Rolety zewnętrzne – jak o nie dbać, by długo służyły?

Rolety zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na zewnątrz budynku, przez co wystawiane są na bezpośrednie działanie różnych warunków atmosferycznych. Deszcz, śnieg, grad, silny wiatr to zdecydowanie niesprzyjające zjawiska, które w dłuższej perspektywie mogą działać szkodliwie na strukturę materiałów konstrukcyjnych. Rolety pełnią szereg ważnych funkcji, tworząc barierę przed wpadającym do pomieszczenia światłem słonecznym. Są zatem narażone również na jego działanie. W celu zapewnienia takiej ochrony i estetycznego wyglądu, rolety należy systematycznie pielęgnować i odpowiednio o nie dbać. Czyszczenie, konserwacja i kontrola sprawności mechanizmu to najważniejsze czynności, które zapewnią długą żywotność rolet zewnętrznych.

Funkcjonalność rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne stanowią najskuteczniejszą osłonę przed zbytnim nasłonecznieniem, dlatego najbardziej ich właściwości zaciemniające doceniamy w okresie letnim, a zwłaszcza w czasie upałów. Równie ważna jest ich rola zimą, kiedy minimalizują straty ciepła przez okna. Dzięki swojemu podtynkowemu montażowi, stanowią nietuzinkowe wykończenie elewacji, stając się jednocześnie jej integralną częścią. Bardzo dużym udogodnieniem jest zastosowanie innowacyjnych technologii, dających możliwość inteligentnego sterowania urządzeniem, dzięki czemu możemy ustawiać rolety w dowolnej pozycji za pomocą odpowiedniej aplikacji na urządzeniu mobilnym, będąc w dowolnym miejscu na Ziemi.

Możliwe zanieczyszczenia rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są bezpośrednio narażone na działanie wszelkich szkodliwych zjawisk atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, grad, czy wiatr przenoszący – nieraz z ogromną prędkością – drobinki piasku. Powstałe na urządzeniu zanieczyszczenia powinny być systematycznie usuwane, w przeciwnym razie mogą się one przyczynić do zniszczenia powierzchni osłony, a także bezpośrednio do uszkodzenia całego mechanizmu.

Czyszczenie rolet zewnętrznych

Czyszczenie rolet zewnętrznych powinno się przeprowadzać regularnie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka urządzenie nie wydaje się być zabrudzone. Możemy je przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności korzystania z profesjonalnych usług firm specjalizujących się w tym zakresie. 

Przed przystąpieniem do mycia rolet zewnętrznych, należy upewnić się czy urządzenie zostało odłączone od źródła zasilania. Następnie należy rozwinąć pancerz rolety i sprawdzić czystość jego powierzchni pod względem występowania ewentualnych ziarenek piasku, by myjąc roletę nie doprowadzić do zarysowania jej powierzchni. W tym celu można użyć odkurzacza, który dokładnie oczyści powierzchnię urządzenia z możliwych drobinek piasku lub innych tego typu zabrudzeń. Do właściwego mycia rolet należy używać miękkiej ścierki oraz delikatnych środków myjących i ciepłej wody. Chcąc użyć środków chemicznych do czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni, należy zapoznać się z treścią etykiety, preparat taki powinien być przeznaczony do czyszczenia powierzchni lakierowanych. 

Konserwacja i serwis rolet zewnętrznych

Konserwacja powierzchni rolet zewnętrznych zwiększa trwałość i żywotność urządzenia i gwarantuje wszystkie cechy produktu, o których zapewnia producent. Warto również przeprowadzać profesjonalny przegląd urządzenia co najmniej raz do roku. Fachowiec jest w stanie dokładnie sprawdzić i ocenić stan techniczny sprzętu i każdego jego elementu, przeprowadzi również profesjonalną konserwację. Taka konserwacja obejmuje wszystkie elementy urządzenia, również te niewidoczne – ukryte w elewacji, do których sami nie jesteśmy w stanie dotrzeć.

Redakcja PKWSA