Ocieplenie domu – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy zużywają kilka razy więcej energii niżeli nasi sąsiedzi, którzy żyją w tej samie strefie klimatycznej. Przeglądając owe raporty nasuwa się jedynie stwierdzenie, że naprawdę mało wiemy o oszczędzaniu energii, ogrzewaniu.

Walka ze stratami ciepła

Nie ulega bowiem wątpliwości, że nasze domy notują straty ciepła. Warto jednak poznać przyczyny tego zjawiska i zacząć działać. W tym kontekście mówimy głównie o stolarce i ścianach zewnętrznych. Głównie powinny się tym tematem zainteresować osoby, które mieszkają w domach wybudowanych przed 1998 rokiem. Stopień termoizolacyjności materiałów użytych do ich budowy był niski. Eksploatacja takiego budynku nie należy zatem do najtańszych. To już powinno nam pozytywnie odpowiedzieć na pytanie czy warto ocieplić dom. Mamy dwa rozwiązania. Pierwszy z nich to modernizacja domu, w którym mieszkamy. Druga opcja dotyczy osób, które dopiero zamierzają się wybudować – podczas tego procesu należy zadbać o ocieplenie domu.
Niezwykle ważne są właściwości i parametry ścian zewnętrznych.

Te cechy powinny być dla nas priorytetem:

  • Wytrzymałość i ognioodporność;
  • Ograniczenie przenoszenia hałasu z zewnątrz;
  • Magazynowanie ciepła;

Prócz tego powinny charakteryzować się termoizolacyjnością cieplną. Równocześnie dodajmy, że kierując się normami współczynnik przenikania ciepła wynosi:

  • Dla ścian dwu- i trójwarstwowych – 0, 3 W/(mkw. K)
  • Dla ścian jednowarstwowych – 0, 5 W/(mkw. K)

Ocieplenie domu – jakie wybrać produkty?

Od nas samych bardzo wiele zależy czy produkty, które zamierzamy kupić będą spełniały ww. wymogi. Podczas ich wyboru należy kierować się poniższymi wytycznymi. Zacznijmy od jednego z najważniejszych, czyli od wiarygodności owych produktów. Należy wybierać jedynie te, które posiadają dokumenty wymagane przez polskie prawo. Są one bowiem po wielu kontrolach, testach i badaniach. Zupełnie nie powinniśmy zawracać sobie głowy tymi materiałami, które nie posiadają znaku budowlanego „B”. Do tej grupy zaliczyć możemy również znak europejski CE. Nie warto inwestować pieniędzy również w te towary, które nie posiadają certyfikatów. Do tych informacji powinniśmy mieć ogólny wgląd na stronie internetowej producenta. Jeśli tam tego nie ma warto pytać już w sklepie.

Ocieplenie domy zaplanuj na wiosnę lub lato

Czas to równie ważny aspekt jeśli chodzi o ocieplenie domu. Izolacja to dość drogi wydatek. Warto zatem wcześniej zaplanować i najlepiej ustalić terminy na wiosnę czy lato. Pewnym jest, aby nie wykonywać takich prac na późną jesień. Może się okazać, że zaskoczą nas zimowe przymrozki. To sprawi, że w kolejnych latach będziemy zmuszeni do poprawek, a samo ocieplenie domu w takim przypadku będzie nas kosztowało o wiele za dużo niżeli zakładaliśmy na początku.

Wybierz profesjonalną firmę

Wymieniając te wszystkie ważne kwestie nie możemy zapomnieć o firmie. Ta również jest niezwykle ważna podczas izolacji. Niekiedy możemy stwierdzić, że niemal kluczowa. Zauważmy, że nadal mamy do czynienia z materiałami, z których korzysta się od lat. W tym temacie zmienia się naprawdę mało. Nie możemy tego jednak powiedzieć o technikach. Te są niemalże z roku na rok unowocześnione. Warto zatem zwracać uwagę na takie ekipy, które stosują najnowocześniejsze metody. Obecnie wiele firm posiada swoje strony internetowe, na których możemy dowiedzieć się więcej o ich technikach. Dodatkowo możemy przejrzeć ich przykładowe prace. Te informacje są ważne i mogą przekonać nas do wyboru tej, a nie innej ekipy.

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że warto ocieplić dom. Ta inwestycja może przynieść nam wiele korzyści. Przede wszystkim przez wiele lat mamy zapewnione ciepło w domu. Zaraz za tym idą oszczędności i bezpieczeństwo. Budując dom dla siebie, dla swojej rodziny te kwestie powinny stanowić dla nas priorytet. Dlatego też już na tym etapie zadbajmy o odpowiednią izolację budynku. Będzie ona zbawienna nie tylko zimą, ale również latem.

Redakcja PKWSA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *