Co to są narzędzia izolowane?

Naprawa elementów instalacji elektrycznej, różnego rodzaju urządzeń i maszyn znajdujących się pod napięciem, dla bezpieczeństwa osoby wykonującej tego typu pracę, w każdym przypadku powinna być realizowana przy pomocy specjalnej kategorii narzędzi. Wykonane zgodnie z określonymi normami, profesjonalne narzędzia izolowane gwarantują wysokie bezpieczeństwo pracy i są podstawą wyposażenia każdego elektryka, wielu monterów oraz mechaników specjalizujących się w naprawie urządzeń elektrycznych. 

Skuteczna ochrona przed porażeniem prądem

Celem powstania narzędzi izolowanych było zapewnienie bezpieczeństwa pracy elektrykom i innym osobom na co dzień zajmującym się naprawami urządzeń elektrycznych czy montażem instalacji elektrycznych. Tego typu sprzęt standardowo wyposażony jest w specjalne rękojeści, które chronią przed porażeniem prądem, gdy ich metalowe części stykają się z elementem, który jest pod napięciem. W związku z tym, że są to narzędzia ręczne, ich rękojeści nie tylko chronią przed porażeniem prądem, ale także gwarantują pewny chwyt, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa i komfortu pracy. Profesjonalne narzędzia izolowane, takie jak np. https://ingar.pl/produkty/narzedzia-izolowane,2,174 to sprzęt, który musi spełniać określone wymogi bezpieczeństwa, a zatem każdorazowo powinien być odpowiednio oznaczony. Takie narzędzia powinny spełniać wymogi VDE oraz rygorystyczne normy IEC 60900.

Rodzaje narzędzi izolowanych

Do najpopularniejszych kategorii narzędzi izolowanych powszechnie stosowanych w pracy każdego elektryka są różnego rodzaju wkrętaki. Dzięki nim zwiększa się bezpieczeństwo montażu i demontażu różnorodnych elementów instalacji elektrycznych, urządzeń i maszyn, które znajdują się pod napięciem. Popularne narzędzia izolowane to także różnorodne szczypce przeznaczone do ściągania izolacji z kabli, niezwykle pomocne przy naprawach uszkodzonych elementów instalacji elektrycznych, a także izolowane klucze płaskie i grzechotki wykorzystywane w naprawach pojazdów, maszyn i urządzeń, których nie odłączono od akumulatora lub zewnętrznego źródła zasilania. To również izolowane bity do wkrętarek czy rozbudowane zestawy narzędziowe dla elektryków.

Jeśli chcesz zyskać możliwość samodzielnej naprawy uszkodzonego gniazdka elektrycznego lub urządzenia podłączonego do prądu, musisz zaopatrzyć się w dostosowane do charakteru wykonywanej pracy, izolowane narzędzia ręczne, najlepiej profesjonalne, spełniające przewidziane prawem normy bezpieczeństwa stosowania. Pamiętaj również, by przed każdym użyciem tego typu narzędzia, sprawdzić ciągłość jego izolacji. Gdy doszło do jej uszkodzenia, taki sprzęt może nie zapewniać już ochrony.

Redakcja PKWSA