Wrzosy w domu i w ogrodzie zaskoczą Cię kolorami!

0
73
wrzosy w domu

Wrzosy to kwiaty bardzo charakterystyczne. Mają piękną zieloną gałązkę i fioletowe kwiatki skupione w gronach. Z daleka wrzosy przypominają nieco zielony patyczek zanurzony w fioletowej posypce cukrowej. Są roślinami o bardzo prostej morfologii, pięknie się prezentującymi zarówno na rabatach kwiatowych, jak i w domu – w doniczce czy wazonie.

Hodowla wrzosów w ogrodzie

Najlepszym miejscem do hodowli wrzosów są te zacienione, osłonięte od wiatru ziemie o ciągłej lekkiej wilgotności. Idealnie więc odnajdują się w lesie, który spełnia wszystkie te warunki. Jednak wybierając w swoim ogródku takie właśnie miejsce, z pewnością będziemy zaskoczeni tym, jak pięknie wrzos się tam przyjmie. Wystarczy znaleźć wrzosom rabatkę w kącie ogrodu, osłoniętą ogrodzeniem, najlepiej w sąsiedztwie krzewów, które zapewnią im osłonę od wiatru. Warto dbać o to, by gleba była zawsze lekko wilgotna i oprócz oczekiwania na wodę opadową, podlewać też od czasu do czasu te roślinki. Można pokusić się o nawożenie wrzosów ogrodowych nawozami do roślin kwasolubnych, oraz o ściółkowanie kwiatów.

Hodowla wrzosów w domu

Wrzosy w domu będą wspaniale sprawdzały się jako rośliny doniczkowe. Oczywiście można ścinać te ogrodowe i wstawić do ozdobnego wazonu, jednak wówczas szybko więdną. Lepiej zapewnić im długie, dobre życie w doniczce. Aby pięknie rosły, warto postawić je na parapecie w miejscu, do którego lubi zaglądać słońce. Wtedy szybko zakwitną i zaskoczą pięknymi kolorami. Podlewać je wystarczy dwa razy w tygodniu – tak, aby gleba była zawsze lekko wilgotna. Świetnie sprawdzi się pod wrzosami podłoże torfowe, które dobrze trzyma wilgoć. Raz do roku, przed jesienią, należy ściąć krzewinki, jednak niezbyt nisko. Dzięki temu na wiosnę pięknie odrosną.

Pielęgnacja wrzosów

Ogrodowe wrzosy nawozi się raz do roku – wczesną wiosną. Z kolei na jesień warto je ściąć i przykryć ściółką, gałązkami i liśćmi, aby nie przemarzły. W taki sposób pielęgnowane, krzewy będą rosły bujnie na wiosnę, i rok w rok będą dawały piękne, fioletowe kwiatki. Hodowla wrzosów w domu jest równie prosta, a nawet prostsza. W lecie warto wystawiać je na balkon, o ile nie jest on zbytnio narażony na działanie wiatru. W przypadku wrzosów domowych, kwiatów nie przycina się jesienią. Gdy kwiatostany przekwitną, będzie można przyciąć je, jednak dopiero na wiosnę. Wrzosy są kwiatami wyjątkowo pięknymi, efektownie wyglądają zwłaszcza bukieciki z wrzosów przewiązane liliową wstążką – to bardzo prosta i przy tym piękna ozdoba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here