Co to jest styl japandi i dlaczego jest tak popularny w aranżacji wnętrz?

Japandi to styl wnętrzarski, który powstał na bazie japońskiego minimalizmu i skandynawskiej funkcjonalności. Czerpie to, co najlepsze z powściągliwości Kraju Kwitnącej Wiśni i skandynawskiej przytulności. Zdaniem niektórych, japandi to coś więcej niż sposób aranżacji wnętrz. To, podobnie jak duńskie hygge, filozofia życia, która przekłada się na wnętrza, w których żyjesz i przedmioty, którymi się otaczasz oraz to, jak spędzasz czas wolny i odpoczywasz. Czym charakteryzuje się styl japandi? Czemu zawdzięcza popularność?

Co to jest styl japandi?

W Polsce styl japandi zagościł niedawno. Wcześniej konsekwentnie rozgraniczaliśmy style japoński i skandynawski. Obecnie coraz częściej i chętniej miksujemy je ze sobą, tworząc wnętrza funkcjonalne, a zarazem przytulne, harmonijne i z zamiłowaniem do prostoty. Japandi to styl, w którym bardzo ważny jest minimalizm. Znajduje on wyraz nie tylko w elementach wyposażenia wnętrza, ale również dekoracyjnych ozdobnikach. Dodatki w stylu japandi są bardziej funkcjonalne i mniej dekoracyjne zarazem. Królują tu naturalne materiały i stonowane kolory natury. To właśnie dodatki wykonane z naturalnych materiałów sprawiają, że mimo swojej prostoty i minimalizmu wnętrza urządzone w stylu japandi nie są surowe, ani zimne. 

Ważną rolę w stylu japandi odgrywa oświetlenie. Powinno być nastrojowe i podkreślać kameralny klimat wnętrz. Podobnie jak w przypadku duńskiego hygge ważna jest barwa i natężenie światła. Najbardziej klimatyczne jest światło ciepłe. Obok światła o przytulności wnętrz japandi decydują miękkie tekstylia. Nie są przypadkowe, ich obecność jest zawsze uzasadniona aspektem funkcjonalnym, mimo to skutecznie ocieplają wnętrze i skłaniają do relaksu. To najczęściej dywany plecione z morskiej trawy, juty czy bawełny, kosze oraz miękkie poduchy. 

To, czego w stylu japandi nie ma to zbędne dodatki i krzykliwe kolory. Wnętrza są uporządkowane, kolorystycznie zdyscyplinowane, pozbawione zbędnych dekoracji i niepotrzebnego gromadzenia przedmiotów. 

Kolorystyka stylu japandi

Kolor pełni istotną rolę we wnętrzu. Styl japandi bazuje na charakterystycznych dla japońskiego minimalizmu beżach, jasnych brązach i stonowanych szarościach. Przełamują je odcienie typowe dla stylu skandynawskiego, a więc ochra, ugier i odcienie terakoty. Płótnem pozostają białe ściany, które efektownie kontrastują z pozostałymi kolorami w pomieszczeniu. 

Dlaczego styl japandi cieszy się tak dużą popularnością?

Wnętrza urządzone w stylu japandi są praktyczne, wygodne i estetyczne – zupełnie jak meble w stylu skandynawskim. Cechuje je minimalizm, symetria i harmonia. Dzięki temu pozwalają się wyciszyć i odnaleźć wewnętrzny spokój, jednocześnie pozostając ciepłymi i przytulnymi. To, co decyduje o popularności stylu japandi w Polsce to przede wszystkim potrzeba wyciszenia się. Żyjemy szybko, pracujemy dużo, prowadzimy intensywny tryb życia. Wnętrza urządzone w stylu japandi pozwalają nam odpocząć, zregenerować się, skupić na sobie i swoich potrzebach. Nie rozpraszają uwagi, nie przytłaczają nadmiarem ozdobników i, co niemniej ważne, są łatwe do utrzymania w czystości. 

Redakcja PKWSA