Zamienniki filtrów czy oryginalne części – co wybrać?

Oczyszczacz powietrza stał się w obecnych czasach jednym z najczęściej kupowanych domowych urządzeń. Jakość powietrza obniżyła się do tak niskiego poziomu, że standardem stało się samodzielne dbanie o to, czym się oddycha. Wiedzieć jednak trzeba, że prędzej czy później konieczne stanie się zakupienie do posiadanego oczyszczacza specjalnego filtra. Rodzi się wtedy pytanie, czy lepiej wybrać filtr oryginalny, czy zamiennik?

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Pomimo tego, że oczyszczacze powietrza są niezwykle popularne i powoli stają się standardowym domowym wyposażeniem, to jednak w dalszym ciągu mało kto wie, jak one działają. Nie da się ukryć, że brak tej wiedzy może w dość poważnym stopniu utrudniać wybór dobrego filtra. Trudno jest ocenić, czy zamienniki filtrów będą sprawowały się tak samo dobrze, jak oryginalne części, jeśli nie wie się, jak to urządzenie w ogóle działa?

Jak się okazuje, przeciętny oczyszczacz powietrza to stosunkowo proste urządzenie, które składa się z kilku wentylatorów i filtra. Wentylatory zasysają powietrze do wnętrza urządzenia i przepuszczają je przez filtr, a następnie wypuszczają przez otwory wylotowe. Kiedy zatem dochodzi do pozbycia się z powietrza szkodliwych substancji? Rzecz jasna przechwytuje je filtr, dzięki czemu cały proces jest bardzo szybki.

Czy warto kupować zamienniki filtrów?

Jak można się bez trudu domyślić, filtr powietrza stanowi kluczowy element w każdym oczyszczaczu. Bez niego cały sprzęt będzie właściwie bezużyteczny. Niestety filtry mają to do siebie, że po pewnym czasie dochodzi do ich zbyt dużego zabrudzenia, aby nadal mogły pracować. Odkładające się na nich zanieczyszczenie sprawia, że wymagają po prostu wymiany. Dochodzi wtedy do rozważania, czy lepsze będą zamienniki filtrów czy części oryginalne.

Często uważa się, że zamienniki różnych produktów są gorszej jakości, mniej trwałe i ogólnie gorsze. Oczywiście markowe filtry to zawsze dobry wybór, który gwarantuje wysoką jakość i doskonałe właściwości użytkowe, lecz zamienni filtrów wcale nie są gorsze. Za wyraźnie niższą cenę otrzymuje się tak samo dobry produkt, który doskonale radzi sobie z usuwaniem z powietrza wszystkich zanieczyszczeń. Dlatego też, jeśli ktoś chciałby zaoszczędzić na filtrach, które przecież trzeba wymieniać przynajmniej raz do roku, zamienniki oryginalnych części będą doskonałym wyborem.

Jak wybrać dobry filtr do oczyszczacza?

Wiedzieć trzeba, że choć zamienniki filtrów nie muszą być gorszym wyborem i często są dokładnie tej samej jakości, co części oryginalne, to jednak ich wybranie bywa nieco trudniejsze. Oryginalny filtr zawsze gwarantuje najwyższą jakość, podczas gdy przy zamiennikach trzeba wiedzieć czego szukać. Przede wszystkim na uwadze należy mieć to, aby unikać produktów najtańszych, pochodzących od zupełnie nieznanych producentów. Dzięki temu uniknie się ryzyka kupienia nie tyle nieskutecznego filtra, ile po prostu niepasującego do naszego oczyszczacza. Sprawdzony producent i dostawca – na przykład e-sklep Filterbank – gwarantować będą najwyższą jakość zamienników. Filtr dopasowuje się pod kątem marki i modelu urządzenia – sklepy i e-sklepy wprowadzają czytelne podziały swojego asortymentu na części do konkretnych urządzeń.

Artykuł powstał we współpracy z https://filterbank.pl/

Redakcja PKWSA