Z czym łączyć wrzosy w doniczce?

Wrzosy są jednymi z najpopularniejszych roślin ogrodowych podczas trwania jesieni. Są one rośliną, która nie potrzebuje dużo miejsca w ogrodzie, dlatego zawsze znajdziemy dla nich ich własny kąt. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej oraz poznać odpowiedź na pytanie, z czym łączyć wrzosy w doniczce.

Z tego artkułu dowiesz się:

  • Z czym łączyć wrzosy w doniczce
  • Czym charakteryzują się wymienione kwiaty
  • Gdzie najlepiej zasadzić wrzosy

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? 7 propozycji

Wrzosy to popularne rośliny ozdobne, które często uprawia się w doniczkach. Aby utrzymać je w dobrej kondycji i zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i kwitnienia, warto połączyć je z odpowiednimi roślinami. Oto kilka propozycji.

Różaneczniki

Różaneczniki
Różaneczniki

Wiele osób zastanawia się, z czym łączyć wrzosy w doniczce. Wśród najlepszych roślin, które idealnie będą się komponowały z wrzosami, można wymienić przede wszystkim różaneczniki. Należą one do rodziny wrzosowatych, dlatego z całą pewnością będą tworzyć fantastyczne kompozycje z wrzosami w roli głównej. Różaneczniki i azalie można znaleźć w sprzedaży w bardzo wielu zróżnicowanych wariantach kolorystycznych, dlatego zdecydowanie jest w czym wybierać.

Chryzantemy

Chryzantemy
Chryzantemy fioletowe

Odpowiedź na pytanie, z czym łączyć wrzosy w doniczce brzmi: chryzantemy. Wrzosy idealnie będą się komponować z chryzantemami, które są uznawane za jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Chryzantemy należą do rodziny astrowatych. Można je znaleźć w sprzedaży w dość zróżnicowanych wariantach kolorystycznych, co będzie się fantastycznie komponowało z neutralną barwą wrzosów. Dlatego to połączenie na pewno będzie doskonałym rozwiązaniem do wielu ogrodów.

Byliny o kolorowych liściach

byliny
Byliny

Z wrzosami idealnie będą się również komponować wszelkiego rodzaju byliny o kolorowych liściach. Nie mają one zbyt dużych rozmiarów, dlatego dzięki nim będzie możliwe stworzenie fantastycznej aranżacji w doniczce. Wśród polecanych bylin z tego rodzaju można wymienić między innymi żurawki, które mają piękne, kolorowe liście. Żurawki można znaleźć w sprzedaży w dość zróżnicowanych wariantach, dlatego będzie można z nich stworzyć wybraną przez siebie aranżację.

Cyklameny

Cyklameny
Cyklameny

Wśród najlepszych odpowiedzi na pytanie, z czym łączyć wrzosy w doniczce można również wymienić cyklameny, czyli tak zwane fiołki alpejskie. Cyklameny występują w różnych gatunkach, dlatego ich wybór jest dość szeroki. Najlepiej sprawdzą się w towarzystwie innych barwnych bylin, takich jak na przykład wrzosy. Mają piękne zielone liście, a także barwne kwiaty, jednak są dość wymagające w stosunku do podłoża. Powinny rosnąć na lekkiej glebie w półcieniu. Wtedy ich wzrost będzie optymalny.

Małe iglaki

małe iglaki
Małe iglaki

Wrzosy z powodzeniem można również komponować z różnego rodzaju małymi iglakami, które mają podobne wymagania co do stanowiska. Wrzosy oraz iglaki idealnie będą razem rosnąć ze względu na preferencje co do gleby. Jednak do doniczek warto zdecydować się na wybór mniejszych okazów iglaków, tak aby jedna roślina nie przysłaniała drugiej. Dzięki temu kompozycja w ogrodzie na pewno będzie zachwycać swoim niepowtarzalnym urokiem i ozdabiać wolną przestrzeń.

Wrzośce

Wrzośce
Wrzośce

Kolejną odpowiedzią na pytanie, z czym łączyć wrzosy w doniczce są wrzośce. Wrzośce są bardzo podobne wyglądem do wrzosów, dlatego razem na pewno będą się idealnie prezentować w doniczkach. Obie rośliny mają podobna wielkość oraz wygląd liści, jednak mogą się między sobą różnić ich zabarwieniem. Dzięki temu możliwe będzie tworzenie barwnych kompozycji. Wrzośce występują w sprzedaży w różnych gatunkach. Najczęściej można je kupić w barwie różowej lub fioletowej, podobnie jak wrzosy.

Wrzosy

Wrzosy
Wrzosy

Wrzosy będą się także doskonale komponować w doniczkach z innymi wrzosami. Wrzosy występują w zróżnicowanych gatunkach, co sprawia, że różnią się między sobą kolorem, a także wyglądem. Dzięki temu z poszczególnych gatunków można tworzyć fantastyczne kompozycje do ogrodu lub na balkon, które z całą pewnością uprzyjemnią jesień każdemu człowiekowi. Dlatego warto zastanowić się nad tak prostym rozwiązaniem jak połączenie różnych rodzajów wrzosów w jednej doniczce.

Z czym łączyć wrzosy – podsumowanie

Wrzosy możemy połączyć z wieloma roślinami, które razem utworzą piękną kompozycję. Nie potrzebują one dużo miejsca, więc zmieścimy je nawet na naszym balkonie w doniczce. Istnieje wiele gatunków wrzosów więc mogą one różnić się barwą oraz nawet wyglądem.

Zobacz też Wrzosy w domu i w ogrodzie zaskoczą Cię kolorami!

FAQ

Z jakimi roślinami można połączyć wrzosy?

Z wrzosem można połączyć rośliny takie jak: byliny, różaneczniki, chryzantemy, cyklameny, wrzośce i małe iglaki.

Gdzie najlepiej zasadzić wrzosy?

Wrzosy to rośliny jesienne, które nie potrzebują dużo miejsca, aby rosnąć. Sprawdzą się na balkonie w doniczce, jak i w ogródku. Występują w różnych kolorach, co jeszcze piękniej ubogaci miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu.

Czym różnią się wrzosy od wrzośców?

Obydwie rośliny są łudząco podobne, ale różnica pojawia się w budowie kwiatów i liści. Liście wrzosów są pokryte łuskami, a kwiaty mają kieliszkowaty kształt. Natomiast wrzośce cechują się kwiatami w kształcie dzwonka i liśćmi wyglądające jak igły.

Redakcja PKWSA