Wrzosy w domu i w ogrodzie zaskoczą Cię kolorami!

Wrzosy to kwiaty bardzo charakterystyczne. Mają piękną zieloną gałązkę i fioletowe kwiaty skupione w gronach. Z daleka wrzosy przypominają nieco zielony patyczek zanurzony w fioletowej posypce cukrowej. Są roślinami o bardzo prostej morfologii, pięknie się prezentującymi zarówno na rabatach kwiatowych, jak i w domu – w doniczce czy wazonie. Poznaj wskazówki o tym, jak hodować wrzos w domu i ogrodzie, kiedy przycinać wrzosy i inne cenne porady. 

Wrzos w ogrodzie i jego hodowla

Najlepszym miejscem do hodowli wrzosów są te zacienione, osłonięte od wiatru ziemie o ciągłej lekkiej wilgotności. Idealnie więc odnajdują się w lesie, który spełnia wszystkie te warunki. Jednak wybierając w swoim ogródku takie właśnie miejsce, z pewnością będziemy zaskoczeni tym, jak pięknie wrzos się tam przyjmie. Wystarczy znaleźć wrzosom rabatkę w kącie ogrodu, osłoniętą ogrodzeniem, najlepiej w sąsiedztwie krzewów, które zapewnią im osłonę od wiatru. Warto dbać o to, by gleba była zawsze lekko wilgotna i oprócz oczekiwania na wodę opadową, podlewać też od czasu do czasu te roślinki. Można pokusić się o nawożenie wrzosów ogrodowych nawozami do roślin kwasolubnych, oraz o ściółkowanie kwiatów.

Dowiedz się, jak przechowywać czosnek

Wrzos w domu i jego hodowla 

Wrzos w domu będzie wspaniale sprawdzał się jako roślina doniczkowa. Oczywiście można ścinać te ogrodowe i wstawić do ozdobnego wazonu, jednak wówczas szybko więdną. Lepiej zapewnić im długie, dobre życie w doniczce. Aby wrzos w domu pięknie rósł, warto postawić go na parapecie w miejscu, do którego lubi zaglądać słońce. Wtedy szybko zakwitnie i zaskoczy pięknymi kolorami. Podlewać wrzos w domu wystarczy dwa razy w tygodniu – tak, aby gleba była zawsze lekko wilgotna. Świetnie sprawdzi się pod wrzosami podłoże torfowe, które dobrze trzyma wilgoć. Raz do roku, przed jesienią, należy ściąć krzewinki, jednak niezbyt nisko. Dzięki temu na wiosnę pięknie odrosną.

Wrzos w domu dawniej

Bardzo ciekawym zagadnieniem jest podejście do hodowli wrzosu w domu dawniej. Okazuje się, że roślina ta była uważana za przywołującą nieszczęście lub sprowadzającą na domowników choroby. Na szczęście współcześnie już nie spotyka się tego zabobonu, mijającego się z prawdą, a wrzos w domu jest ozdobą wielu prywatnych, domów, mieszkań, a także obiektów komercyjnych. 

wrzos - przycinanie

Kiedy przycinać wrzosy?

Ogrodowe wrzosy przycina się raz do roku – wczesną wiosną. Z kolei na jesień warto je ściąć i przykryć ściółką, gałązkami i liśćmi, aby nie przemarzły. W taki sposób pielęgnowane, krzewy będą rosły bujnie na wiosnę, i rok w rok będą dawały piękne, fioletowe kwiatki. Kiedy przycinać wrzosy, które kwitną wiosną? Eksperci zalecają, by wykonywać tę czynność w maju i czerwcu. Zatem odpowiedź na pytanie, kiedy przycinać wrzosy, zależy od tego, kiedy kwitną – generalna zasada głosi, że na przełomie marca i kwietnia, ale wyjątek stanowią wspomniane powyżej gatunki, kwitnące wiosną. W lecie warto wystawiać je na balkon, o ile nie jest on zbytnio narażony na działanie wiatru. Warto dowiedzieć się kiedy przycinać krzewy. W przypadku wrzosów domowych, kwiatów nie przycina się jesienią. Gdy kwiatostany przekwitną, będzie można przyciąć je, jednak dopiero na wiosnę.

Przeczytaj, jak wybrać krzesła do ogrodu

Wrzos – przycinanie

Wrzos i przycinanie tego gatunku jest bardzo ważną czynnością, którą należy wykonywać regularnie. Zaowocuje to pięknymi, bujnie rosnącymi kwiatami, a nie przerzedzonymi i zbyt mocno wybujałymi. Wrzos i przycinanie jest ważne także dlatego, że bez tego zabiegu łodygi mają tendencję do drewnienia, czego w dalszej konsekwencji jest obumieranie tego krzewu. Cięcie najlepiej wykonać ręcznie ostrym sekatorem lub – jeśli roślina jest bardzo mocno rozwinięta i okazała  – nożycami ogrodowymi. 

wrzos w domu - porady

Wrzos w domu i w ogrodzie – podsumowanie

Hodowla wrzosu w domu i ogrodzie jest równie prosta, a nawet prostsza. Wrzosy są kwiatami wyjątkowo pięknymi, efektownie wyglądają zwłaszcza bukieciki z wrzosów przewiązane liliową wstążką – to bardzo prosta i przy tym piękna ozdoba, ale nie tylko. Wrzos w domu to naturalna perfuma – jego piękny zapach będzie zachęcał do wizyt w pomieszczeniu, w którym jest hodowany. Ponadto suszone kwiaty można używać do domowych kosmetyków, maseczek lub pić jako napar – działa rozkurczowo, przeciwbakteryjnie i moczopędnie.

Zobacz, Z czym łączyć wrzosy w doniczce?

Redakcja PKWSA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *