Czy odnawialne źródła energii są opłacalne?

Odchodzi się już powoli od tradycyjnych źródeł energii, chociaż nie wszędzie spotyka się to z zadowoleniem. Nie da się zaprzeczyć, że są one drogie i źle wpływają na środowisko naturalne, a do tego w którymś momencie się skończą. Nic więc dziwnego, że coraz częściej zwracamy się w stronę źródeł odnawialnych. Tylko czy rzeczywiście są one lepszym wyborem? Jakie są ich wady i zalety?

Rodzaje odnawialnych źródeł energii

Źródła energii odnawialnej pochodzą z natury. Ich olbrzymią zaletą jest fakt, że często dostęp do nich mają nie tylko rządy państw i wielkie przedsiębiorstwa, ale też osoby prywatne. Nikt nie ma dyspozycji prywatnej kopalni węgla, ale za to na przykład słońce do dyspozycji ma każdy. Dlatego też taką popularnością zwłaszcza w gospodarstwach domowych cieszy się fotowoltaika, a do niedawna także panele słoneczne. Dzięki fotowoltaice z energii słonecznej wygenerować można całkowicie zdatną do użytku energię elektryczną. Z kolei panele słoneczne pozwalają na podgrzewanie wody przy pomocy słońca, natomiast nie są już tak często wykorzystywane. Inne istotne źródła energii odnawialnej to chociażby woda czy wiatr. Elektrownie wodne i wiatrowe w Polsce z powodzeniem funkcjonują już od lat, chociaż wziąć mają stosunkowo niewielki udział w ogólnej produkcji energii w naszym kraju.

Opłacalność odnawialnych źródeł energii

To, jaka jest wydajność danego źródła energii zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest rozmiar danej elektrowni, ale także rzeczy poza ludzką kontrolą: to, jak bardzo wieje czy jak wiele jest w roku dni słonecznych. Jeśli chodzi o osoby prywatne, stosunkowo niewielka instalacja fotowoltaiczna powinna być w stanie bez problemu zaspokoić potrzeby energetyczne przeciętnej polskiej rodziny, a przecież nasz kraj nie jest szczególnie słoneczny. To tylko dowodzi, jak bardzo użyteczna jest tego typu technologia. Niestety, jej wykorzystywanie wiąże się (przynajmniej na początku) ze sporymi kosztami, później jednak możemy cieszyć się darmową lub niemal darmową energią. Rządy państw, w tym Polski, wychodzą temu naprzeciw i oferują dopłaty do zakupu i montażu właśnie instalacji fotowoltaicznych. Zielona energia jest energią przyszłości – obecnie pokrywa jedynie kilka procent światowego zapotrzebowania na energię, ale w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat powinno się w tym zakresie dużo zmienić. Już teraz na całym świecie wprowadza się regulacje, które ograniczają możliwości wykorzystywania tradycyjnych źródeł energii, a w założeniu w pewnym momencie powinniśmy móc całkowicie z nich zrezygnować.

Odnawialne źródła energii są ekologiczne i w dłuższej perspektywie znacznie tańsze. Kosztowne jest jedynie przestawienie się na taki sposób pozyskiwania energii, zaś w późniejszym czasie można mówić o oszczędnościach i zyskach. Elektrownie wiatrowe, wodne, fotowoltaika https://suncrew.pl/dla-biznesu/ – czy tego chcemy czy nie, ich znaczenie w nadchodzących latach będzie tylko rosło.

Marek Borkowski

Cześć, jestem Marek! Ukończyłem liczne kursy z dziedziny przemysłu. Pasjonuje się pisaniem przydatnych poradników oraz informowaniem użytkowników z co ciekawego słychać w przemyśle. W moich artykułach dowiesz się praktycznej wiedzy oraz co i jak zrobić w kilku prostych krokach.