Jakie ogrzewanie do domu? Najlepsze rozwiązania!

Wybór ogrzewania do domu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim chcemy ekonomicznego rozwiązania, które będzie nam służyć na długie lata. Wybór jest dość duży, można dostosować instalacje do naszych potrzeb. Jakie ogrzewanie do domu będzie najlepsze?

Już na samym początku, podczas projektowania domu należy zaplanować jego ogrzewanie. Znaczący wpływ na wybór instalacji grzewczej ma budowa i rozkład domu. W zależności od rodzaju materiałów i ciepłochronności budynku różne jest zapotrzebowanie na energię cieplną. W zależności od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych możemy wybierać z pośród następujących rodzajów ogrzewania do domu.

Sprawdź również: Jaki grzejnik do pokoju 25m2?

Jakie ogrzewanie do domu – ogrzewanie elektryczne

Instalacja elektryczna to przede wszystkim wygoda, praktyczność oraz ekologia. W domu nie potrzeba miejsca kominy i tym podobne, ani również nie produkowane są szkodliwe dla środowiska substancje. Koszty takiej instalacji nie są wysokie i jest ona dość praktyczna, jednak samo ogrzewanie może nadszarpnąć domowy budżet, dlatego też ta opcja nie jest dla wszystkich.

Ogrzewanie gazowe

Oprócz niestałej ceny gazu oraz potrzeby zbudowania komina i kotłowni, ogrzewanie gazowe jest świetnym rozwiązaniem. W przypadku pieców kondensacyjnych nie trzeba mieć nawet wydzielonego miejsca na kotłownie. Paliwo gazowe jest najskuteczniejszą metodą ogrzewania domu.

Ogrzewanie węglem

Ta metoda jest najbardziej powszechna i ogólnodostępna. Cena węgla jest niska, a jego kaloryczność wysoka. Jednakże potrzeba wydzielonego miejsca na piec oraz składowanie opału. Dodatkowo węgiel produkuje popiół oraz nie należy do najczystszych metod ogrzewania. Sam proces spalania nie może się odbywać bez nadzoru.

Ogrzewanie ekogroszkiem

To dobra alternatywa dla węgla – czystsza oraz przyjaźniejsza dla środowiska. Ekogroszek nie produkuje pyłów, ani popiołu. Jego cena jest również niska, a kaloryczność wysoka. Nie wydziela siarki, przez co nie szkodzi środowisku. Ekogroszek, tak jak węgiel, potrzebuje jednak miejsca na składowanie oraz piec.

Ogrzewanie drewnem

Drewno może pochwalić się równie niską ceną oraz wysoką kalorycznością co ekogroszek i węgiel, jednak od tego surowca nie płacimy podatku. Również potrzebuje wydzielonego miejsca na składowanie i eksploatacje, ale produkuje dużo mniej spalin.

jakie ogrzewanie do domu? ekologia

Ogrzewanie biomasą

Najbardziej ekologiczna metoda ogrzewania piecem. To paliwo o niskiej cenie, porównywalnej z poprzednikami, i również wysokokaloryczne. Mała emisja spalin oraz popiołu to kolejne plusy. Dodatkowo, wytworzony popiół to naturalny nawóz. Jednak trzeba zwrócić uwagę na wymagania odnośnie eksploatacji oraz przechowania, gdyż potrzeba na to sporo miejsca.

To najbardziej popularne i najlepsze metody ogrzewania do domu. Każda z nich ma swoje wady i zalety, które można dostosować do swojego domu i oczekiwań. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb mieszkańców domu oraz warunków budynku.

Sprawdź również:

Jak rozpalić piec na ekogroszek?

Jakie ogrzewanie do domu drewnianego

Gerard Nowak

Cześć, jestem Gerard! Całe życie zajmowałem się górnictwem. Pasjonuje się tematami związanymi z węglem, ogrzewaniem oraz budownictwem. W moich artykułach przekaże Ci swoją wiedzę nabytą podczas lat pracy oraz wynikającą z moich pasji. Zapraszam do lektury moich artykułów na blogu PKWSA.pl