Wybór grzejnika do łazienki

Grzejniki są coraz bardziej pomysłowe pod względem stylu, koloru i formy, ale ważne jest, aby nie stracić z oczu ich celu: ogrzewania domu. Modne grzejniki dekoracyjne nie zawsze będą odpowiednim rozwiązaniem dla każdego. Jest kilka czynników, które trzeba rozważyć przed zakupem. Podstawowym priorytetem jest rodzaj systemu ogrzewania i obliczenie mocy cieplnej. Następnie wielkość i lokalizacja grzejnika. Dopiero na końcu jest wygląd. Wybór odpowiedniego urządzenia wymaga zatem odpowiedzi na kilka pytań.

Może Cię zainteresować jaki piecyk gazowy do łazienki wybrać?

Jaki jest typ i system ogrzewania?

Pierwsze pytanie dotyczy trybu ogrzewania. Wybrany grzejnik musi być zgodny z istniejącą instalacją: grzejnik elektryczny do ogrzewania elektrycznego. Grzejnik ciepłej wody do ogrzewania centralnego lub do ogrzewania kotłem na paliwo stałe, lub ciekłe albo pompy ciepła.

Drugie pytanie to, jaki jest stosowany system? Systemy grzewcze z obiegiem zamkniętym są szczelne, co oznacza, że woda stale krąży w obiegu i nie można jej zmienić. System stosowany jest do kotła gazowego, olejowego lub elektrycznego. Tutaj należy wybrać grzejniki bez odpowietrzaczy.

Natomiast otwarte układy grzewcze wykorzystują wodę z sieci lub wodę ogrzewaną z kotła na paliwa stałe (na węgiel, drewno czy koks) lub kominka z płaszczem wodnym. Jeśli instalujesz system z obiegiem otwartym, musisz użyć grzejników wykonanych z materiałów nieżelaznych, takich jak stal nierdzewna, mosiądz, aluminium itp. Grzejniki muszą mieć możliwość odpowietrzenia.

Ostatnie pytanie dotyczy czy system jest pojedynczy, czy podwójny? Podwójne systemy pozwalają na funkcjonowanie twojego grzejnika z systemem centralnego ogrzewania w zimie, zapewniając jednocześnie możliwość korzystania z elektrycznego podgrzewacza pomocniczego latem lub w sezonie poprzez np. grzałkę elektryczną (wyłączony jest obieg ciepłej wody). Dlatego w przypadku takiego rozwiązania grzejnik powinien mieć dodatkowo funkcję grzałki.

Moc cieplna

Czy masz wystarczająco dużo ciepła, aby ogrzać pomieszczenie do zalecanych temperatur? W takim przypadku grzejnik będzie zależeć od wielkości i układu każdego pomieszczenia, poziomu izolacji i podwójnych szyb. Standardowo oczekiwana temperatura w łazience to ok 24 °C w takim przypadku ( przy barku okien) zapotrzebowanie cieplne będzie wynosiło 100-120 W / m2. Osoba projektująca lub zakładająca instalacje powinna wyliczyć moc grzejników na podstawie wielkości pomieszczenia i jego elementów ( okien, ilości ścian, izolacji itp.)

Rozmiar grzejników

Wielkość grzejników zależy od potrzebnej mocy grzewczej wyliczonej w poprzednim etapie. Im mocniejsze jest urządzenie, tym jest ono dłuższe i większe. Pozwala to na suszenie większej liczby ręczników jednocześnie. Na koniec weź pod uwagę wymaganą przestrzeń dostępną w pomieszczeniu, aby prawidłowo zainstalować grzejnik do łazienki.

Ogrzewanie pomieszczenia i suszenie ręczników.

Oto inne pytanie, na które należy odpowiedzieć: czy mój grzejnik będzie w stanie ogrzać łazienkę, jednocześnie susząc i ogrzewając ręczniki?

Wieszaki na ręczniki i szyny drabinowe to grzejniki wykonane przede wszystkim do podgrzewania ręczników, aby były ciepłe i puszyste (idealne na chłodne zimowe poranki), a także do ich suszenia. Ogrzewanie pomieszczeń jest tylko ich drugorzędną funkcją – chociaż mogą one z łatwością ogrzewać mniejsze łazienki – jako takie mają tendencję do znacznie mniejszej mocy (i są tańsze w eksploatacji). Sklep remontowo-budowlany Bricoman ma w swojej ofercie duży wybór grzejników z wycięciami na ręczniki – sprawdź na: https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/grzejniki-i-akcesoria/grzejniki-lazienkowe-i-dekoracyjne

Wiedza, jak wybrać grzejnik do łazienki i dokonać dobrego wyboru, zaczyna się od wyobrażenia sobie, czego potrzebujesz od grzejnika: np. w łazience podgrzewany wieszak na ręczniki jest idealnym wyborem. Następnie poznasz swoje ograniczenia techniczne, takie jak kąt instalacji, wielkość pomieszczenia i szczegóły, takie jak liczba okien. Dopiero na końcu jest wybór stylu i koloru grzejnika, który nie tylko ogrzeje dom, ale także ogrzeje serce.

Redakcja PKWSA