Dlaczego warto wybrać drewniany plac zabaw?

Dzieci lubią przestrzenie, w których mogą doświadczać przygód. Takim miejscem jest plac zabaw, który stanowi urozmaicenie zajęć malucha i wsparcie w jego rozwoju. Wybór odpowiedniego wariantu nie jest łatwy, ale większość instytucji i rodziców preferuje drewniany model. Czy rzeczywiście warto postawić na wersję z naturalnego surowca?

Dlaczego artykuły dziecięce z drewna są tak popularne? Są trwałe i odporne na zarysowania. Zaletą naturalnego materiału jest również to, że doskonale przewodzi ciepło. Okazuje się, że drewniane place zabaw dla dzieci odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu się zmysłów u maluszków, gdyż wyczuwają one pod palcami przyjemny w dotyku surowiec i w ten sposób budują swój osobisty obraz świata oraz schematy poznawcze. Konstrukcja do zabaw z drewna ma jeszcze inne zalety.

Drewniane place zabaw dla dzieci – ekologiczne i przyjazne

Drewno jest szlachetne – pod względem estetyki zdecydowanie góruje nad metalem czy plastikiem. Co jeszcze przemawia za drewnianym placem zabaw?

  • Dobrze przewodzi ciepło – maluch nie czuje pod ręką metalowego chłodu.
  • Jest trwałe – nie ulega odkształceniom i wykazują dużą odporność na urazy mechaniczne.
  • Ma naturalny charakter – drewnianą konstrukcję można perfekcyjnie wkomponować w aranżacje ogrodu, parku czy skweru.
  • Jest ekologiczny – gwarantuje bezpieczeństwo zarówno maluchom, jak i środowisku.

Drewniany plac zabaw dla dzieci perfekcyjnie współgra z zielenią i otoczeniem oraz ma wyjątkowy charakter. Badania pokazały, że maluchy częściej wybierają konstrukcje z naturalnego surowca niż z innego materiału.

 

Drewniane place zabaw dla dzieci – projekt ma duże znaczenie

Konstrukcja i profil są nie tylko istotne pod względem atrakcyjności, ale także doświadczeń ruchowych i manipulacyjnych. Maluchy uczą się powtarzających czynności, a to z kolei znajduje odniesienie w ich rozwoju poznawczym. Drewniane place zabaw dla dzieci, które mają schodki, ukryte zakamarki, tunele i kreatywne tablice stwarzają najmłodszym okazję do samodzielnego użytkowania i odkrywania. Eksperci potwierdzają, że dotyk i obcowanie z naturalnym surowcem ma kluczowe znaczenie wobec spostrzeżeń wzrokowych czy słuchowych u najmłodszych. Doświadczenia gromadzone przez dziecko podczas manipulacji są istotne dla ustalania kształtu i wielkości otaczających go przedmiotów.

Drewniane place zabaw dla dzieci posłużą im przez lata. Są odporne nie tylko na intensywne użytkowanie, ale też na niekorzystne warunki atmosferyczne, których przecież w Polsce nie unikniemy. Co prawda wymagają impregnacji i czasem renowacji, ale nic nie zastąpi ich estetyki i tego, że są tak przyjazne dzieciom. Maluchy je uwielbiają!

Redakcja PKWSA