Dlaczego obróbki blacharskie balkonu rdzewieją i jak temu zapobiec?

Balkony to konstrukcję, które bez wątpienia zwiększają atrakcyjność budynków zarówno pod względem użytkowym, jak i wizualnym. Niestety korzystające z nich osoby muszą w wielu przypadkach borykać się z problemem korozji obróbki blacharskiej balkonu, która nie tylko niekorzystnie wpływa na jego walory estetyczne, ale także przyczynia się wraz z czasem do powstania uszkodzeń płyty balkonowej, posadzki czy innych elementów składających się na tę konstrukcję. Istnieje jednak pewien sposób, który pozwoli Ci zapobiec rdzewieniu wykończenia czoła balkonu.

Dlaczego obróbki balkonowe korodują?

Obróbki blacharskie balkonu odpowiadają za odprowadzanie z niego wody opadowej poza konstrukcje, zapobiegając tym samym jej zaleganiu. Ze względu jednak, że najczęściej wykonywane są one z arkuszy blachy mocowanych do krawędzi balkonu, nie są w stanie w pełni poprawnie spełniać swoich funkcji, a do tego są podatne na korozję. 

Korozja obróbki blacharskiej balkonu wynika przede wszystkim z tego, że narażona jest ona stale na działanie zmiennych temperatur oraz pH, a także zanieczyszczeń atmosferycznych oraz wody zawierającej chlorki, siarczany czy węglanu. W efekcie wykończenie czoła balkonu za pomocą nawet blachy ocynkowanej nie jest w stanie uchronić strefy okapowej przed wykwitami korozji. 

Obróbki balkonowe z blachy korodują także z powodu sposobu ich montażu. Obecnie montowane są one bezpośrednio na płytach balkonowych i zakrywane są za pomocą warstw taśmy hydroizolacyjnej, zaprawy uszczelniającej oraz kleju, na którym mocowane są płytki. W efekcie od dołu blacha ma bezpośredni kontakt z cementem, z kolei od góry z zaprawą uszczelniająca. Oba te elementy w połączeniu z wilgocią doprowadzają natomiast do powstawania środowiska agresywnego sprzyjającego korodowaniu obróbki blacharskiej balkonu. 

Do czego może doprowadzić korozja obróbki blacharskiej balkonu?

Obróbki blacharskie balkonu, na którym widoczna jest korozja, nie są wyłącznie problemem natury estetycznej. Po zauważeniu jej na okapniku balkonu możesz być bowiem pewien, że w niedalekiej przyszłości skutkować będzie ona takimi problemami jak:

  • zamakanie płyty balkonowej i jej pękanie w wyniku nasadzeń termicznych, 
  • zamakanie elewacji budynku, wynikające z niepoprawnego odprowadzania wody z balkonu, 
  • zawilgocenie pomieszczeń, do których przylega balkon i powstawanie w nich wykwitów pleśni oraz grzybów, 
  • pękanie i odspajanie się płytek wykańczających balkon. 

Spowodowane one będą niepoprawnym odprowadzaniem wody z balkonu, która zalegając na nim, stopniowo będzie przyczyniać się do niszczenia jego konstrukcji. Dlatego też rdzewiejące obróbki balkonowe nie powinny być przez Ciebie ignorowane, gdyż niemal zawsze doprowadzą do konieczności przeprowadzenia kosztownego remontu balkonu. 

Jak zapobiec korozji obróbki blacharskiej balkonu?

Prawidłowa obróbka blacharska balkonu powinna być przede wszystkim poprawnie zamontowana, tak aby tworzyła w pełni szczelną strefę okapową oraz być wykonana z materiałów odpornych na korozję. Drugi z warunków wyklucza więc zastosowanie w tym celu klasycznej blachy ocynkowanej. Alternatywą dla niej jest jednak obróbka aluminiowa balkonów – zobacz obróbki blacharskie aluminiowe na Balkony-tarasy24.pl. Wykonane z nich wykończenie czoła balkonu jest bowiem w pełni odporne na działanie występującego na tego typu konstrukcjach agresywnego środowiska. Wszystko za sprawą tego, że blacha aluminiowa na obróbki blacharskie nie wchodzi w reakcje chemiczne z cementem, ani zaprawami uszczelniającymi. Dodatkowo oferowana jest ona w formie gotowych okapników, o specjalnie wyprofilowanym kształcie oraz grubości około 1,8 mm, gwarantującej im właściwą sztywność. To z kolei przede wszystkim ułatwia jej zamontowanie w poprawny sposób, a także sprawia, że odprowadzanie wody z balkonu przebiega o wiele skuteczniej. 

Poza tym istnieje jeszcze jeden powód przemawiający za wyborem aluminiowej obróbki blacharskiej balkonu, ze wskazanego sklepu. Oferowane w nim obróbki blacharskie aluminiowe są bowiem jedynie jednym z elementów systemowych rozwiązań do wykończenia konstrukcji balkonowych. Dzięki temu dobór wszelkich elementów do wykonania hydroizolacji oraz wykończenia jego czoła jest o wiele prostszy, nawet jeśli pierwszy raz będziesz miał do czynienia z tego typu materiałami. 

Podsumowując, korozja obróbki blacharskiej balkonu wynika przede wszystkim z zastosowanie do jej wykonania blachy ocynkowanej, która przy obecnych metodach wykańczania czoła balkonu oraz zabezpieczania jego konstrukcji w połączeniu z oddziaływającymi na nią czynnikami jest podatna na rdzewienie. Problemów wynikających z tego zjawiska możesz jednak uniknąć stosując zamiast niej obróbki blacharskie aluminiowe. Obróbka aluminiowa balkonów zagwarantuje także łatwiejsze wykończenie jego czoła w poprawny sposób, z zachowaniem szczelności wszystkich elementów hydroizolacji tego typu konstrukcji.

Redakcja PKWSA