Czy warto mieć kominek elektryczny w salonie?

Kominek elektryczny w salonie jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którzy mieszkają w bloku, ale marzą o kominku. Wcale nie muszą rezygnować ze swoich marzeń, ponieważ są na to pewne sposoby.

Jak zaaranżować kominek elektryczny w salonie?

Osoby, które na etapie budowy uwzględniły paleniska mogą je posiadać. Technologia przychodzi z pomocą właścicielom mieszkań w blokach oraz budynkach wielorodzinnych. Na uwagę zasługuje fakt, że praktycznie w każdym pomieszczeniu można zainstalować kominek elektryczny – w salonie i nie tylko. Jest on zasilany przy pomocy prądu i nie wymaga żadnej specjalnej instalacji. Pobór energii jest z reguły niewielki, a moc kominka przeważnie oscyluje w granicach 1 – 2 kW. Na opakowaniu producent podaje jaki jest koszt godzinnej pracy urządzenia. Oczywiście nie jest to prawdziwy ogień, tylko imitacja świetlna, którą można sterować specjalnym pilotem. Przy użyciu pilota można zmienić barwę płomienia, jego rodzaj, a także zwiększyć lub zmniejszyć nasilenie ognia. Kilkustopniowa regulacja jasności płomieni występuje jedynie w nowoczesnych modelach. Wszystko to sprawia, że posiadanie całkowicie spersonalizowanego paleniska w domu jest jak najbardziej możliwe.

Kominek elektryczny w salonie z efektem 3D pomaga osiągnąć jeszcze większy realizm. Ma on wbudowany zbiornik na wodę. Odpowiednio podświetlona para wodna wygląda dokładnie tak samo jak dym i płomienie. Warto mieć na uwadze, że kominek elektryczny w salonie może ogrzewać pomieszczenie oraz pełnić funkcję termowentylatora. Właśnie dlatego dają dokładnie taki sam efekt jak prawdziwe kominki. Niektóre modele wydają nawet dźwięki, takie jak na przykład trzask palonego drewna.

Dowiedz się, co zrobić, by mieć przytulne mieszkanie

Zalety kominków elektrycznych w salonie

Dzięki temu osoby przebywające w pobliżu kominka elektrycznego mogą mieć wrażenie, że ogrzewają się przy prawdziwych płomieniach. Duże możliwości daje przede wszystkim zasilanie energią elektryczną. Kominki elektryczne są całkowicie bezpieczne i wcale nie jest wymagana skomplikowana instalacja. Można zdecydować się na model mały lub rozbudowany, ścienny lub stojący, możliwości jest naprawdę wiele. Niektóre z nich przypominają nawet nowoczesne biokominki, dlatego jest w czym wybierać. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że kominek elektryczny w salonie może być postawiony na wykładzinie lub drewnianej podłodze. Jest to bardzo dobra wiadomość dla rodziców z małymi dziećmi, ponieważ nie trzeba się martwić, że iskra wypadnie z paleniska. Pobór mocy w tych urządzeniach zwiększa niestety każda dodatkowa funkcja. Z tego powodu eksploatacja czasami jest naprawdę kosztowna.

Ceny kominków elektrycznych

Ceny takich urządzeń uzależnione są od rodzaju kominka, jego rozmiaru, a także funkcjonalności, dlatego są bardzo zróżnicowane. Z pewnością jest to opcja godna rozważenia, jeżeli ktoś marzy o kominku w mieszkaniu. Wybór kominków elektrycznych jest bardzo duży, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś idealnie dopasowanego do aranżacji swojego mieszkania. Użytkowanie kominka elektrycznego – w salonie lub każdym innym pomieszczeniu – jest praktycznie bezobsługowe, a montaż bardzo prosty. Wszystko, co trzeba zrobić, to podłączyć urządzenie do zasilania i ustawić właściwe parametry. Potem wystarczy tylko regularnie uzupełniać zbiornik z wodą, z którego powstaje para wodna. Brak pełnej mobilności to w rzeczywistości jedyne ograniczenie kominków elektrycznych. Muszą być ustawione tak, żeby miały dostęp do gniazdka elektrycznego. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że elektryczny kominek jest trochę tańszy niż biokominek. Różnica robi się jeszcze większa przy wyborze modelu energooszczędnego. Taki kominek można też wykorzystać jako dodatkowe źródło ciepła do ogrzewania pomieszczenia.

Przeczytaj też Palenie w kominku – jak robić to dobrze i zgodnie z przepisami

Redakcja PKWSA