Cechy dobrego fotela wypoczynkowego

Fotel wypoczynkowy może służyć nie jedynie do codziennego wypoczynku w domu lub salonach, lecz też gwarantować oddziaływanie prozdrowotne, wspomagając rozluźnić mięśnie wyczerpane całodniową pracą. Jakie cechy powinien mieć dobry fotel wypoczynkowy?

Jak wybrać dobry fotel wypoczynkowy?

Na długie wieczory spędzone na czytaniu lub oglądaniu tv przydadzą się wygodne fotele. Najodpowiedniejsze będą owe tapicerowane na stelażu z litego drzewa, sklejek czy metalu, mające system sprężynujący oraz wygodną piankę poliuretanową, przykryte delikatną tkaniną lub skórą. Pośród dostępnych na rynku foteli (np. https://www.miloohome.pl/meble-do-wnetrz/fotele.html) dobrać można zarówno tradycyjne, jak również niezwykle innowacyjne typy, na przykład ze specjalnym, wysuwanym podnóżkiem lub z funkcją masażu. Wbrew pozorom fotel wypoczynkowy nie winien być za duży oraz miękki – tenże twardszy oraz bardziej podatny będzie odpowiedniejszym wsparciem dla kręgosłupa.

Cechy dobrego fotela wypoczynkowego

Szukając najbardziej właściwego typu, należałoby wziąć pod uwagę materiał, z jakiego został zrobiony, jego wielkość, rozmiar i barwę zgodną z pomieszczeniem, w jakim chcemy go umieścić. Najwygodniejsze będą szerokie fotele, mające głębokie siedzenie, ciężkie boki oraz duże oparcie, jakie gwarantuje właściwe utrzymanie ciała oraz odciążenie kręgosłupa. Ważną funkcję odgrywa też wypełnienie fotela, jakie gwarantuje sprężystość oraz właściwą elastyczność. Ważny jest też materiał użyty do pokrycia mebla, jaki poza atutami estetycznymi, winien także być łatwy do zachowania w czystości. Dla podniesienia własnego komfortu, można także zdecydować się na wersje zaopatrzone w podnóżek.

Atuty wizualne

Fotel wypoczynkowy poza wartościami praktycznymi winien mieć także atuty estetyczne. Jest on dobrym aspektem ozdobnym wnętrza. Można zdecydować się na zestaw z narożnikiem oraz fotelem, jaki w tymże wypadku będzie utrzymany w takiej samej stylizacji jak sofa, lub potraktować mebel jako wizualną odskocznię od podstawowej treści pomieszczenia. Wtedy mebel jest intensywnym akcentem ozdobnym wyróżniającym się na tle innych elementów w mieszkaniu. Jest to niezwykłe oraz ciekawe wyjście, jakie urozmaici powierzchnia oraz doda jej wyjątkowego klimatu. Decydując się na zakup fotela można dobrać standardowy typ, lub postawić na nowoczesną, innowacyjną wersję.

Elastyczność oraz wygoda

Na komfort wypoczynku oddziałuje w wielkim stopniu to, z jakich materiałów mebel tenże został zrobiony. Właściwe wypełnienie, więc doskonałej klasy pianki i sprężyny faliste gwarantują właściwą sprężystość mebla oraz jego sprężystość, i równocześnie zapewniają zachowanie poprzez niego jego formy oraz kształtu. Należałoby przy tymże zwrócić też uwagę na typ tapicerki, bowiem zarówno skóra naturalna, jak również tkanina mają mnóstwo zalet, lecz każdy spośród tychże typów obić ma różne właściwości i atuty dotykowe. Doskonała klasę materiałów zagwarantuje też wytrzymałość mebla – dzięki nim będzie on Ci z przeznaczeniem służyć poprzez długie lata.

Funkcjonalność siedzenia

Należałoby zastanowić się nie jedynie nad wyglądem, lecz też użytecznością fotela. Płacimy przecież nie jedynie za innowacyjny design, lecz też za funkcje siedzenia. Żeby doskonale się zrelaksować, nabrać siły i wykluczyć ewentualne choroby połączone z siedzącym stylem życia, należałoby postawić na fotel ergonomiczny. Krzesło to winno być dopasowane do wymiarów człowieka. To znaczy, iż wszelkie części fotela muszą być regulowane w taki sposób, aby niezależnie od wzrostu oraz wagi użytkownika spełniały jego oczekiwania. Do głównych kryteriów należy m.in. kształtowanie wysokości, głębokości oraz szerokości siedzenia i też kształtowanie oparcia i opcję blokady kółek jezdnych.

Wsparcie stóp

Odpowiednio dopasowany podnóżek zagwarantuje ci właściwe wsparcie stóp. Czemu jest ono istotne? Mianowicie wsparcie stóp obniża obarczenie statyczne kończyn dolnych, i równocześnie wysokie podniesienie nóg usprawnia krążenie w kończynach oraz zmniejsza opuchlizny lub żylaki. Żeby jak najlepiej dostosować podnóżek do własnego ciała, możesz zdecydować się na typ z regulowanymi wielkością oraz kątem pochylenia siedzenia. Gdy tymczasem nie zachęcają cię podnóżki, możesz zdecydować się na szezlong, jaki także pozwoli na wyciągnięcie całego ciała. Pamiętaj jednakże, iż szezlongi nie są modułowe, nie będziesz zatem mieć możliwości wydzielenia z nich fotela.

Redakcja PKWSA