Szlifierka Makita – obróbka materiału nigdy nie była prostsza

W dzisiejszych czasach tempo pracy coraz bardziej przyśpiesza, a dla klienta liczy się przede wszystkim szybkość wykonania usługi. Dlatego też warto inwestować w elektronarzędzia, które faktycznie zwiększą produktywność. Dobrym tego przykładem są szlifierki Makita, które umożliwiają szybką obróbkę praktycznie każdego materiału – poczynając od drewna, przez stal, a kończąc na tworzywach sztucznych. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę podczas ich zakupu? 

Szlifowanie wcale nie musi być trudne!  

Szlifowanie to jeden z częstszych procesów związanych z obróbką materiałów budowlanych. Polega on na skrawaniu wierzchniej warstwy danego tworzywa lub budulca, dzięki czemu możliwa do uzyskania staje się gładka powierzchnia. Umożliwia to usunięcie wszelkiego rodzaju ostrych zadziorów lub wyrównanie naturalnych nierówności materiału. 

Proces szlifowania pozwala też pozbyć się starych farb, lakierów lub bejc, a także rdzy bądź uporczywych zabrudzeń. Pomaga to w przygotowaniu podłoża roboczego do nałożenia kolejnych powłok lakierniczych lub warstwy farby podkładowej. 

Ważne jest jednak, by nie przesadzić z ilością materiału usuwanego podczas szlifowania. W szczególności dotyczy to delikatnych powierzchni drewnianych lub fragmentów repaturek karoserii samochodowej. Dlatego też, aby ułatwić sobie to zadanie, warto wyposażyć się w dobrej klasy szlifierkę wraz z prawidłowo dobranym osprzętem. 

Tania szlifierka marketowa czy sprzęt klasy profesjonalnej? 

Ceny dobrej klasy elektronarzędzi mogą czasami wydawać się nieco wygórowane, jednak kupując je, płaci się przede wszystkim za ich jakość. Sprzęty dedykowane profesjonalistom, takie jak szlifierka mimośrodowa marki Makita https://domitech.pl/szlifierka-mimosrodowa-makita, cechują się wysoką niezawodnością, dzięki czemu praktycznie nie trzeba się martwić o ich zepsucie się podczas intensywnej pracy. 

Na pochwałę profesjonalnych elektronarzędzi zasługuje również wysoka wygoda obsługi. Firmy takie jak japońska Makita przykładają szczególną uwagę do ergonomii, stosując w swoich sprzętach zaawansowane technologie tłumienia wibracji. Pozwala to zminimalizować zmęczenie nadgarstków osób korzystających ze szlifierek, tym samym zapewniając znacznie większy komfort pracy. 

szlifierka

Najpopularniejsze rodzaje szlifierek 

Aby uzyskać najlepsze rezultaty i zagwarantować sobie możliwość uzyskania idealnie gładkiej powierzchni, należy sięgnąć po odpowiedni sprzęt. W ofercie renomowanych sklepów z elektronarzędziami można spotkać szereg różnych szlifierek, z których to każda dedykowana jest innym zastosowaniom. Jakie są zatem ich najpopularniejsze rodzaje? 

Szlifierka kątowa 

Szlifierka kątowa, powszechnie zwana również kątówką, to niezwykle wszechstronne narzędzie, które może pełnić szereg funkcji. Jej uniwersalność wynika przede wszystkim z możliwości stosowania różnorodnych tarcz szlifierskich lub tnących, z których każda dedykowana jest innym zadaniom. 

Dzięki temu kątówka może z powodzeniem być wykorzystywana m.in. do:

  • wstępnej obróbki powierzchni betonowych;

  • szlifowania stali konstrukcyjnej oraz usuwania z niej zadziorów;

  • zdzierania starych powłok lakierniczych;

  • usuwania warstwy korozji z metalowych elementów;

  • wstępnego szlifowania elementów drewnianych;

  • cięcia materiałów budowalnych;

Szlifierki kątowe zazwyczaj wyposażane są w tarcze o średnicy 125 mm oraz 230 mm. Pierwsze z nich doskonale leżą w dłoni, dzięki czemu są bardzo poręczne i łatwo się nimi manewruje. Sprzęty takie, jak popularna wśród pracowników branży budowlanej Makita GA5030R https://domitech.pl/product-pol-5077-Szlifierka-katowa-Makita-GA5030R.html, zapewniają jednak wystarczająco duży zapas mocy, by poradzić sobie z praktycznie każdym zadaniem. Gdy założy się do nich tarcze lamelkowe, świetnie nadadzą się do usuwania rdzy, resztek lakieru oraz wstępnego obrabiania powierzchni drewnianych. 

Z kolei do bardziej wymagających zadań warto sięgnąć po wydajniejsze sprzęty, takie jak Makita GA9020R https://domitech.pl/product-pol-7522-Szlifierka-katowa-Makita-GA9020R-Walizka-Makita.html. Ta szlifierka wyposażona jest tarczę o średnicy 230 mm, która napędzana jest silnikiem o mocy aż 2 200 watów. Dzięki temu bez problemu poradzi sobie ona ze szlifowaniem stali, betonu, a nawet kamienia naturalnego. 

Jednak pomimo wielu zalet szlifierki kątowe nie mogą poszczycić się zbyt dużą dokładnością. Dlatego też, chcąc uzyskać większą precyzję, warto sięgnąć po inne warianty – w szczególności szlifierki mimośrodowe oraz oscylacyjne. 

Szlifierka mimośrodowa 

Szlifierka mimośrodowa to specjalistyczne urządzenie, które wprawia podłączoną do niego tarczę szlifierską w ruch mimośrodowy. Pod tym pojęciem kryje się jednoczesne obracanie osprzętu, a także nadawanie mu ruchu posuwisto-zwrotnego. Ruch oscylacyjny zapewnia niezrównaną precyzję pracy, a także znacząco ogranicza ryzyko uszkodzenia materiału lub zrobienia w nim nieestetycznych dołków. 

To właśnie dlatego szlifierka mimośrodowa jest jednym z najprzydatniejszych narzędzi w arsenale stolarzy oraz osób zawodowo pracujących z drewnem. Elektronarzędzie to równomiernie zdziera warstwy zbędnego materiału, tym samym pozwalając uzyskać idealnie równą powierzchnię. 

Po szlifierkę mimośrodową często sięgają też lakiernicy oraz osoby zajmujące się renowacją samochodów. Urządzenie to umożliwia im precyzyjne obrabianie repaturek, a także profilowanie i wygładzanie warstwy nałożonej na karoserię szpachli. 

Szlifierka oscylacyjna 

Kolejnym niezwykle popularnym narzędziem do obróbki materiałów jest szlifierka oscylacyjna. Zamontowana do niej tarcza wykonuje tylko ruch oscylacyjny, dzięki czemu pozwala szybko usuwać nadmiar zbędnego materiału. Najczęściej używana jest ona do szybkiego przygotowywania powierzchni drewnianych do dalszych etapów prac lub zdzierania resztek powłok lakierniczych. 

Szlifierka taśmowa 

Szlifierka taśmowa jest doskonałym narzędziem do usuwania dużej ilości materiału i szlifowania dużych powierzchni, takich jak blaty, drewniane legary lub deski. Zastosowanym w niej elementem szlifierskim jest taśma ścierna, która obraca się pomiędzy dwoma cylindrami, przypominając zminiaturyzowaną bieżnię. Narzędzie to pozwala szybko usuwać zadziory z materiałów drewnianych, a przy odrobinie wprawy, umożliwia też nadawanie im pożądanego kształtu. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja PKWSA