Kocioł wodny – zobacz czym charakteryzuje się to urządzenie!

Kotły na wodę są bardzo oszczędną inwestycją, która ostatnimi laty zyskuje na popularności. Możliwe jest praktycznie zero-węglowe dostarczanie źródła ciepła dla pomieszczeń wielkogabarytowych. Warto zwrócić uwagę na innowację, jaką jest kocioł zasilany paliwami alternatywnymi. W tym temacie szerokie zastosowanie mają kotły wodne typu UT-L, o konstrukcji trójciągowej czy UT-HZ. Ta instalacja daje zerowe ślady węglowe oraz jest całkowicie przyjazna środowisku. Przeanalizujmy te nowinki technologiczne!

Co to jest kocioł wodny?

Kocioł wodny i parowy to bardzo zaawansowane urządzenia grzewcze, które służą do podgrzewania wody. Ich podstawowym celem jest przekazywanie ciepła do pomieszczeń użytkowych z wykorzystaniem procesu konwekcji. Gorąca woda wędruje do końcowych odbiorników ciepła, dzięki czemu lżejsze, ogrzane powietrze, unoszone jest ku górze. Szerokie zastosowanie mają też kotły wodne, które dość powszechnie stosowane są do celów technologicznych.

Elektryczne kotły wodne o budowie rusztowej co prawda wykorzystują mało ekologiczne spalanie, jednak potrafią uzyskiwać wysokie osiągi sprawcze w zakresie spalania paliwa. W bardzo krótkim czasie można uzyskać dużą ilość energii, co przekłada się na wysoką wydajność.

Uznana seria kotłów wodnych UNIMAT posiada unikatową konstrukcję, dzięki czemu pozwala to generować ciepło i gorącą wodę pod wysokim ciśnieniem, co wiąże się z dużą wydajnością. Wspomniane rozwiązanie w pełni zaspokaja wszystkie wymagania w zakresie małych i dużych mocy na poziomie od 650 do 38.000 kW. Wysoka efektywność energetyczna to podstawowe zalety wspomnianych kotłów wodnych.

Jakie są najważniejsze parametry kotłów wodnych?

Kotły wodne i parowe posiadają nowoczesne rozwiązania w zakresie inteligentnego sterowania i w pełni automatycznej pracy. Wobec wydajności i jakości elektrycznych kotłów wodnych warto wziąć pod uwagę szczególnie bardzo istotny parametr, jakim jest pojemność wodna kotła.

Oznacza to maksymalną pojemność dozowanej wody, która jest podawana do płaszcza urządzenia. Bardzo odporne na uszkodzenia pancerze wodne, które charakteryzują się sprawnością na poziomie 95% posiadają innowacyjne kotły wodne BOSCH.

kocioł wondy

Inne, dość istotne parametry elektrycznych kotłów wodnych, to maksymalna temperatura robocza. Ten parametr wskazuje na możliwie najwyższą do uzyskania w kotle temperaturę wody, która jest dostarczana w ramach centralnego ogrzewania. Kocioł wodny pracować może najczęściej w tzw. nominalnych warunkach pracy.

Czy kotły wodne są innowacyjnym rozwiązaniem?

Kotły wodne i parowe znane są na rynku od wielu lat. W pierwszej kolejności wykorzystywane było niezbyt korzystne dla środowiska paliwo stałe w postaci węgla czy koksu. W ostatnich latach ten kwestia mocno zmienia się i wspomniane kotły parowe przemysłowe są zasilane alternatywnymi paliwami, jak gaz, biomasa czy materiały do użytku wielopaliwowego.

Piece wodne rusztowe to urządzenia służące do wytwarzania ciepła, które charakteryzują się najprostszą i najtańszą konstrukcją. Mimo że są też mniej wydajne niż obecnie stosowane innowacyjne rozwiązania, nadal zapewniają tanią energię, która nie musi mieć negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej automatyki przemysłowej, sterowaniu on-line oraz wykorzystaniu alternatywnych paliw ekologicznych.

Materiał zewnętrzny

Redakcja PKWSA