Do czego potrzebne są czujniki tensometryczne?

Mierzenie wagi przedmiotu – oraz nacisku i siły – jest w dzisiejszych czasach podstawą zarówno w przemyśle, jak i w innych dziedzinach, na przykład w medycynie. Z tego powodu wykorzystuje się nie tylko same wagi jako urządzenia, ale również części, które się na nie składają. Dzięki temu łatwiej jest wymierzyć siły ściskające i naprężające, co jest przecież bardzo istotne w wielu aspektach automatyki.

Wykorzystanie tensometru w medycynie ma miejsce przede wszystkim przy rehabilitacji.

W tym konkretnym zastosowaniu czujniki są w stanie określić naprężenie mięśni 

u rekonwalescenta i sprawdzić, czy radzi on sobie z pewnymi podstawowymi zadaniami wymagającymi napięcia mięśniowego. Ponadto, tensometry są główną składową wielu wag, toteż jeżeli potrzebujemy naprawy takiego narzędzia lub jego ponownej kalibracji.

Z tego też względu zamówienie przez ośrodki zdrowia i szpitale odpowiednich tensometrów. Wykorzystać je można również w laboratoriach, dlatego niekiedy takie zamówienie może dotyczyć więcej niż jednego działu w szpitalu. Trzeba jednak dostosować je do zapotrzebowania w kwestii wykorzystania – inaczej obsługuje się tensometr manualny, przeznaczony dla pacjenta, a jeszcze inaczej podchodzi się do tej kwestii w momencie, w którym czujnik tensometryczny ma za zadanie służyć w laboratorium.

Czujniki tensometryczne – warto się ostrożnie obchodzić

Działanie czujnika tensometrycznego opiera się o zamontowany w środku drut i jego właściwości fizyczne. Mierzy się to poprzez zmianę oporu elektrycznego wraz ze zmianą ogólnej długości drutu. Przeznaczone są przede wszystkim do osiowego pomiaru siły – jest to szczególnie istotne, jako, że nieosiowość położenia doprowadza do uszkodzenia czujnika. Ponadto, zepsuciu może ulec także kalibracja tensometru, czyniąc go później trudnym do naprawienie. Właśnie dlatego trzeba obchodzić się z nim bardzo ostrożnie, serwisować kiedy jest taka potrzeba i monitorować jego ogólny stan w trakcie całodziennej pracy, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa.

Z tego też względu należy wykazywać dużą ostrożność w używaniu czujnika. Dobrze jest dokładnie przeczytać instrukcję, a w przypadku wątpliwości od razu skontaktować się 

z osobą upoważnioną do tego, by udzielić nam informacji – w tym wypadku może być to dystrybutor lub sprzedawca.


W przypadku czujników przeznaczonych do przemysłu trzeba brać również pod uwagę wytrzymałość samego materiału, z którego został wykonany. Tensometry w przemyśle wykorzystywane są przede wszystkim do pomiarów w zbiornikach, systemach dozujących i platformach najazdowych – ich kontakt z substancją może uszkadzać strukturę samego czujnika. Z tego też względu dobrze jest najpierw skonsultować się ze sprzedawcą oraz dowiedzieć, czy elementy są dostatecznie wytrzymałe.

Czujniki tensometryczne muszą być przechowywane i składowane w miejscach odpowiednio do tego przygotowanych. To podstawa, ponieważ złe magazynowanie czujnika może doprowadzić do jego szybszego zużycia czy wręcz zepsucia. Z tego też względu warto się

w pierwszej kolejności zapoznać z wymaganiami dotyczącymi przechowywania. Jeżeli będzie nam potrzebny tensometr pracujący w problematycznych warunkach, trzeba to podkreślić przy zakupie i wybrać taki, który nadaje się do prac laboratoryjnych lub w przemyśle ciężkim.

Rób zakupy w bezpiecznym miejscu

Czujnik tensometryczny jest na tyle delikatnym urządzeniem, że nie możemy pozwolić sobie na kupowanie go z drugiej ręki. Co za tym idzie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zaplanowanie zakupu. Nie możemy bowiem zamówić tego konkretnego przedmiotu za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, dlatego, że zwyczajnie nie sprawdzają się one jako dobre źródło nowych maszyn i narzędzi. Nie tylko z powodu tego, że mogą znaleźć się potencjalni nieuczciwi sprzedawcy, ale przede wszystkim dlatego, że czujnik tensometryczny musi być odpowiednio wyregulowany – a długotrwała eksploatacja może szkodzić jego zdolnościom pomiarowym. Ponadto, jak wskazano wcześniej, nie wiemy, czy poprzedni właściciel użytkował go zgodnie z instrukcją (osiowy pomiar siły).

W tym celu należy przede wszystkim skierować się do sprawdzonych sklepów, takich, które posiadają stosowne uprawnienia i licencje. Proponują oni na przykład legalizację wag, mają na stronie numer KRS, rozliczają się z podatków, dają gwarancję na produkty i możliwość zwrotu wadliwego towaru. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, kiedy nie mamy stuprocentowej pewności co do tego, czy dane narzędzie sprawdzi się w warunkach naszej pracy.


Reasumując, każde stanowisko potrzebuje odpowiedniego sprzętu. W przypadku szpitali, laboratoriów czy przemysłu obok wag znajdą się również czujniki tensometryczne wyposażone w różne zakresy pomiaru. Jest to sprzęt z jednej strony niezwykle elastyczny, 

a z drugiej z kolei bardzo delikatny i wymagający ogromnej ostrożności ze strony pracowników go obsługujących. W takim wypadku trzeba zawsze dokładnie przestudiować wszelkie instrukcje użytkowania, a także bez skrępowania zadawać pytania sprzedawcy.

Redakcja PKWSA