Sposób na transport ciężkich przedmiotów w magazynach

Logistyka magazynowa wymaga wielu optymalizacji i rozwiązań, które ułatwiają składowanie towarów, preparację zamówień oraz ich wysyłkę. Nowoczesne systemy do obsługi magazynowej to podstawa, ale jakie jeszcze rozwiązania stosuje współczesna logistyka magazynowa?

Sprawdź również: Czym są czujniki indukcyjne?

Technologia ułatwiająca pracę w magazynach

Prace wykonywane w magazynach mają swoją specyfikę. Produkty składowane i przewożone mogą mieć spory tonaż, dlatego powszechnie stosuje się ułatwienia dla pracowników, które pomagają podnosić ciężkie przedmioty lub przenosić je z miejsca, na miejsce. Podstawowym ułatwieniem są rolki transportowe, które zapewniają prawie bezwysiłkowy przewóz ciężkich przedmiotów. Mogą być używane do przewożenia maszyn lub elementów konstrukcyjnych. To bardzo popularny sposób przemieszczania ciężkich półproduktów, które służą do produkcji na halach przemysłowych. Właściwe używanie w pracy rolek transportowych zapewnia bezpieczeństwo pracownikom i chroni ich przed przeciążeniem i kontuzjami.

Na jakiej zasadzie działają rolki?

Rolki ułatwiające transport muszą być wykonane z wysokiej jakości, solidnych materiałów. Każdy produkt ma określoną maksymalną ładowność, która informuje, ile ton wytrzyma konstrukcja. Rolki transportowe mogą być powleczone materiałem, który zapewnia wytrzymałość na otarcia i uszkodzenia. Istnieją rolki, które doskonale wytrzymują tonaż do 36 t. W skład zestawu wchodzi wózek tylny oraz wózek przenośny. Produkty są wykonane z wysokiej jakości materiału, który odporny jest na duże przeciążenia. Są proste w obsłudze i zapewniają bezpieczeństwo pracowników. Do transportowania przedmiotów o mniejszej wadze, używane są rolki transportowe wykonane z poliamidu. Są one niewielkie i odporne na działanie niektórych związków chemicznych, które mogą być obecne na powierzchniach magazynowych. 

Jak używać rolek transportowych?

Rolki używane są przede wszystkim do przewożenia ciężkich przedmiotów, które stwarzają trudności w standardowym transporcie. Mogą być to ciężkie maszyny lub ponad gabarytowe urządzenia i półprodukty. Rolka transportowa powinna być dobrana pod względem tonażu przedmiotu przeznaczonego do transportu. Najcięższe produkty mogą być przewożone przy użyciu rolek wytrzymujących nawet 36 ton. Przedmiot umieszcza się na rolce, i ciągnie się lub pcha przed sobą. Czasem niezbędna jest asysta kilku pracowników, zwłaszcza przy przewożeniu przedmiotów o dużych rozmiarach. Podczas transportu należy zabezpieczyć wszystkie ruchome elementy, aby nie doszło do wypadku, czy też uszkodzenia ich.

Redakcja PKWSA