Oszczędzasz na remoncie mieszkania? To błąd, nawet jeśli portfel świeci pustkami

Twoje mieszkanie ma być przytulnym gniazdkiem i na pewno nie chcesz, aby kolejny remont był potrzebny już za kilka lat. Receptą na to jest zatrudnienie fachowca z prawdziwego zdarzenia i inwestycja w solidne materiały oraz wyposażenie. Kapitalny remont to poważny wydatek, ale nie żałuj pieniędzy, jeśli chcesz mieszkać wygodnie i na długie lata zapomnieć o skuciu tynków czy wymianie instalacji.

Masz namiary na taniego fachowca od remontów? Nie wpuszczaj go do swojego domu

Zapadła decyzja o remoncie, dlatego rozpoczynasz poszukiwania płytkarza, tynkarza, elektryka czy malarza, który pomoże ci w metamorfozie mieszkania. W tym momencie może pojawić się pierwszy problem. Najlepsi fachowcy nie tylko dużo kosztują, ale mają także terminarz zajęty na kilka miesięcy do przodu. Oznacza to, że remont odwlecze się w czasie, chyba że znajdziesz innych specjalistów od kładzenia płytek i tynków.

Prawdopodobnie uda ci się znaleźć fachowca, który będzie mógł pojawić się u ciebie w przyszłym tygodniu. Być może okaże się też, że jego stawki za usługi są zaskakująco niskie. Uwaga! Może to oznaczać, że masz do czynienia z osobą, która dopiero uczy się fachu lub kimś, kto ma mało klientów ze względu na swoje mierne umiejętności…

Nie powierzaj swojego mieszkania byle komu. Nierówne podłogi, krzywo położone płytki na ścianach, odpadający tynk i smugi zamiast jednolitego koloru to na pewno nie to, czego spodziewasz się po remoncie.

Remont własnymi siłami? To tylko pozornie się opłaca

Masz smykałkę do majsterkowania i mnóstwo zapału, dlatego wydaje ci się, że samodzielnie poradzisz sobie z kapitalnym remontem. Obejrzysz kilka filmików w Internecie, poczytasz i kupisz profesjonalne narzędzia – myślisz, że tyle wystarczy, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty malowania czy układania parkietów.

Niestety ci, którzy do tej pory nie mieli okazji choć pomagać przy remoncie, bardzo szybko spadną na ziemię. Układanie płytek tak, aby były idealnie dopasowane do siebie, może być prawdziwym egzaminem z cierpliwości. Natomiast farba, która zupełnie inaczej wygląda na ścianie niż na zdjęciu z jej opakowania, może naprawdę rozczarować.

Krzywo, niedokładnie i mało solidnie – tak może być wykończone mieszkanie, jeśli sam zajmiesz się remontem i nawet wtedy, kiedy podejdziesz do niego naprawdę poważnie. W efekcie i tak czeka cię telefon do fachowca, który będzie naprawić twoje błędy.

Tanie meble z promocji vs. meble na wymiar

Chcesz, żeby kuchnia była praktycznie zaaranżowaną przestrzenią, by wszystko znajdowało się w niej pod ręką i by gotowanie sprawiało frajdę. Marzysz też o tym, aby twoje mieszkanie było funkcjonalnie zaaranżowane, by każdy zakamarek był zagospodarowany i by nie brakowało w nim miejsca do przechowywania. W takim razie nie masz wyjścia – zainwestuj w meble na wymiar mimo tego, że są droższe niż gotowe zestawy z katalogu.

W ten sposób w kuchni znajdą się odpowiednio szerokie blaty, systemy cargo, potrzebna ci liczba szuflad, szafki narożne lub przestronna wyspa. Nic nie będzie zawadzać i przeszkadzać podczas przygotowywania posiłków.

To samo dotyczy mebli do salonu, sypialni czy garderoby. To ty wiesz najlepiej, jakich szaf potrzebujesz, czy chcesz mieć duże lustra i ile szuflad mają mieć twoje komody. Decydując o układzie półek, o liczbie drążków na wieszaki i rodzaju drzwi stworzysz przestrzeń, w której będziesz wygodnie mieszkać.

Fachowo wykonana elektryka

Przewody elektryczne są ukryte w ścianach, dlatego każda poważna awaria elektryki w mieszkaniu kończy się kuciem tynku i większym remontem. Jeżeli chcesz tego uniknąć, to przy okazji najbliższej większej metamorfozy wnętrza, skorzystaj z usług zaufanego elektryka.

Pod żadnym pozorem nie zajmuj się samodzielnie tworzeniem domowej sieci i układaniem kabli. Efekt tego może być opłakany. Po pierwsze zajmowanie się elektryką bez specjalnych uprawnień jest niebezpieczne. Po drugie stworzona instalacja może być przyczyną spięć, a nawet zniszczenia instalacji.

Z kredytem czy bez?

Przez chwilę nie myśl o kosztach – zastanów się, o czym marzysz. Być może zamiast paneli na podłodze, chcesz mieć drewniane deski lub parkiet. Masz już upatrzone włoski płytki, ale ze względu na cenę zastanawiasz się nad tanią, marketową glazurą. Wiesz, jak powinna wyglądać twoja idealna kuchnia i jednocześnie zdajesz sobie sprawę z tego, że nie masz środków na jej wykończenie.

Nikt nie lubi pożyczać pieniędzy, ale od tego, jak urządzisz swoje mieszkanie, zależy twój standard życia i pogoda ducha. Najlepsza porównywarka kredytów gotówkowych (np. z rankomat.pl) pozwoli ci znaleźć ofertę bankową, która spełni twoje oczekiwania – co do wysokości rat, okresu spłaty i oprocentowania.

Zasługujesz na to, żeby mieszkać, jak chcesz. Jeżeli brakuje ci niewiele, aby spiąć budżet na remont, możesz skorzystać z kredytu z minimum formalności, czyli bez zaświadczenia o wynagrodzeniu za pracę. Więcej przeczytasz o nim https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-bez-zaswiadczen-zarobki/. Skorzystaj z takiej opcji, a w twojej kuchni pojawią się piękne płytki, w sypialni pojemne szafy i łóżko na wymiar, a w łazience wymarzona, duża wanna.

Materiał zewnętrzny

Redakcja PKWSA