Solidna łuparka świdrowa do drewna – co warto wiedzieć

Przygotowanie drewna na opał wcale nie jest prostym zadaniem, dlatego też warto postawić na wysokiej jakości łuparkę świdrową. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla właścicieli pieców na opał drzewny, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej o łuparkach świdrowych. 

Czym charakteryzuje się łuparka świdrowa?

Nowoczesne łuparki świdrowe wyróżniają się wbudowanym ostrzem, które bezpośrednio wwierca się w drewno, dzięki czemu powoduje automatycznie jego opadnięcie na boki. Świdrowe łuparki są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem od hydraulicznych modeli, dlatego też w użytku domowym cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Sprzęt tego typu sprawdzi się nie tylko w przypadku rozdrabiania drewna, ale również przy rozdrabianiu gałęzi, które są zmorą wielu leśników i sadowników. Domowa łuparka świdrowa charakteryzuje się również znacznie mniejszym rozmiarem, niż urządzenia przemysłowe tego samego typu. 

Jakie są rodzaje łuparek do drewna?

W dzisiejszych czasach producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej łuparki poziomie i pionowe. Największą zaletą poziomych łuparek świdrowych jest przede wszystkim to, że podczas ich obsługi nie trzeba się schylać. Warto jednak wspomnieć o tym, że łuparki poziome są zazwyczaj słabsze od pionowych. Wybierając nowy sprzęt warto zwrócić uwagę na moc. W najtańszych modelach moc łuparki wynosi od 1,5 do 2,5 kW, dzięki czemu można uzyskać siłę nacisku klina na poziomie 4-5 ton. Urządzenia tego typu doskonale nadają się do rozłupywania pni o maksymalnej długości 50cm. 

Łuparka świdrowa dla wymagających użytkowników

Osoby, które mają do rozdrabniania bardzo dużą ilość drewna do pieca, powinny jak najszybciej postawić na niezawodne łuparki pionowe, które w swojej klasie nie mają sobie równych. Łuparki pionowe są większe, droższe i wydajniejsze. Warte polecenia są urządzenia o mocy od 2-3kW, w których to moc nacisku klina wynosi około 6 ton. Warto postawić na modele, które mają możliwość regulacji wysokości roboczej oraz dwa dodatkowe ramiona z pazurami, które doskonale przytrzymują pień. Łuparki tego typu bez żadnego większego problemu poradzą sobie nawet z pniami o długości 70cm. Osobom, którym zależy na mobilności przypadną do gustu łuparki świdrowe, które mają zamontowane koła. 

Na co zwrócić uwagę wybierając łuparkę świdrową?

W przypadku łuparek świdrowych w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na siłę nacisku. Jak łatwo się domyśleć im większa siła nacisku, tym oczywiście twardsze drewno można łupać. Warto wspomnieć jednak o tym, że prawdziwe możliwości łuparki można docenić jedynie, jak postawić się na wysokiej jakości świder. Bez niego nawet najlepsze łuparki nie będą mogły pochwalić się dobrymi parametrami użytkowymi. Niektóre łuparki mogą ważyć nawet powyżej 100kg, dlatego też jak wspomniano wcześniej warto postawić na modele z kołami. Mało osób zdaje sobie również sprawę z tego, że bardzo ważnym parametrem jest prędkość obrotowa i moc znamionowa, która doskonale odzwierciedla trwałość silnika. Z praktycznego punktu widzenia im większa moc znamionowa, tym twardsze drewno można łupić.

Redakcja PKWSA