Węgiel kostka czy orzech?

Przygotowania na sezon grzewczy można zacząć o każdej porze roku. Szczególnie, że latem ceny opału są dużo niższe niż zimą. Ale jaki surowiec wybrać. Pomożemy w wyborze pomiędzy dwoma rodzajami węgla – węgiel kostka czy orzech?

Agenda:

  • Węgiel kostka – czym się charakteryzuje?
  • Czym jest węgiel orzech?
  • Który rodzaj wybrać?

Sprawdź także:

Odmiany alotropowe węgla: Czym są i jakie mają zastosowanie?

Węgiel kostka czy orzech?

Obie odmiany węgla należą do tak zwanego grubego sortymentu. Węgiel kostka ma swoją wielką zaletę w uniwersalności. Jest bardzo duży, przez co spala się wolno, nadaje się do praktycznie każdego kotła.

Dodatkowo, wybieranie węgla jedynie po sortymencie. Do tego dochodzą inne cechy, takie jak pochodzenie oraz typu. Typy zależą od spalania i właściwości węgla. Nazewnictwo zaczyna się na Typ 31, jest on najsłabszy, tak zwany „płomienisty”. Najsilniejszy jest Typ 34 i 35, tak zwane „koksownicze”, te nie nadają się do palenia w domach. Najmocniejszym domowym typem jest 33, ale tylko przy odpowiednim przystosowaniu i znajomości węgla. Warto też wiedzieć, czy węgiel jest kamienny czy brunatny. Twardy i czarny, powszechnie używany węgiel kamienny jest bardziej kaloryczny od brązowego węgla brunatnego, który ma w sobie mniej pierwiastka węgla.

  • Węgiel brunatny jest bardziej znany w energetyce przemysłowej, ale ze względu na swoją niższą cenę od węgla kamiennego znajduje kupców również u prywatnych ludzi. Warto też wiedzieć skąd pochodzi kupowany węgiel, gdyż w różnych krajach węgiel ma różne cechy.
  • Przy wyborze między węglem kostkowym a orzechowym, warto wziąć pod uwagę rodzaj pieca oraz preferencje co do procesu spalania. Węgiel kostka sprawdza się doskonale w piecach z automatyczną podajnikiem, gdzie równomierne ułożenie ma mniejsze znaczenie. Natomiast węgiel orzech, ze względu na większą gęstość, może być bardziej efektywny w piecach tradycyjnych.

Węgiel kostka

Węgiel kostka charakteryzuje się równomiernym rozmiarem i prostokątnym kształtem. Dzięki temu łatwo układa się go w palenisku, co sprzyja równomiernemu spalaniu. Jest to opał, który szybko się rozpala i osiąga wysoką temperaturę, co sprawia, że jest szczególnie popularny w sezonie grzewczym. Dodatkowym atutem węgla kostkowego jest jego stosunkowo niska zawartość wilgoci, co przekłada się na wydajne spalanie i ogrzewanie.

Węgiel orzech

Węgiel orzech to odmiana o nieco większych kawałkach, które przypominają właśnie orzechy. Jest to opał o większej gęstości, co sprawia, że spala się dłużej i równomierniej. Jego zaletą jest również niższa zawartość popiołu w porównaniu z węglem kostkowym. Dzięki temu proces czyszczenia paleniska jest mniej czasochłonny.

węgiel kostka czy orzech? wydobycie

Węgiel kostka czy orzech – podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki: typ, rodzaj, jakość i producenta, można decydować, czy lepszy będzie węgiel kostka, czy orzech. Dopiero przy taki poznaniu ma to sens. Dlatego przed zakupem zbierzmy wszystkie potrzebne informacje, aby zdecydować się, czy do naszego pieca wybierzemy największy lub ciut mniejszy sortyment węgla.

Sprawdź także:
Ile kosztuje budowa budynku gospodarczego?

M3 desek ile to m2? Przelicznik powierzchni drewnianych desek

Gerard Nowak

Cześć, jestem Gerard! Całe życie zajmowałem się górnictwem. Pasjonuje się tematami związanymi z węglem, ogrzewaniem oraz budownictwem. W moich artykułach przekaże Ci swoją wiedzę nabytą podczas lat pracy oraz wynikającą z moich pasji. Zapraszam do lektury moich artykułów na blogu PKWSA.pl