Jaki olej do kosiarki? Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Kosiarkę używamy w okresie letnim. Można powiedzieć, że raz od czasu. Nie mniej jednak taki sprzęt też potrzebuje konserwacji, zabezpieczeń.Jedną z najważniejszych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę jest olej silnikowy. Bez niego ani rusz. Oczywiście również trzeba zwrócić uwagę na to jaki olej będzie pasował do naszej kosiarki.

Rodzaje olejów do kosiarki

Na rynku znajdziemy wielki wybór ofert odnośnie olejów do kosiarek. Bez niego kosiarka spalinowa nie będzie działała prawidłowo. Brak oleju może spowodować zatarcie silnika, co prognozuje drogą naprawę lub wymianę sprzętu. Dzięki niemu zapobiegamy korozji i wydłużamy czas jej funkcjonowania, czas pracy o wiele miesięcy. Kupując olej silnikowy do kosiarki musimy sprawdzić rodzaj sprzętu i jakiego oleju potrzebuje.

Możemy spotkać kilka rodzajów. Są to oleje do silników czterosuwowych, dwusuwowych, także do prowadnic. W sklepach dostępne są również mieszanki paliwowe. Co więcej, w ofercie osiągalne są również oleje mineralne i syntetyczne.

Olej syntetyczny posiada bardzo dobre parametry użytkowe. Jednak zwykle jest wykorzystywany do sprzętów o dużej mocy. Natomiast olej mineralny stosowany jest do kosiarek niewielkich, standardowych. Nie powinno się go używać do większych urządzeń.

Funkcje oleju do kosiarki

Funkcją przewodnią oleju jest odprowadzanie ciepła z całej kosiarki w odpowiedni sposób. Dzięki temu wydłuża się jej skuteczność, a minimalizuje się usterki.
Olej ma również za zadanie chronić przed korozją. Zawsze musimy pamiętać o odpowiednim oleju do kosiarki.

Olej do kosiarki dwusuwowej

Charakterystyczne w kosiarce 2 suwowej jest to, że nie posiada wydzielonej miski olejowej. Wygląda to w taki sposób, ponieważ olej wykorzystuje się jako dodatek do paliwa. Dobrze jest, aby miał dodatek rozpuszczalnika, ponieważ szybciej oraz lepiej zmiesza się z paliwem.

Dostępne są rożne oleje tego typu. Bardzo ciekawe są ulepszenia, dzięki którym kosiarka minimalizuje dymienie, zmniejsza się również osadzanie zanieczyszczeń na konstrukcji.

Olej do kosiarki czterosuwowej

Kosiarka 4 suwowa posiada miskę olejową. Istotne jest, aby dobrze odczytać parametry sprzętu i wtedy dobrać olej. Producenci uwzględniają niskie i wysokie temperatury.
Pierwsza wartość określa lepkość, która związana jest z niskimi temperaturami. Natomiast druga określa lepkość do wysokich temperatur, np. 10W30.

Redakcja PKWSA