Niklowanie galwaniczne – na czym polega i co nam daje?

Niklowanie galwaniczne to proces, który stosuje się w wielu gałęziach przemysłu. Przede wszystkim ma on na celu poprawę parametrów powierzchni metalowych. Niklowanie ma na celu pokrywanie warstwami metalicznymi przedmiotów, by stały się bardziej wytrzymałe. Dowiedz się wszystkiego co ważne na temat niklowania galwanicznego czytając niniejszy artykuł.

Agenda:

  • Czym jest niklowanie galwaniczne
  • Gdzie można zastosować niklowanie galwaniczne
  • Jakie wyróżniamy rodzaje niklowania?

Na czym polega niklowanie galwaniczne?

Niklowanie galwaniczne, inaczej galwanizacja niklem polega na nanoszeniu powłok metalicznych na przedmioty również wykonanych z metali, np. stali nierdzewnej. Można również nakładać powłokę galwaniczną na przedmioty miedziane, mosiężne albo aluminiowe.

  • Najczęściej galwanizacja niklowa jest procesem elektrochemicznym albo chemicznym. Niklowanie przedmiotów metalowych odbywa się w specjalnym bębnie bądź na zawieszkach.
  • Nikiel bardzo mocno przylega do przedmiotów sprawiając, że są one bardzo wytrzymałe i trwalsze. Jest on bardzo twardym metalem i nadaje przedmiotom metalowym tych samych cech. Ma kolor srebrzystobiały, przez co poprawia również ich wygląd.
  • Nadaje im połysk oraz piękny kolor. Nikiel sprawia, że przedmioty są mniej narażone również na korozję, ale także są przygotowane do innych procesów, w tym do chromowania. Sam proces galwanizacji niklem jest niedrogi, ale bardzo efektywny i daje świetne rezultaty.

Gdzie można zastosować niklowanie galwaniczne?

Niklowanie galwaniczne stosuje się najczęściej w trakcie produkcji części metalowych. Jest to pomocne dla wzmocnienia ich konstrukcji.

  • Ponieważ nikiel nadaje również przedmiotom metalowym dekoracyjnego wyglądu, to tej techniki powlekania powierzchni używa się w różnych gałęziach przemysłu, w tym w motoryzacji, meblarstwie, jubilerstwie, ale również elektronice, elektromechanice, automatyce, produkcji AGD, wojskowości oraz telekomunikacji.
  • Niklowanie galwaniczne jest bardzo przydatne w produkcji elementów samochodowych, które szczególnie narażone są na korozję, ale również elementów maszyn, a także artykułów biurowych. Jest to niezwykle wydajna, ale również opłacalna metoda ochrony powierzchni metalowych przedmiotów.

Jakie wyróżniamy rodzaje niklowania?

Stosuje się obecnie kilka rodzajów niklowania, w tym powłoki z niklu chemicznego, a także niklu galwanicznego oraz niklu czarnego. Nikiel czarny jest obecnie nowością, ale daje równie dekoracyjne wykończenie jak w przypadku niklowania galwanicznego. Niklowanie chemiczne stosuje się zwykle, gdy bardziej zależy nam na odporności powłoki przedmiotu oraz ochroną przed korozją.

  • Niklowanie czarne stosuje się bardziej w formie dekoracyjnej, na powierzchni wcześniej położonego niklu galwanicznym lub chemicznym.
  • W zależności od tego, co chcemy pokryć niklem, powinniśmy dobierać odpowiednią technikę do danego przedmiotu, np. niklowanie dekoracyjne można użyć na elementach metalowych przy meblach drewnianych lub z płyty, np. w uchwytach.
  • Niklowanie chemiczne z kolei świetnie nada się do części maszyn lub części motoryzacyjnych, które muszą być chronione przed korozją. Niklowanie galwaniczne jest stosowane również w produkcji części do maszyn. Obecnie istnieje wiele firm zajmujących się jedynie niklowaniem galwanicznym lub chemicznym.

Redakcja PKWSA