Kominek to nie tylko piękna ozdoba domu, ale również źródło ciepła. Warto, jednak wiedzieć jak prawidłowo w nim palić, by zapewnić ciepło w całym domu i w zgodzie z przepisami. Oto wskazówki dla osób, które zastanawiają się jak palić w kominku.
Palenie w kominku KROK PO KROKU
Samo palenie w kominku jest bardzo podobne do palenia w kotłach centralnego ogrzewania, dlatego nawet osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z kominkiem, nie powinny mieć z tym problemu.
Jeśli chodzi o konstrukcję kominka to stanowi ona rodzaj paleniska i zasady jego obsługiwania są podobne do palenia w kotłach centralnego ogrzewania.
Większość kominków, które montujemy w naszych mieszkaniach, posiada paleniska górnego spalania. Oznacza to, że wylot spalin znajduje się na górze, dlatego też, paląc w nich, powinno się na początku rozpalać u góry, a dokładnie w górnym boku. Następnie, dokładając drewna do boku paleniska, należy przesuwać żar jedną stroną i znów dodać świeży opał – tuż obok żaru. Ważne, by pamiętać, że żar zawsze powinno się zgarniać ku przodowi lub ku tyłowi paleniska – zależnie od tego jak nam jest wygodniej.
Samo palenie w kominku nie jest trudne. Warto, jednak zachować właściwą odległość. Ma to znaczenie dla bezpieczeństwa domowników, jak i samego sposobu dokładania świeżego opału.
Przeczytaj, jak działa pompa ciepła
Jak palić w kominku, by dbać o bezpieczeństwo?
Palenie w kominku, który znajduje się np. w salonie lub w innym pokoju w domu, wiąże się z bliskim przebywaniem obok paleniska. Może to powodować pewne problemy jeśli chodzi o samo rozpalanie. Przede wszystkim nie można dopuścić do duszenia się powietrza, ponieważ może to skutkować marnowaniem część opału, pojawieniem się dymu w pomieszczeniu, zabrudzoną szybą, osadzaniem się sadzy, a nawet smoły w kominie, a także innymi poważnymi problemami, które mogą nawet doprowadzić do zakazu palenia.
Na co dzień palenie w kominku zależy od modelu kominka oraz ilości wajch, które są odpowiedzialne za regulację wlotów powietrza. Na ogół w kominkach w domu mamy jedną lub dwie wajchy i powietrze dociera pod ruszt, dzięki czemu w ogóle się pali. W innej sytuacji powietrze dociera pod szybę i jest to dodatkowy dopływ dopalający, który jednocześnie zmniejsza zabrudzenie szyby.
W sytuacji kiedy właściwie palimy w kominku to na zewnątrz widać spalanie drewna oraz długie płomienie, a oba wloty powietrza powinny być otwarte.
Jak palić w kominku, by dostosować się do obowiązujących regulacji prawnych?
Istotne znaczenie dla właścicieli kominków ma wybór właściwego rodzaju drewna opałowego. Najlepsze jest twarde drzewo liściaste, które długo się pali i podczas spalania wytwarza największą ilość ciepła. Poleca się takie drewno jak: brzoza, dąb, jesion i drzewa owocowe. Co istotne, nie posiadają one substancji smolistych, które brudzą komin. Zgodnie z aktualnymi przepisami tego typu drzewa są też ekologiczne, ponieważ nie zanieczyszczają samego paleniska ani komina, z którego później spaliny przedostają się do powietrza. Zdecydowanie nie powinno się palić drzewami iglastymi, które w czasie spalania strzelają dużą ilością iskier, a ponadto zanieczyszczają komin, co powoduje przedostanie się niezdrowych spalin do atmosfery.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi wszystkie kominki, które posiadamy w domu muszą być też przyłączone do samodzielnego przewodu dymowego. Obudowa kominka powinna być niepalna.
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego kominki powinny być przede wszystkim sprawne, co w praktyce zależy od cyrkulacji powietrza wokół wkładu. Sprawność kominka ocenia się w procentach – za normę przyjmuje się wartość co najmniej 70%.
Dowiedz się, czy warto mieć kominek elektryczny w salonie