Podnośniki – kiedy mogą nam się przydać?

Prace na wysokościach, choćby i niewielkich, zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem wypadku. Dlatego też warto naprawdę wykorzystywać współczesne technologie tak, aby zapewnić bezpieczną, szybką i komfortową pracę. Pomogą nam w tym właśnie podnośniki.

Czym są podnośniki?

Generalnie rzecz ujmując podnośniki to właśnie są maszyny, dzięki którym możemy podnieść ludzi czy towary na pewną wysokość. Wyróżniamy różne rodzaje podnośników różniących się nieco pewnymi właściwościami, jak np. tym , na jaką wysokość są one w stanie podnieść towary czy osoby oraz ile miejsca zajmują. Generalnie wyróżnić można podnośniki: masztowe, przegubowe, nożycowe oraz teleskopowe. Warto je chociażby pokrótce omówić…

Podnośniki masztowe

Ich nazwa nawiązuje właśnie do bardzo charakterystycznej dla nich formy. Mianowicie na dole znajduje się urządzenie podnoszące, potem zaś mamy długi, pionowy maszt, stopniowo się wydłużający, zakończony platformą z balustradą.

Kiedy przydaje się tego rodzaju podnośnik? Otóż generalnie jest on używany na zewnątrz i wewnątrz budynku, zaś jego wybitną zaletą jest jego kompaktowość – świetnie sprawdzi się on w miejscach trudno dostępnych, jak np. wąski korytarz. Tutaj także, w tym podnośniku mamy większy wymiar boczny oraz specjalną, obrotową platformę. Generalnie świetnie nadaje się on do pracy przy przeróżnych regałach magazynowych. 

Podesty nożycowe

Tu ponownie ich nazwa związana jest ze sposobem rozkładania. Tu zamiast masztu mamy właśnie mechanizm przypominający nożyce. Co to daje? Podnośniki te także świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach, ponieważ także składają się do całkiem małych rozmiarów. Także w porównaniu do podnośników masztowych wyróżniają się one tym, że potrafią unieść większe ciężary i są bardziej stabilne. Z drugiej jednak strony – nie obracają platformy.

Podnośniki teleskopowe

Tutaj mamy niejako teleskop kierujący nas w różne strony. Ten podnośnik nie działa już tylko na zasadzie góra -dół, lecz teleskopowe ramie jest w stanie np. podnieść nas na 4 m i wysunąć do przodu o 2m. Ponadto te podnośniki obracają się o 360 stopni. Jak zatem widać – pole manewru jest dość szerokie.

Zwyżki przegubowe

Wyglądają one podobnie do podnośników teleskopowych, ale część podnosząca jest znacznie masywniejsza i pojawia się dodatkowy przegub – jak w łokciu – umożliwiający właśnie wykonanie szerszej gamy ruchów.

Wynajem podnośników

Jak zatem widać, różnych rodzajów podnośników jest naprawdę sporo. Po dokładniejszym przeanalizowaniu ich funkcji może zapewne się okazać, że będziemy potrzebowali kilku rodzajów podnośników, a to już będzie niebagatelny wydatek dla firmy. Warto zatem zawsze pamiętać, że istnieje możliwość wypożyczenia takiego sprzętu. W każdym większym mieście czy przy kompleksach zakładów przemysłowych powstają firmy, których specjalizacją jest wynajem podnośników na rożny okres czasu. W wielu przypadkach może się to okazać sensowniejszym rozwiązaniem niż inwestowanie wielu pieniędzy w nowy sprzęt.

Redakcja PKWSA