Jakie drzwi przeciwpożarowe wybrać?
Data publikacji 7 listopada 2022Drzwi ognioodporne to ważny element wyposażenia każdego budynku. Swoją rolę mogą spełnić jedynie wtedy, kiedy są prawidłowo dobrane i umieszczone we właściwych miejscach.
Drzwi przeciwpożarowe w domu jednorodzinnym
W przypadku domu jednorodzinnego drzwi przeciwpożarowe powinny być zamontowane w określonych lokalizacjach. Zwykle są to pomieszczenia pełniące rolę kotłowni. Zdarza się też, że drzwi ppoż montuje się między wiatrołapem i garażem. Umieszczanie tego rodzaju konstrukcji w innych miejscach domu może mijać się z celem. Z kilku powodów.
Głównym zadaniem, jakie pełnią drzwi przeciwpożarowe jest zatrzymanie ognia, gorąca i dymu w pomieszczeniu, w którym doszło do pożaru. Trzeba jednak pamiętać, że taka przegroda pełni dobrze swoją funkcję jedynie wtedy, kiedy odporne na ogień są także ściany. W przypadku kotłowni znajdującej się w piwnicy zapewne tak będzie. W przypadku pokoi na piętrze, oddzielonych od siebie ścianami gipsowymi, ochrona przed ogniem może być w tym miejscu iluzoryczna. Drzwi odporne na ogień nic nie dadzą. Będą zbędnym wydatkiem.
Zobacz również: Co zamiast drzwi do pokoju?
Drzwi przeciwpożarowe do kotłowni
Inaczej jest we wspomnianej kotłowni. Jeśli pożar wybuchnie w tym miejscu, drzwi przeciwpożarowe zapewnią mieszkańcom domu odpowiednią ilość czasu potrzebną do ewakuacji. Z drugiej strony, jeśli pożar wybuchnie w innym miejscu, nie dostanie się tak szybko do zgromadzonych w kotłowni materiałów łatwopalnych. Również wtedy czas na ucieczkę będzie dłuższy.
Warto także pomyśleć o montażu tego rodzaju drzwi w garażu i w miejscach, w których zgromadzone są cenne przedmioty. Garaż jest szczególnie wrażliwy na ogień ze względu na stojący w nim zwykle samochód oraz dużą ilość podatnych na ogień rzeczy, w tym olejów, chemikaliów itd.
Klasy drzwi przeciwpożarowych
Kiedy wiemy, w jakich pomieszczeniach najlepiej zamontować drzwi przeciwpożarowe, powinniśmy zastanowić się nad tym, które z nich wybrać. Decyzja zależy z jednej strony od wyglądu drzwi i naszych estetycznych preferencji, z drugiej od klasyfikacji wytrzymałości na ogień.
Klasa EI 30 sprawdza się w zwykłych domach jednorodzinnych. Liczba przy literach oznacza, że drzwi mogą opierać się płomieniom przez pół godziny. Drzwi klasy EI 60 to więcej czasu, w którym drzwi będą skuteczne. Ogień będzie potrzebował godziny, żeby się przez nie przebić. Klasa C to drzwi, które same się zamykają, S informuje o tym, jak długo drzwi zachowają szczelność (np. S30 oznacza 30 minut). Informacja o tym, jakiej klasy są drzwi, znajduje się na tabliczce znamionowej przytwierdzonej z tyłu, obok zawiasów. Warto więc zastanowić się, które najlepiej spełnią swoją rolę w naszym domu.
Sprawdź również co można gasić dwutlenkiem węgla?