Dziury w ścianie. Co z nimi robić?

Obecność otworów w ścianie sprawia, że jest ona nieestetyczna i trudna do utrzymania. Przed przystąpieniem do malowania lub wymiany zużytej powłoki, należy je wypełnić. Małe, średnie i duże otwory są łatwe do wypełnienia przy użyciu kilku precyzyjnych technik i odpowiednich materiałów.

Przygotowanie ściany

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie ściany w celu zidentyfikowania wszystkich otworów i określenia ich rozmiaru. Następnie należy oczyścić całą powierzchnię, łącznie z otworami do wypełnienia. Ściana musi być zarówno czysta, jak i sucha, aby tynk mógł łatwo przylegać. W razie potrzeby można lekko przeszlifować ścianę papierem ściernym, a następnie użyć odkurzacza ręcznego lub pociągnięcia pędzlem, aby usunąć kurz.

Nakładanie warstwy uszczelniającej

Powłoki wypełniające są uniwersalne, nadają się do wszystkich rodzajów ścian. Na wszelki wypadek zaleca się stosowanie gotowego tynku do małych otworów. Tynk proszkowy jest bardziej odpowiedni do wypełniania dużych otworów. Do nakładania tynku należy używać noża tynkarskiego. Najpierw należy nałożyć pierwszą warstwę i pozostawić do wyschnięcia przed nałożeniem drugiej warstwy. Dobrze wygładzić powierzchnię, aby uzyskać ostateczne płaskie wykończenie.

Środki „babci” na zatykanie otworów w ścianie

Jeśli nie posiadasz wypełniacza, możesz również użyć pasty do zębów, aby wypełnić małe otwory po paznokciach lub otwory w ścianie. W tym przypadku bardziej odpowiednia jest biała pasta do zębów. Nałóż na otwór prostą, cienką warstwę pasty do zębów, aby go wypełnić. Następnie użyj palca do wygładzenia powierzchni i pozwól jej wyschnąć.
Inną naturalną powłoką stosowaną przez wszystkich majsterkowiczów jest kit silikonowy. Produkt ten może być używany do naprawy niewielkich uszkodzeń w ścianie, takich jak otwory. Podobnie jak pasta do zębów, jest łatwa w aplikacji, wygładza się palcem i szybko schnie na wolnym powietrzu.

Nasze wskazówki

Aby wypełnić mały lub średni otwór, najlepiej najpierw wyznaczyć obszar przeznaczony do obróbki. W ten sposób nie trzeba czyścić całej powierzchni, tylko powierzchnię do naprawy.
Wypełniacze w doniczkach są bardziej praktyczne do wypełniania małych otworów w ścianie. Są one mniej kosztowne i łatwe w użyciu. A jeśli po zakończeniu pracy pozostało ci jeszcze trochę, po prostu zamknij szczelnie słoik, aby zatrzymać niewykorzystaną ilość.
Na koniec, aby upewnić się, że wypełniłeś otwór, nałóż tynk tak, aby trochę przeszedł. W razie potrzeby można naprawić sytuację za pomocą szpachelki.

Redakcja PKWSA