Drewniane elewacje na japońską modłę. Dlaczego warto w nie inwestować?

Drewno to naturalny materiał, który jest wykorzystywany w budownictwie od wielu wieków. W dzisiejszych czasach odchodzi się od niego na rzecz uznawanych na trwalsze i bardziej odporne na czynniki atmosferyczne surowców. Drewno może być świetnym wyborem na elewację, jednak pod pewnym warunkiem – drewniane elewacje muszą zostać odpowiednio spreparowane, aby długo i dobrze nam służyły. Jedną z coraz popularniejszych metod jest Shou Sugi Ban. To tradycyjna, wywodząca się z Japonii technika, z którą warto zapoznać się bliżej, marząc o drewnianym domu.

Na czym polega technika Shou Sugi Ban?

Japonia słynie nie tylko z wyśmienitego sushi i kwitnących wiśni, lecz także z tradycyjnych, wykonanych w większości z drewna budynków. Mimo tego, że wiele z nich liczy sobie całe dziesięciolecia, zachwycają pięknym i doskonałym stanem swoich elewacji. Zasługą ich trwałości i wysokich walorów estetycznych jest specjalna technika przygotowywania drewna pod elewację budynków. To Shou Sugi Ban – japońska technika wypalania drewna, która skutecznie udowadnia, że ogień nie musi być żywiołem wyłącznie destrukcyjnym.

Shou Sugi Ban pozwala na zwiększenie trwałości i wytrzymałości drewna oraz zapewnienie mu lepszej ochrony przed grzybami i szkodnikami. Oprócz tego, technika ta nadaje drewnianym deskom niepowtarzalnego, niezwykle oryginalnego i klimatycznego wyglądu, za sprawą którego zasłynęła także daleko poza granicami Japonii. Dzięki temu tradycyjnemu, ekologicznemu procesowi, elewacje drewniane zyskują znacznie większą trwałość – szacuje się, że może ona wynosić nawet 50-60 lat! Wszystko to sprawia, że Shou Sugi Ban staje się coraz bardziej popularną techniką także w Europie.

elewacja z drewna

Elewacje drewniane techniką Shou Sugi Ban. Dlaczego warto?

Drewno to naturalny, ekologiczny i przyjazny człowiekowi materiał, z którego można wykonać nie tylko meble, ale także elewacje budynków. Będą one trwałe i wytrzymałe pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przygotowane. W tym celu Japończycy od lat wykorzystują moc żywiołu ognia – drewno elewacyjne jest opalane w kontrolowanych warunkach, dzięki czemu zyskuje ponadprzeciętną trwałość oraz wysoką odporność na czynniki atmosferyczne i biologiczne. Wykonane metodą Shou Sugi Ban elewacje drewniane skutecznie opierają się działaniu wody i wilgoci, zmiennym temperaturom, promieniowaniu UV, a także szkodnikom.

Opalanie desek elewacyjnych skutecznie impregnuje drewno bez dodatku chemii oraz nadaje im niepowtarzalnego, niezwykle atrakcyjnego wyglądu. Warto mieć przy tym świadomość, że japońska technika Shou Sugi Ban nie blokuje naturalnej wymiany gazowej, dzięki czemu we wnętrzach domów panuje korzystny mikroklimat, będący zasługą drewna. Co więcej, wykonane w technice Shou Sugi Ban elewacje drewniane są świetnym izolatorem ciepła, co sprzyja utrzymaniu w domowym wnętrzu odpowiedniej temperatury w sezonie jesienno-zimowym.

Wszystko to sprawia, że technika Shou Sugi Ban cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem także w Polsce. To doskonała metoda dla zwolenników naturalnych, ekologicznych i korzystnych dla zdrowia człowieka rozwiązań, które pozostaną przy tym trwałe i atrakcyjne wizualnie przez wiele kolejnych dziesięcioleci.

Redakcja PKWSA