siebie akcesoria i pamiątki. Wtedy z pewnością do takiego mieszkania będzie wracał z uśmiechem na twarzy, ponieważ poczuje, że jest tam ważny.

Oświetlenie i zapach do przytulnego mieszkania

Oprócz mebli i dodatków, w mieszkaniu bardzo ważne jest oświetlenie i zapach. Ciepłe zapachy będą nadawały się idealnie, zapach wanilii czy cynamonu zrobi niesamowite wrażenie na gościach, a przy okazji mieszkańcy poczują się odprężeni. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby woń nie była zbyt silna. Dlatego też nie należy kupować zbyt dużej ilości świeczek zapachowych. Umiar jest bardzo wskazany. Przytulne mieszkanie to mieszkanie, w którym roznosi się przepiękny zapach i w którym oświetlenie jest subtelne, lecz wystarczające. Warto zapoznać się z zasadami oświetlenia poszczególnych przestrzeni, dobór światła ma ogromne znaczenie. W sypialni może być nieco ciemniej niż w innych pomieszczeniach.

Baza i dodatki

Wystrój mieszkania nie musi być taki sam przez wiele lat. Zazwyczaj baza jest stała, to znaczy meble kupuje się na kilka lub kilkanaście lat, jednak dodatki systematycznie są wymieniane, w zależności od tego, jaki aktualnie właściciele mają gust. Czasami wystarczy jeden mały dodatek, na przykład gruby koc, duże zdjęcie w wakacji w ramce na ścianie bądź jedna ściana pomalowana inny kolor, aby mieszkańcy odnieśli wrażenie, że mieszkanie stało się ogromnie przytulne. Dlatego warto testować różne rozwiązania, aby móc znaleźć te najbardziej odpowiednie dla siebie. Przytulne mieszkanie to takie wnętrze, w którym aż chce się przebywać i człowieka ogarnia smutek, kiedy musi z niego wyjść, a przecież trzeba pójść do pracy i do szkoły. Znakomitym dodatkiem do wnętrza może być na przykład bujany fotel z drewna albo duże poduszki, do których można się przytulić, oglądając wieczorem ulubiony serial.

Dowiedz się też, czy warto mieć kominek elektryczny w salonie

Redakcja PKWSA