Robinia akacjowa – drewno dobre na opał

Popularnie, choć nie poprawnie nazywana akacją, robinia akacjowa należy do interesujących gatunków drzew. Nie jest gatunkiem rodzimym, została sprowadzona do Europy przez ogrodnika Jeana Robina jako roślina ozdobna i taką funkcję spełnia właściwie do dzisiaj, jednak dla zasady, aby nie odbiegać zbytnio od tematu robinia ma nie cieszyć oczu, lecz zapewnić ciepło domowemu zaciszu. W artykule zastanowimy się nad przydatnością drewna robiniowego jako opałowego.

Agenda:

  • Wartość opałowa Robini akacjowej
  • Zalety drewna robiniowego
  • Wady drewna robiniowego

Robinia akacjowa – charakterystyka

Wartość opałowa drewna to bezdyskusyjnie najważniejsza (oczywiście zaraz po cenie) cecha decydująca o wyborze gatunku drewna. W tym wypadku drewno robinii akacjowej znajduje się w chlubnej czołówce pomiędzy takimi gatunkami jak buk czy dąb, ustępując jednak niekwestionowanemu liderowi – grabowi.

  • Szczególną zaletą na tle „szlachetnych” gatunków drzew takich jak już wymieniony buk i dąb jest bardzo szybki przyrost masy drzewnej robinii.
  • Pod tym względem wybranie drewna robiniowego można potraktować jako działanie proekologiczne – zasoby leśne buka i dębu potrzebują znacznie więcej czasu, aby się odnowić. Poza tym w porównaniu do drewna dębowego, „akacja” schnie nieco szybciej, około 2 lat.
  • Również wartość przyrodnicza omawianej robinii nie jest wielka, gdyż jest w polskich lasach gatunkiem inwazyjnym i wysoce niepożądanym.

Zalety drewna robiniowego jako opału

Przez wzgląd na imponujący przyrost drewna jeśli posiadamy kawałek ziemi, szczególnie ze słabą glebą możemy rozważyć posadzenie małej plantacji robinii. Drzewo radzi sobie doskonale w każdej, nawet najsłabszej glebie, gdyż jest zdolne do symbiozy z bakteriami Rhizobium dzięki którym zaopatruje się w brakujący azot, a także wzbogaca w niego glebę.

  • Co prawda z drewnem z takiej małej plantacji nie przetrwamy całej zimy, ale warto pomyśleć nad taką mało zobowiązującą hodowlą chociażby dla kilku ciepłych dni.
  • Nawet jeśli nie posiadamy dobrych warunków do przechowywania drewna, czy najzwyczajniej o pociętym drewnie zapomnimy, nie musimy się obawiać – drewno robinii akacjowej posiada dużą odporność na gnicie, może przetrwać w ziemi nawet do 100 lat.

Wady palenia Robinią akacjową

Jak każde inne drewno, również drewno robiniowe posiada swoje wady. Pierwsze co nasuwa się na myśl to dość duża zawartość spękanej kory przekraczająca nawet 20%. Dochodzi jeszcze pewna trudność w pozyskaniu drewna – młode pędy posiadają liczne ciernie, którymi można obficie się pokaleczyć przy ścinaniu drzewa. Prawie wszystkie części rośliny są trujące, nie obawiajmy się jednak szkodliwości miodu z robinii akacjowej. Powstaje on z kwiatów, które wyjątkowo trujące nie są, możemy je także spożywać, czy użyć na przykład do upieczenia ciasta.

Robinia akacjowa – podsumowanie

Jak wynika z zestawienia, drewno robiniowe posiada gamę zalet, lecz także wolne od wad nie jest. Decyzję o tym czy palić robinią, czy nie pozostawiam opinii Czytelników. Zawsze warto jednak spróbować, otworzyć się na gatunki drewna dotąd przez siebie nie wykorzystywane i wprowadzić w swoim kominku, piecu, czy palenisku pewną dywersyfikację

Gerard Nowak

Cześć, jestem Gerard! Całe życie zajmowałem się górnictwem. Pasjonuje się tematami związanymi z węglem, ogrzewaniem oraz budownictwem. W moich artykułach przekaże Ci swoją wiedzę nabytą podczas lat pracy oraz wynikającą z moich pasji. Zapraszam do lektury moich artykułów na blogu PKWSA.pl