Czym jest kolokacja serwerów?

W obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa bez jednego lub wielu serwerów, dzięki którym działają systemy informatyczne zawierające wszystkie ważne informacje oraz dokumenty. Kupno serwera związane jest z odpowiedzialnością za jego prawidłowe działanie. Serwer trzeba regularne serwisować, co jest możliwe dzięki usługom kolokacji.

Co to jest kolokacja serwerów?

Kolokacja serwerów jest usługą polegającą na powierzeniu serwerów przedsiębiorstwa oraz innego sprzętu sieciowego firmom lub osobom zewnętrznym, które mają serwerownie z nowoczesną i rozbudowaną infrastrukturą IT.
Kolokacja urządzeń oraz informacji najczęściej polega na wynajęciu konkretnej powierzchni lub szafy rack w zewnętrznym centrum zarządzania danymi. Działanie takie ma na celu wyeliminowanie problemów związanych z wygospodarowaniem przestrzeni we własnym przedsiębiorstwie, w której umieszczona zostanie serwerownia.

Zalety korzystania z kolokacji serwerów

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług kolokacji. Dzieje się tak, ponieważ działanie takie przynosi wiele korzyści, którymi są:
– redukcja kosztów – dzięki tej usłudze zaoszczędzić można pieniądze, które przeznaczyć trzeba na utrzymanie własnej serwerowni oraz opłacenie osób, które miałyby w niej pracować, a także kosztów związanych z systemami bezpieczeństwa i energią elektryczną,
– bezpieczeństwo – zaawansowane i rozwinięte serwerownie wyposażone są w systemy bezpieczeństwa, które mają wszelkie niezbędne certyfikaty. Serwerownie takie są wyposażone w systemy przeciwpożarowe, systemy klimatyzacyjne oraz dodatkowe, awaryjne zasilanie,
– elastyczność i swoboda, a także możliwość rozwijania swojego przedsiębiorstwa i generowania zysków,
– minimalizacja kosztów inwestycyjnych – korzystanie z usług zewnętrznych serwerowni pozwala zmniejszyć koszty, które generowane byłyby podczas utrzymywania własnej serwerowni,
– brak zakłóceń i awarii – dzięki systemom wentylacji i odpowiedniej wilgotności urządzenia pracują wydajniej i nie są narażone na wystąpienie awarii,
– szybki internet – zewnętrzne serwerownie oferują szybkie i stabilne łącze, które dostępne jest przez całą dobę, ponieważ często bazują na wysokiej jakości światłowodach.

Jak wybrać najlepsze centrum kolokacyjne?

Korzystanie z usług kolokacyjnych przynosi najwięcej korzyści, kiedy przedsiębiorca podejmuje długoterminową współpracę z serwerownią. Podczas wyboru odpowiedniego centrum kolokacyjnego należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.
Pierwszym czynnikiem jest sprawdzenie, czy centrum zostało wybudowane według określonych systemów i czy posiada niezbędne certyfikaty, które umożliwiają działanie centrum zgodnie z prawem. Dzięki certyfikatom przedsiębiorca ma pewność, że serwerownia spełnia wszystkie potrzebne wymagania techniczne. Certyfikaty są zapewnieniem, że w razie wystąpienia awarii serwerownia będzie działać bez przerw dzięki awaryjnemu zasilaniu oraz redundancji przyłączy internetu światłowodowego.

Redakcja PKWSA