Co wyróżnia kotły 5 klasy z podajnikiem na ekogroszek?

Postępująca cyfryzacja i wyśrubowane normy środowiskowe to główna przyczyna pojawienia się na rynku nowoczesnych kotłów CO na paliwa stałe. Współcześnie dostępne urządzenia nazywane są kotłami piątej klasy, a ich integralną częścią są podajniki węgla – ekogroszku, elektroniczne sterowniki i zewnętrzne regulatory temperatury. Co ważne, nowoczesne kotły mogą obsługiwać więcej niż jeden obieg, a zatem można używać ich zarówno do ogrzewania domu, jak i podgrzewania wody.

Dowiedź się również: Jak wygasić piec na ekogroszek: krok po kroku

Podajnik na ekogoroszek – jak to działa?

W odróżnieniu od kotłów starszej generacji integralnym elementem nowoczesnych konstrukcji są podajniki na paliwo – ekogroszek lub pellet. Zastosowanie tego typu rozwiązania sprawia, że kocioł CO samodzielnie dozuje odpowiednią ilość paliwa, tak by potrzymać ogień i utrzymywać zaprogramowaną wartość temperatury. Podajnik jest po prostu rodzajem zasobnika na paliwo z zainstalowanym ślimakiem napędzanym przez niewielki silnik elektryczny, który dostarcza wyznaczoną ilość opału bezpośrednio do palnika. Dzięki dużej pojemności podajników na ekogroszek opał wystarczy uzupełniać raz na tydzień lub jeszcze rzadziej. Należy również pamiętać o okresowym serwisie śruby – ślimaka. Jest to element narażony na korozję i co pewien czas należy skontrolować jego stan techniczny.

Sterownik, regulator temperatury, pompa wody

Prócz charakterystycznego podajnika na ekogroszek lub pellet, nowoczesne kotły 5 klasy, takie jak urządzenia prezentowane w tym miejscu https://wozny-kotly.pl/kategoria-produktu/kotly-co-5-klasy-z-podajnikiem/kotly-na-ekogroszek/ standardowo wyposażone są również w elektroniczne systemy do sterowania poszczególnymi podzespołami. W przypadku kotłów piątej klasy sterowniki dają możliwość ustalania częstotliwości i czasu pracy wentylatora, podajnika, a także pomp odpowiedzialnych za obieg wody w systemie centralnego ogrzewania budynku czy systemie podgrzewania wody użytkowej. Ważnym elementem nowoczesnych kotłów są również regulatory temperatury, dzięki którym kocioł pracuje w sposób możliwie optymalny, dozując taką ilość opalu, aby wystarczyła do ogrzania wnętrza budynku do żądanego przez użytkownika poziomu.

Podstawowym wyróżnikiem nowoczesnych kotłów CO na ekogroszek jest ich wygląd oraz zastosowanie nowoczesnych systemów cyfrowych, które odpowiadają za automatyzację procesu spalania paliwa. Dzięki podajnikom opału, elektronicznym sterownikom i regulatorom temperatury, użytkownik może cieszyć się stałą temperaturą w domu bez konieczności ciągłego zaglądania do kotłowni. Wystarczy co pewien czas uzupełnić zasobnik na ekogroszek, usunąć popiół i oczyścić wnętrze kotła.

Redakcja PKWSA