Lawenda z czym łączyć – odkryj aromatyczne połączenia i zastosowania tej niezwykłej rośliny

Lawenda to niezwykle powszechna roślina, która kojarzy się z błogim relaksem, pięknymi pejzażami Prowansji i orzeźwiającym zapachem. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie „lawenda – z czym łączyć tę roślinę, aby powstało spójne dopasowanie.

Agenda:

  • Lawenda – z czym łączyć? Z różą!
  • Co posadzić obok lawendy?

Lawenda – z czym łączyć? Z różą!

Różne odmiany róż, w tym pnące, rabatowe i okrywowe, są powszechnie uważane za najlepszych partnerów dla lawendy, kwitnącej zwykle od czerwca do października. Róże są roślinami ozdobnymi cieszącymi się dużą popularnością, a by osiągnąć pełen efekt, warto dopasować inne rośliny, aby uzyskać harmonijne połączenie.

Co posadzić obok lawendy?

Co jeszcze można posadzić obok lawendy? Byliny lubiące suche środowisko, takie jak płożący się czyściec wełnisty o srebrzystoszarych, omszonych liściach oraz kwitnące na żółto krwawnik ogrodowy i wilczomlecz sosnka, są również idealnymi towarzyszami dla lawendy. Przywrotnik ostroklapowy o zielonożółtych kwiatostanach może być dobrym wyborem, jeśli lawenda rośnie w półcieniu.

Lawenda świetnie komponuje się również z szałwiami, liliowcami i kocimiętką. Żółte przywrotniki i pięciorniki o różowych lub białych kwiatach również ładnie komponują się z jej srebrzysto-fioletową elegancją. Ponadto, lawenda ma właściwości odstraszające szkodniki, więc można ją posadzić jako obwódkę w ogródkach ziołowych lub warzywnych, aby strzec plonów i dodać kompozycji uroku. Nagietki są również dobrym wyborem, tworząc kontrastowe zestawienia z chłodną elegancją lawendy i słonecznie energetycznymi kwiatami w odcieniach żółci i pomarańczu. Długo kwitnący rozchodnik okazały może również pomóc utrzymać rabatę atrakcyjną aż do przymrozków, gdy posadzi się go obok lawendy.

Redakcja PKWSA