5 rodzajów profili i kształtowników ocynkowanych

Podstawą różnorodnych konstrukcji instalowanych w przestrzeni zewnętrznej, wystawionych na bezpośrednie działanie zmiennych warunków atmosferycznych są profile ocynkowane. To elementy stalowe poddane ocynkowaniu ogniowemu lub galwanicznemu, które nie wymagają stosowania dodatkowego zabezpieczenia antykorozyjnego. W sprzedaży znajdziemy pięć podstawowych rodzajów takich profili i kształtowników oraz wykonane w tej samej technologii rury.

Profile ocynkowane – kwadratowe i prostokątne

Bazą do wykonania wielu rodzajów konstrukcji stalowych, w tym do budowy różnego rodzaju wiat i zadaszeń, szklarni i garaży, a przede wszystkim ogrodzeń panelowych i siatkowych są profile ocynkowane zamknięte. Wyróżniamy ich dwie formy, kwadratowe i prostokątne. Ich największą zaletą jest dużą wytrzymałość wynikająca z nadanego im w procesie produkcji kształtu. Ważna jest również łatwość obróbki i cięcia, a co najważniejsze, niezwykle duża różnorodność, jeśli chodzi o wymiary. Ocynkowanych profili zamkniętych, kwadratowych i prostokątnych, używa się przede wszystkim do budowy elementów ogrodzenia, jako słupków, przęseł, materiałów do budowy bram i furtek. Tego typu profile mogą przydać się również przy konstruowaniu mebli metalowych, a także różnego rodzaju obiektów użytkowych o niewielkich rozmiarach, chociażby takich jak wiaty i szklarnie.

Kształtowniki ocynkowane

Oprócz profili ocynkowanych zamkniętych, kwadratowych i prostokątnych, na rynku dostępne są również takie rodzaje kształtowników ocynkowanych jak kątowniki i ceowniki oraz tzw. ceowniki półzamknięte. Zarówno kątowniki, jak i tradycyjne ceowniki mają konstrukcję otwartą, a ich nazwa jest pochodną specyficznego kształtu. W przypadku kątowników są to arkusze blachy zagiętej pod kątem prostym, o dwóch równych bokach. Ceowniki to arkusze blachy wygiętej w dwóch punktach, układającej się w kształt litery C. Oczywiście zagięcia są pod kątem prostym, w związku z czym przypominają bardziej nawias kwadratowy. Specyficzną odmianą ceowników są tzw. ceowniki półzamknięte. To kształtowniki, które wyglądem przypominają tradycyjne profile ocynkowane, z tą różnicą, że w jednej ze ścian znajduje się szczelina. Kształtowniki tego typu wykorzystywane są m.in. jako elementy konstrukcyjne przeznaczone do budowy bram, furtek oraz drzwi przesuwnych.

Uzupełnieniem listy obejmującej pięć podstawowych rodzajów ocynkowanych profili i kształtowników wykorzystywanych m.in. do budowy ogrodzeń oraz obiektów małej architektury ogrodowej są rury stalowe ocynkowane. Rury mogę pełni funkcję słupków lub wsporników w ogrodzeniach siatkowych i panelowych, ale z powodzeniem można wykorzystywać je również w wielu innych konstrukcjach.

Redakcja PKWSA